زحمتکشان

۴ فعال کارگری نیشکر هفت‌تپه بازداشت شدند

خلع‌ ید کارگران به‌جای اخلالگر ارزی

غائله کارخانه نیشکر هفت‌تپه تمامی ندارد. پنجشنبه هفته‌ای که گذشت، کارگران بخش‌های مختلف صنعتی که اضافه کاری تیر و مرداد ماه‌شان واریز نشده بود، تجمعی اعتراضی شکل دادند. کارگرانی که مانع از حضور نماینده تام‌الاختیار اسدبیگی، مدیرعامل این کارخانه به محوطه شرکت شدند و درنهایت این تجمع با دخالت یگان امداد و نیروهای ویژه پلیس مواجه شد. دخالتی که نتیجه آن چیزی نبود جز بازداشت یوسف بهمنی، حمید ممبینی و مسعود حیوری، از فعالان کارگری هفت‌تپه در منازل‌شان. ساعاتی پس از بازداشت آنها اما ابراهیم عباسی منجزی هم در منزلش بازداشت شد تا تعداد بازداشتی‌ها به عدد ۴ برسد. بازداشت‌هایی که حالا در شرایطی صورت گرفته که موعد خلع‌ید از مالکان این کارخانه نزدیک است.

کارگران نیشکر هفت‌تپه در ادامه مشکلات بسیاری که در سال‌های گذشته با آن دست و پنجه نرم کرده‌‌اند، خرداد ماه امسال با درخواست «لغو خصوصی‌سازی»، «پرداخت ۳ ماه حقوق معوق»، «بازگشت به کارِ کارکنان اخراجی» و «تمدید دفترچه بیمه» دست به اعتصاب زدند. این اعتراض کارگران هفت‌تپه که ۷۰ روز به طول انجامید، نهایتا با سفر گروهی از نمایندگان مجلس برای رسیدگی به این مصایب، با وعده رسیدگی به مطالبات آنها و خلع ید خصوصی‌سازی از این کارخانه به پایان رسید و کارگران به کارشان بازگشتند.

اینها همه در حالی صورت گرفته که مدیرعامل فعلی این کارخانه، امید اسدبیگی در ۲ پرونده قضایی متهم است. جوانی ۳۳ ساله که در یک پرونده قضایی موسوم به «۲۳ متهم ارزی» به عنوان متهم ردیف اول پرونده، به اختلاس ۲۵۰۰۰ میلیارد تومانی در شرکت جنجالی نیشکر هفت‌تپه و همچنین به اخلال در نظام ارزی و پولی کشور و جعل اسناد و چپاول بیت‌المال متهم است و در پرونده‌ای دیگر موسوم به «رسیدگی به اتهامات برخی مدیران سابق بانک مرکزی» با اتهام «پرداخت رشوه‌های متعدد» در جلسات دادگاه، به عنوان متهم ردیف اول، جلوتر از ۲۷ متهم دیگر می‌ایستد.

براساس پیگیری‌های صورت گرفته برای رفع مشکلات کارگران نیشکر هفت‌تپه نهایتا در شهریور ماه امسال دیوان محاسبات رای به «خلع ید از مالک فعلی هفت‌تپه» داد. نهم مهر ماه بود که  قرار شد تا یک ماه و نیم دیگر، قرارداد مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه با مالکان خصوصی آن فسخ و مدیریت جدیدی جایگزین شود. حالا در آستانه آن روزهایی که قرار بوده دست اسدبیگی از مالکیت نیشکر هفت‌تپه کوتاه و مدیر دیگری جایگزین او شود، نمایندگان این مدیرعامل جوان در تجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت‌تپه حاضر شده و درنتیجه این تجمع به «تشنج» کشیده شد؛ تنشی که البته در‌نهایت با دستگیری ۴ نفر از فعالان کارگری نیشکر هفت‌تپه به‌ طور موقت آرام شد.

اسماعیل بخشی، از فعالان کارگری نیشکر هفت‌تپه که پیش از این در پی اعتراض‌های دامنه‌دار این کارگران در سال‌های اخیر، بازداشت و زندانی شده بود، از بازداشت این کارگران به کنایه، به عنوان «وعده خلع‌ید کارفرمای فاسد و اخلالگر ارزی هفت‌تپه در آبان‌ماه» یاد کرده که به ‌باور او، «به خلع‌ید فعالان کارگری» انجامیده است. آن ‌هم در حالی که به‌رغم سپری شدن یک روز از بازداشت این فعالان کارگری تا زمان نگارش این گزارش، خبری از وضعیت بازداشت‌شدگان و احتمال و زمان آزادی‌شان منتشر نشده است.

اعتماد

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا