جوانان

کودکان کار در سایه بیکفایتی رژیم روز بروز افزایش می یابند

در ادامه فقر گستردە در ایران و هم زمان با افزایش فجایع اقتصادی، آمار کودکان کار به شکل قابل توجهی در حال افزایش است. فرزندان خانواده‌هایی که به‌علت فقر و استیصال مادی از تحصیل بازمی‌مانند، از سر ناچاری و برای کمک به خانواده‌هایشان، به کار روی می‌آورند. می‌شود گفت: کودکان کار، جمعیتی از کودکان خانواده‌های زحمتکش در شهرها و روستاهایند که به‌دلیل فقر فزایندۀ اقتصادی به‌جای رفتن به مدرسه ناگزیر به بازار کار رانده می‌شوند. برخی از آنان در خیابان‌ها به کار، یا به‌عبارت بهتر، به زباله‌گردی، تکدی‌گری، فروش اجناس بنجل و تن‌فروشی، اما سازمان یافته از سوی باندهای بزه‌کار، به‌کار گمارده می‌شوند….
“محمود عباسی” دبیرمرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به افزایش قابل توجه تعداد کودکان کار اعتراف کرد: “متاسفانه آماری که از سوی دستگاه‌ها ارائه می‌شود، هیچ‌کدام درست نیست “.

این مسئول رژیم همچنین اعلام کرد تعداد کودکان کار در دو استان سیستان و بلوچستان و خراسان فاجعه‌بار است.

این در حالی است که آمارهای سازمان جهانی کار حاکی از کاهش کودکان کار در جهان است اما در ایران در چند سال گذشته و به دنبال شرایط نامناسب اقتصادی، آمار کودکان کار به طرز فاجعه باری رو به افزایش گذاشته است.

خبرگزاری‌ ایلنا وابسته به رژیم ایران، تعداد کودکان کار در ایران را حدود دو میلیون نفر اعلام کرده اما آمار واقعی این کودکان بسیار بیشتر است و آمارهای غیر رسمی حکایت از وجود هفت میلیون کودک کار در ایران دارند.

مشکلات اقتصادی، نبود زیر ساخت‌های اقتصادی در ایران، فقر معیشتی  از دلایل روی آوردن کودکان و نوجوانان به کارهای خیابانی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا