از هر دری سخنی

خفگی در حیات سیاسی-اقتصادی

روزنامه اقتصاد سرآمد در شماره امروز خود به خفگی اقتصادی نظام پرداخته و بر ضرورت عقب ‌نشینی از ادعاها و همسویی با جهان تأکید کرده و از جمله نوشته است: مجموعه بی‌نظم اقتصاد کشور بر هیچ‌یک از اصول، قواعد و الزامات علم اقتصاد استوار نیست و غیرواقعی است. مجموعه اقتصاد دولتی سیاسی کشور تحت تاثیر دو عامل به سوی انزوا سوق داده شده که یکی سیاست‌های ناکارآمد اقتصادی دولت و دیگری تحریم‌ها است….
این روزنامه افزوده است: اکنون منافذ ورود دلار به اقتصاد کشور بسته شده و مبادلات بانکی و پولی کشور نیز محدود یا مسدود شده است. در اکثر حوزه‌های اقتصادی مافیا شکل گرفته و از این آشفته بازار به ثروتهای نجومی دست یافته و از هر سیاستی که استمرار این روند را به چالش کشد ممانعت می‌کنند.

این منبع نوشت: اکنون شکاف وسیع طبقاتی بین فقر و غنی، افزایش نقدینگی در بخش‌های غیرمولد، تورم، رشد منفی پیاپی تولید ناخالص داخلی، نرخ رشد بیکاری دو رقمی، کاهش ارزش پول ملی، تنزل قدرت خرید آحاد جامعه و بی‌پناهی مردم در مقابل ویروس سهمگین کرونا، گسترش فساد اقتصادی و به تبع آن اجتماعی و انحطاط فرهنگی و ناتوانی در برابر تحریم‌های سیاسی اقتصادی تا بدین حد اسف‌بار نبود.

خبرگزاری های بین المللی پیش تر از اجرایی شدن تحریم همه بانک‌ها و موسسات مالی جمهوری اسلامی از سوی دولت ترامپ خبر داده بودند. چنین امری نه تنها موجب کاهش درآمد ارزی رژیم ایران می‌شود، بلکه حتی بازگشت آمریکا به برجام را دشوار می‌سازد.

بر اساس اعلام کارشناسان، این تحریم‌ها دو هدف را دنبال می‌کنند: بستن معدود منافذ مالی موجود در تحریم‌ها که به حکومت ایران اجازه کسب درآمد می‌دهد و همچنین بی‌اثر کردن وعده نامزد حزب دموکرات آمریکا برای بازگشت به برجام در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر.

خبرگزاری رویترز در گزارشی گفت: طرح قطع کامل شریان‌های مالی رژیم ایران و بیرون راندن کامل آن از سامانه مالی بین‌المللی از سوی وزارت خزانه داری آمریکا اعلام شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا