از هر دری سخنی

بهشت شداد یا صندوق ذخیره فرهنگیان

در بازگرداندن مدیرعامل فراری بانک سرمایه به کشور و محاکمه عوامل فساد در بانک سرمایه و صندوق ذخیره، حالی جز مغبون بودن به ما فرهنگیان دست نمی‌دهد.

اعتماد، علیرضا هاشمی سنجانی: ضرر و زیان فرهنگیانی که با بازنشستگی از صندوق خارج شده‌اند، در کنار شاغلین عضو تا امروز نه قابل انکار و نه به راحتی قابل جبران است! موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان به عنوان یک بنگاه خصوصی(غیردولتی و غیرعمومی) با هدف کمک به معیشت فرهنگیان به خصوص در زمان بازنشستگی شکل گرفت ولی این کوه تاکنون جز موش زایشی نداشته است. البته این مجموعه هر چند برای ما فرهنگیان آبی نداشته ولی بسیاری را صاحب «نان» کرده است. در این مختصر قصد گذشته‌کاوی ندارم و نگاهم به آینده است البته آینده نزدیک یعنی ماه‌های آینده، شمارش معکوس برای مدیریت مجموعه آغاز شده است. ناگفته نماند نیکدل و مجموعه‌اش نسبت به سلف خود عملکرد بهتری داشته و کشتی بحران‌زده صندوق را به ساحل ثبات رسانده‌اند ولی این ثبات شرط لازم موفقیت است و هنوز محتاج شرط کافی است که در سطور بعد به اهم آنها می‌پردازم.

۱- هیات امنای صندوق نقش سیاست‌گذاری دارد و حضور منتخبین فرهنگیان در هیات امنا یکی از تحولات مثبت در این دوره است. این اقدام باید با تغییر شرایط احراز نمایندگی و با افزایش تعداد منتخبین فرهنگی در هیات امنا تقویت شود و صاحبان اصلی صندوق بر صندوق حاکم شده و با به کارگیری نیروهای اقتصادی توانا، اهداف صندوق را تحقق بخشند.

۲- یکی دیگر از اقدامات قابل دفاع، ورود شرکت‌های زیرمجموعه صندوق به بورس است که باید تا انتهای منطقی خود ادامه یابد. بورسی شدن شرکت‌های تابعه(نه خود صندوق) منافع و مزایای بسیاری برای صندوق و درنهایت برای فرهنگیان به عنوان صاحبان اصلی این موسسه اقتصادی دارد.

یکی از مطالبات بحق و همیشگی فرهنگیان عضو صندوق، محاسبه ارزش‌افزوده دارایی‌های موسسه و ارزش روز این دارایی‌هاست، تنها راه تحقق این خواسته، ورود به بورس و بازار سرمایه است. این ارزش افزوده علاوه بر سودهای این سال‌ها که شامل اضافه ارزش ایجاد شده در گذر زمان است که میزانش باید توسط نیروهای بازار تعیین شود و بازار بورس مناسب‌ترین فضا برای دستیابی به این هدف است. البته بورس با شفافیتی که ایجاد می‌کند و زمینه نظارتی که فراهم می‌آورد، مانع بروز بسیاری از انحرافات و تضییع حقوق فرهنگیان هم خواهد شد. و اگر این مهم به کمک هیات امنا محقق شده و پرداخت تمام داشته‌های عضو به هنگام بازنشستگی به صورت سهم(۱۰۰تومانی) از شرکت‌های فعال در بورس پرداخت شود، اوج مدیریت نیکدل و مجموعه‌اش را شاهد خواهیم بود. معلمان و تشکل‌های فرهنگیان در طی این مسیر نقش بی‌بدیلی دارند و این مطالبه باید در صدر مطالبات معیشتی آنان قرار گیرد… . فرهنگیان بخواهند، هیات امنا در مسیر تحقق آنها گام بردارد تا بهشت وعده داده شده، بهشت شداد نشود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا