گوناگون

زمین‌لرزه شدید ترکیه و یونان؛ دست‌کم ۱۴ نفر جان باختند

زلزله شدیدی که ظهر روز جمعه غرب ترکیه و تعدادی از شهرهای یونان را به لرزه انداخت در ازمیر دست‌کم ۱۴ کشته برجای گذاشته است…..

زلزله‌ای با قدرت ۷ ریشتر در دریای اژه، هم سواحل جنوب غربی ترکیه واقع در استان ازمیر و هم جزیره ساموس یونان را لرزاند. در ازمیر چندین دستگاه ساختمان فروریخته‌اند.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه گفت که در پی این زلزله، مردم وحشت‌زده به خیابان‌ها ریختند. در جزیره ساموس نیز برخی ساختمان‌ها آسیب دیده‌اند.

تونچ سویر، شهردار ازمیر به سی‌ان‌ان ترک گفته است که ۲۰ دستگاه ساختمان فرورریخته‌اند. ازمیر با ۴،۵ میلیون جمعیت سومین کلان‌شهر ترکیه است.

در توییتر ویدئوهایی منتشر شده که نشان می‌دهند که پس از وقوع زلزله در منطقه صفرحصار ازمیر سیل جاری شده است و کوچه و خیابان‌ها را آب پوشانده است.

مراد قوروم، وزیر محیط زیست و شهرسازی ترکیه گفت که افرادی زیر آوار محبوس هستند و امدادگران می‌کوشند آنها را نجات دهند.

مسئولان ترکیه و شبکه رادیو و تلویزیون ازمیر از شهروندان خواسته‌اند، پس از گزارش‌ها در مورد ایجاد ترافیک شدید در سطح شهر، از رفتن به خیابان‌ها اجتناب کنند.

رسانه‌های ترکیه می‌گویند، این زمین‌لرزه در منطقه اژه و مرمره، از جمله استانبول، حس می‌شده است.

هشدار سونامی

پس از وقوع زمین‌لرزه در شهر کوچک “واتی” در جزیره ساموس، یک سونامی به وقوع پیوست. بر اساس تصاویر تلویزیون یونان، خیابان ساحلی پوشیده از آب این شهر را نشان داد که خودروها را با خود برده است.

افتیموس لکاس، زلزله‌شناس یونانی به شبکه تلویزیونی ERT گفت، هنوز زود است بتوان گفت که این زلزله اصلی بوده است، اما این احتمال هست که چنین بوده باشد. او افزود: «این بخشی از یک رویداد است که روند آن می‌تواند ادامه یابد.»

شهر واتی در شمال جزیره ساموس یونان شهر واتی در شمال جزیره ساموس یونان

در جزیره ساموس هشدار سونامی داده شده و از مردم خواسته شده تا از حضور در مناطق ساحلی پرهیز کنند. سطح آب بالا آمده و خیابان ساحلی را پوشانده است.

به ساکنان گفته شده است از حضور در ساختمان‌های دور کنند، زیرا احتمال یک وقوع یک پس‌لرزه می‌رود. مسئولان محلی به رسانه‌ها گفته‌اند در مورد آسیب‌به ساختمان‌ها گزارش‌هایی داده شده است.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا