دیدگاه‌ها

بلاروس، هدف ژئواستراتژیک در محاصره روسیه است

برگردان: و. مشیر

حوادث اخیر در بلاروس ادامه جنگ پنهان علیه روسیه و چین برای ایجاد نظم جهانی در تصویر هنری کیسینجر و “سیاست صفحه شطرنج بزرگ” است که توسط زبیگنیو برژینسکی ترسیم شده است.

حرکتی جدید روی صفحه شطرنج!

با پذیرش کشورهای اروپای شرقی در ناتو و اتحادیه اروپا، حوزه نفوذ و سلطه مراکز امپریالیستی به شرق گسترش یافت. در همین حال سیاست آمریکا و ناتو سرزمین های بین کشورهای بالتیک و دریای سیاه را به منطقه استقرار نظامی در برابر روسیه تبدیل کرده است.

جمهوری های شوروی سابق بین ناتو و روسیه در اروپای مرکزی و جنوب شرقی قرار دارند. فقط بلاروس تاکنون از بازی قدرت ضد روسیه ی آمریکا، ناتو و اتحادیه اروپا دور مانده بود. آنها اکنون معتقدند که می توانند از مشکلات داخلی بلاروس برای تغییر بیشتر توازن قوا به نفع خود نه تنها در آنجا و در منطقه مستقیم در مرز با روسیه، بلکه در سراسر اروپا نیز استفاده کنند. به نظر آنها نه تنها باید تغییر رژیم در بلاروس ایجاد شود بلکه باید شرایط مساعدتری نیز برای تحقق اهداف ضد روسی بوجود آید. این تنها در مورد روابط دو جانبه بین آمریکا یا اتحادیه اروپا و بلاروس نبوده و نیست، بلکه در وضعیت ژئوپلیتیک منطقه، اقداماتی که برای فضای پس از اتحاد جماهیر شوروی و  اوضاعی که بعدها در اوکراین اتفاق افتاد و می بایست ادامه و بدتر شود هم بود. به همین منظور از ابزارهای اقتصادی، سیاسی، نظامی و عقیدتی استفاده کرده و می کنند. مانور”Defend er” 2020  آنها یعنی فقط ۱۵ کیلومتر تا مرز بلاروس فاصله دارند، آنها بیشترین انتقال نیرو را از ایالات متحده آمریکا به اروپا انجام داده اند که در ۲۵ سال گذشته انجام شده است. مانورهایی که در دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۰ انجام شد برای آماده سازی ناتو و درگیری های بالقوه “با بلوک شرق” در نظر گرفته شده بود. علاوه بر این، سرمایه گذاری های عمده نظامی در کشورهای بالتیک توسط ناتو، آمریکا و آلمان طرح ریزی و انجام شد.

صدها میلیون دلار و یورو برای بنیاد راستگرای لیبرال “Liberale Moderne” از جانب حزب سبزها و سایر بنیادهای آلمانی و آمریکا و خارجی دیگر اختصاص یافت. برای کار طولانی مدت و سیستماتیک بسیاری از NGO ها در بلاروس از جانب آمریکا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا در دسترس قرار گرفت. تیچانوفسکایا، فردی که پیشنهاد رهبری خود برای مخالفان را داد، تاکنون فعالیت سیاسی نداشت. اما گفته نشده که سخنگوی وی دانش آموخته مدرسه مطالعات سیاسی اروپای شرقی در اوکراین است. بودجه این موسسه توسط “خانه آزادی” ایالات متحده، بنیاد آدنائر و بنیاد بزرگ مالی György Soros تأمین می شود.

پس از دهه ها توقف در روابط سیاسی بین آمریکا و بلاروس، جان بولتون، مشاور امنیت رئیس ترامپ، در تابستان ۲۰۱۹ برای بهبود روابط به این کشور سفر کرد. وی در مینسک حمایت آمریکا از حاکمیت و استقلال بلاروس را گوشزد نمود مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز در فوریه سال ۲۰۲۰ از  آمریکا، ناتو و اتحادیه اروپا در چند سال گذشته و به ویژه قبل از انتخابات، از ی استفاده می کردند که در اختیار آنها بود تا از روحیه موجود در کشور به نفع خود استفاده کنند؛ بویژه در کشوری که به طور ناگهانی از شبکه تکامل یافته تاریخی خود خارج شده بود، درگیری های بسیاری وجود داشت که می بایست حل و فصل شود و رئیس جمهور لوکاشنکو همواره سعی می کرد “قدرتی” نشان دهد. اما وی از در نظر نگرفتن تجربیات پرسترویکا غافل شد. لوکاشنکو در این دیدارها خاطرنشان کرد که مایل است با استفاده از ارتقا روابط دیپلماتیک، مناسبات “سازنده و قدرتمندی با ایالات متحده” بر اساس “ارزش ها و اولویت های مشترک” ایجاد کند. اراده ضد روسی خدمت از زبان وزیر خارجه آمریکا مشهود بود. پمپئو در سفر خود در ابتدای سال ۲۰۲۰ از اختلاف بین بلاروس و روسیه در مورد قیمت انرژی ااستفاده کرد به عنوان مثال وی پیشنهاد داد که “۱۰۰ درصد” بلاروس را تأمین کند.

آمریکا، ناتو و اتحادیه اروپا در چند سال گذشته و به ویژه قبل از انتخابات، از ی استفاده می کردند که در اختیار آنها بود تا از روحیه موجود در کشور به نفع خود استفاده کنند؛ بویژه در کشوری که به طور ناگهانی از شبکه تکامل یافته تاریخی خود خارج شده بود، درگیری های بسیاری وجود داشت که می بایست حل و فصل شود و رئیس جمهور لوکاشنکو همواره سعی می کرد “قدرتی” نشان دهد. اما وی از در نظر نگرفتن تجربیات پرسترویکا غافل شد، که نشان می داد آشفتگی، همیشه مینسک بازدید کرد. لوکاشنکو در این دیدارها خاطرنشان کرد که مایل است با استفاده از ارتقا روابط دیپلماتیک، مناسبات “سازنده و قدرتمندی با ایالات متحده” بر اساس “ارزش ها و اولویت های مشترک” ایجاد کند. اراده ضد روسی خدمت از زبان وزیر خارجه آمریکا مشهود بود. پمپئو در سفر خود در ابتدای سال ۲۰۲۰ از اختلاف بین بلاروس و روسیه در مورد قیمت انرژی ااستفاده کرد به عنوان مثال وی پیشنهاد داد که “۱۰۰ درصد” بلاروس را تأمین کند. هنگام اشتباه گرفتن اوضاع در ذهن ایجاد می شود، نه به دلیل لنگی عضلات.

لاوروف  وزیر امور خارجه روسیه معتقد است روسیه از وضعیت دشوار بلاروس سوء استفاده نخواهد کرد تا گفتگوی عادی و با احترام متقابل بین قدرت و جامعه، سیاست داخلی و خارجی بلاروس از بین نرود. چرا که حساسیت منطقه ای و سیاست های اروپایی علیه آن در وضعیت مخرب و خطرناکی قرار گرفته است، اگر بلاروس بر اساس شعار سازش با روسیه توسط اروپا، بخواهد یا آمریکا به تفاهم برسد، باید نمونه اوکراین را به خاطر آورد.

برگرفته از سایت عصرما، ارگان حزب کمونیست آلمان

برگردان: و. مشیر

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا