زنان

اعتصاب سراسری جنبش زنان لهستان

فعالان جنبش زنان لهستان با ایجاد کمپینی زیر عنوان “اعتصاب زنان لهستانی” به مبارزه علیه قانون جدید سقط جنین در این کشور ادامه می‌دهند.آنان مصمم اند، با اعتصاب سراسری حزب حاکم را به تغییر قانون سقط جنین وادارند. در روزهای گذشته هزاران نفر در شهرهای گوناگون لهستان علیه این قانون اعتراض کردند. …..

به دنبال انتشار فراخوانی به همین مناسبت زنان سراسر لهستان در روز چهارشنبه، ۲۸ اکتبر دست از کار کشیدند. پیش‌تر جنبش زنان لهستان اعتصاب سراسری را تجربه کرده و از آن نتیجه خوبی گرفته است. پیش‌تر جنبش زنان لهستان اعتصاب سراسری را تجربه کرده و از آن نتیجه خوبی گرفته است. چهار سال پیش زنان از این طریق موفق شدند، جلوی یک لایحه مشابه را بگیرند. آن لایحه سقط جنین را در کل ممنوع کرده بود و برای زنان و پزشکان “خاطی” مجازات زندان تعیین کرده بود.
در روز سوم اکتبر ۲۰۱۶ حدود ۲۰۰ هزار زن طی “اعتصاب عمومی” دست از کار کشیدند. اندکی پس از این حرکت اعتراضی، حزب محافظه کار”قانون وعدالت” عقب نشینی کرد.
حرکت‌های اعتراضی حدود یک هفته پیش و پس از ابلاغ حکم دادگاه قانون اساسی درباره قانون سقط جنین آغاز شد. این دادگاه مهم‌ترین بند در قانون سقط جنین لهستان را لغو کرد. بر اساس این بند، در صورت آگاهی از معلولیت غیرقابل معالجه جنین یا خطر جدی برای مادر هنگام زایمان یا حاملگی بر اثر تجاوز، زنان می‌توانستند تا مدت زمان مشخصی جنین را سقط کنند. ولی اکنون دادگاه این بند را مغایر قانون اساسی خوانده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا