از هر دری سخنی

آموزش و تحصیل رایگان کو؟

مگر دریافت شهریه به هر شکلی در مدارس دولتی ممنوع نیست؟ پس چرا تعدادی از مدارس شهریه‌هایی با عناوین متعدد دریافت می‌کنند؟

آرمان ملی، محسن اعلا؛ طبق قانون اساسی دولت موظف است وسایل آموزش‌وپرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به‌طور رایگان گسترش دهد. وقتی که این اصل در تعدادی از مدارس مورد بی‌اعتنایی قرار می‌گیرد، سوالم این است که چرا این قانون یا اصل وضع شده است؟

با توجه به دشواری شرایط اقتصادی و معیشتی و افت قابل‌ملاحظه قدرت خرید مردم، قطعا عدم نظارت قدرتمندانه و قاطعانه نسبت‌به اجرای اصل آموزش و تحصیل رایگان موجب ایجاد فشار و اضطراب مضاعف والدین و دانش‌آموزان خواهد شد. مگر دریافت شهریه به هر شکلی در مدارس دولتی ممنوع نیست؟ پس چرا تعدادی از مدارس شهریه‌هایی با عناوین متعدد دریافت می‌کنند؟ متاسفانه این گروه دریافته‌اند که اگر مشخصا به نام شهریه، چیزی از مردم دریافت کنند، مورد مواخذه و بازخواست قرار خواهند گرفت لذا با تغییر نام شهریه به نام‌های پول لباس، هزینه فوق‌برنامه و نام‌هایی از این دست البته با همدستی شورای مدرسه و اعضای مصلحت‌اندیش اولیا و مربیان مبادرت به اخذ هزینه سنگین از والدین می‌کنند.

ذکر این نکته هم ضروری است که بعضی از مدارس اگرچه در زمان ثبت نام ممکن است مبلغی از والدین دریافت نکنند اما پس از تشکیل انجمن اولیا و مربیان و تعیین اعضای این انجمن اقدام به اخذ مبالغی با نام‌های مختلف می‌کنند که نمی‌دانیم این اقدامات سودجویانه و سوداگرانه از کجا ناشی می‌شود؟

هم‌اینک با توجه به شرایط خاصی که کروناویروس به وجود آورده و دانش‌آموزان در مدارس حضور نمی‌یابند، آیا پرداخت مبلغ برای خرید لباس مدرسه اساسا لازم و ضروری است؟ از طرف دیگر دانش‌آموزان که مطابق برنامه هفتگی پنج روز هفته را از صبح تا ظهر به‌صورت مجازی در کلاس حضور پیدا می‌کنند و ضمنا بعدازظهرها در شبکه‌های تلویزیونی به کار درس می‌پردازند‌، آیا فوق‌برنامه مجازی عصرهای مدرسه برای دانش‌آموزان سودی خواهد داشت؟ که بعضی از مدارس شهرهای مازندران، والدین را وادار به پرداخت هزینه فوق‌برنامه می‌کنند؟از مسئولان ذیربط درخواست می‌کنم به این موارد سابق‌الذکر عنایت ویژه‌ای داشته باشند تا بلکه شاهد اجرای اصل آموزش و تحصیل رایگان قانون اساسی در مدارس پیش‌گفته باشیم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا