بین‌المللی

شین‌هوا: آمریکا بزرگترین تهدید برای ثبات راهبردی جهان است

شی هوا خبرگزاری رسمی چین با اشاره به نظامی گری فزاینده آمریکا و خروج این کشور از توافقات بین المللی از جمله برجام، چنین اقداماتی را خطر بسیار بزرگ واشنگتن برای دنیا توصیف کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از شین هوا، واشنگتن از پیمان نیروهای هسته ای میان برد و توافق مهم بین المللی هسته ای سال ۲۰۱۵ منعقد شده میان قدرت های بزرگ و ایران خارج شده و با مسدود کردن مسیر مجدد مذاکرات و از جمله مانع تراشی برای کنترل تسلیحات میکربی ، به عاملی خطرناک برای جهان مبدل شده است.

خبرگزاری چین گفت که دولت ایالات متحده اخیراً پیشنهاد روسیه برای تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی جدید را حداقل برای یک سال ، بدون هیچ ملاحظه ای رد کرد و سپس چین را در زمینه سیاست های کنترل تسلیحاتی مورد انتقاد قرار داد.

شین هوا می افزاید : این امریکاست که با برتری طلبی و سلطه جویی خود به بزرگترین تهدید برای امنیت و ثبات راهبردی جهان تبدیل شده است. با این حال ، این هژمونی است که واشنگتن است که بزرگترین تهدید برای امنیت و ثبات استراتژیک جهانی است.

گزارش ادامه می دهد:همان طور که «جیمی کارتر» رئیس جمهوری سابق ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ گفته است، ایالات متحده “جنگ آورترین ملت در تاریخ جهان است” زیرا در تاریخ ۲۴۰ ساله عجیب و غریب خود تنها ۱۶ سال از صلح برخوردار بوده است.

شین هوا از قول وی می افزاید: علت همه اینها تمایل آمریکا به وادار کردن سایر کشورها برای “پذیرش اصول و ارزش های آمریکا ” است.

در تحلیل خبرگزاری چین تصریح شده است که ایالات متحده به عنوان قدرت نظامی پیشرو در جهان ، با “تئوری های تهدید” و “تئوری های جنگ” دربرابر دیگر کشورها و قدرت ها از جمله چین و روسیه چالش ایجاد می کند و دایما به دنبال معرفی تهدیدهای خارجی است تا راهی برای تقابل با کشورها داشته باشد.

از نگاه این خبرگزاری، ایالات متحده با وسواس نظامی ، رتبه اول هزینه های نظامی در جهان را به خود اختصاص داده است. این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار برای بودجه ارتش هزینه کرد که تقریبا معادل ۴۰ درصد از کل بودجه نظامی جهان است و بدتر از آن اینکه این رقم برای سال ۲۰۲۰ میلادی به ۷۳۸ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.

شین هوا می نویسد: در سال های اخیر ، پنتاگون حتی با ایجاد نیروی فضایی و سرعت بخشیدن به آزمایش های تسلیحاتی و تمرین های نظامی در فضا ، شروع به راه اندازی مجدد برنامه جنگ ستارگان کرده است. این اقدامات تهدیدی جدی برای امنیت فضا محسوب می شود و با اصل استفاده مسالمت آمیز از فضا در تضاد است.

گزارش تاکید می کند که همه این تاکتیک ها و مانورهای سیاسی آمریکا نشانه هایی بارز از یکجانبه گرایی این کشور و سلطه جویی و برتری طلبی است و اینکه واشنگتن اصلی مانع کنترل تسلیحاتی در دنیاست.

شین هوا نوشت: واشنگتن با استقرار سامانه های دفاع موشکی در آسیا-اقیانوسیه و اروپای مرکزی و شرقی توازن راهبردی را در هم می شکند و قصد دارد موشک های میان برد زمینی را در آسیا-اقیانوسیه و اروپا مستقر کند. همانطور که اخیراً «گنگ شوآنگ» معاون نماینده دائمی جمهوری خلق چین در سازمان ملل گفت: هدف ایالات متحده تقویت حضور نظامی منطقه ای و جهانی و دستیابی به سلطه مطلق است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا