از هر دری سخنی

روند کاهشی نرخ ارز و طلا

قرار گرفتن دلار در کانال ۲۶ هزار تومان و سکه در کانال ۱۲ میلیون تومان شاخص کل بورس دوباره جان گرفت….
بی‌ثباتی اقتصادی، نبود استراتژی صحیح برای تجارت و تولید و تحریم‌ها باعث شده تا بازارهای ایران دچار نوسان شوند. اکنون ایران قادر نیست نفت را به‌اندازه کافی صادر و پولش را به خزانه برگرداند به همین دلیل قیمت ارز و به‌تبع آن طلا و دیگر کالاها افزایش‌یافته است. البته بیم و هراس دلالان و واسطه‌ها و سود جویان از نتیجه انتخابات امریکا که روز چهارشنبه این هفته اعلام می‌شود بستری را فراهم کرده تا تقاضا برای دلار کاهش یابد و بسیاری از افرادی که در ماه‌های گذشته اقدام به خرید ارز و سکه کرده بودند این روزها در صف فروش قرارگرفته‌اند. فعالان بازار یکی از دلایل کاهش نرخ ارز را تزریق ارز توسط بانک‌ مرکزی و تزریق دلار به بازار توسط مردم می‌دانند. همچنین آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی‌ها در صرافی‌های مجاز در کاهش قیمت ارز و طلا در بازار تأثیر داشته است. هر زمان که قیمت ارز پایین می‌آید به‌تبع آن قیمت طلا و دیگر کالاها کاهش می‌یابد. گزارش های میدانی نشان می‌دهد که روز گذشته قیمت دلار در کانال ۲۶ هزار تومان و قیمت سکه در کانال ۱۲ میلیون تومان قرار گرفت. از سوی دیگر شاخص کل بازار بورس جان گرفت و با رشد ۱۷ هزار و ۴۵۶ واحد به رقم یک میلیون و ۳۰۵ هزار واحد رسید.

کاهش نرخ ارز
دلار در صرافی‌های بانکی روز شنبه ۲۶ هزار و ۸۶۹ تومان معامله شد که کاهش بیش از ۸۵۰ تومانی را نسبت به‌روز پنج‌شنبه نشان می‌دهد. به گزارش ایرنا، ساعت ۱۴ و ۱۵ دقیقه روز شنبه، نرخ فروش یورو با یک هزار و ۱۵۲ تومان کاهش با نرخ ۳۱ هزار و ۴۹۴ تومان مورد معامله قرار گرفت.همچنین در سامانه سنا در روز معاملاتی گذشته هر یورو باقیمت میانگین ۳۳ هزار و ۴۶ تومان به فروش رسید و هر دلار نیز باقیمت میانگین ۲۷ هزار و ۹۵۶ تومان به فروش رفت.در سامانه نیما نیز طی روز پنجشنبه، حواله یورو با میانگین قیمت ۳۱ هزار و ۹۰۴ تومان به فروش رسید و حواله دلار نیز قیمت میانگین ۲۶ هزار و ۸۳۱ تومان را ثبت کرد. البته نرخ خریدوفروش ارز در بازار آزاد متغیر است.

عقب‌گرد سکه
قیمت‌ها در بازار سکه و طلا روز شنبه- دهم آبان روند نزولی داشت به‌طوری‌که سکه تمام ‌بهار آزادی طرح جدید با افت ۶۸۰ هزارتومانی قیمت نسبت به‌روز پنجشنبه، به بهای ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فروخته و دوباره وارد کانال ۱۲ میلیونی شد.
به گزارش ایرنا، ساعت ۱۴ و ۱۵ دقیقه دیروز، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به بهای ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۱۲ میلیون تومان به فروش رسید. همچنین قیمت نیم‌سکه بهار آزادی هفت میلیون تومان، ربع‌سکه چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان نرخ داشت. علاوه براین در بازار طلا نیز هر گرم طلای ۱۸ عیار به مبلغ یک ‌میلیون و ۱۷۰ هزارتومانی و هر مثقال طلا به بهای پنج میلیون و ۷۰ هزارتومانی فروخته شد. انس جهانی طلا نیز دیروز به قیمت یک هزار و ۸۷۹ دلار معامله شد.
رشد اندک شاخص بورس
شاخص کل در بازار بورس روز شنبه ۱۷ هزار و ۴۵۶ واحد رشد داشت که درنهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۳۰۵ هزار واحد رسید. بر اساس معاملات دیروز بیش از هفت میلیارد و ۲۵۷ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۶۸ هزار و ۵۲۵ میلیارد ریال دادوستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۸۴۳ واحد افزایش به ۳۷۷ هزار ۸۱۲ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با ۵۵۲ واحد رشد به ۲۴۷ هزار و ۴۵۸ واحد رسیدند. شاخص بازار اول ۲۴ هزار و ۵۸۰ واحد رشد و شاخص بازار دوم ۱۰ هزار و ۸۵۰ واحد کاهش داشت.گروه خودرو در معاملات دیروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه دو میلیارد و ۱۷۲ میلیون برگه سهم به ارزش هشت هزار و ۴۰۴ میلیارد ریال دادوستد شد.شاخص فرابرس نیز بیش از ۱۴۲ واحد افزایش داشت و بر روی کانال ۱۶ هزار و ۲۶۷ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار یک میلیارد و ۶۳۷ هزار برگه سهم به ارزش ۲۶ هزار و ۸۵۲ میلیارد ریال دادوستد شد.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا