حقوق بشر

مریم ابراهیم وند، نویسنده و کارگردان سینما به ۱۰ سال و ۶ ماه حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا: مریم ابراهیم وند، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما که از تیرماه ۹۷ در بند زنان زندان اوین در بازداشت بسر می‌برد، توسط شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کارکنان دولت به ۱۰ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کارکنان دولت به ریاست قاضی علی قنبرنیا صادر و روز شنبه ۱۰ آبان‌ماه ۱۳۹۹ به وکیل مدافع وی ابلاغ شده است، مریم ابراهیم وند از بابت اتهام “ساخت فیلم مبتذل” به ۷ سال حبس، از بابت اتهام “توهین به رئیس جمهور” به ۱ سال حبس و بابت اتهام “نشر اکاذیب علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به قصد تشویش اذهان عمومی” به ۲ سال حبس محکوم شده است.

از سوی دیگر خانم ابراهیم وند در بخش دیگر پرونده خود توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۶ ماه حبس حبس محکوم شده که این حکم در رای نهائی در دادگاه کارکان دولت تجمیع شده و وی در مجموع به ۱۰ سال و ۶ ماه حبس محکوم شده است.

در این دادنامه، دادگاه در خصوص مصداق اتهام “ساخت فیلم مبتذل” به تهیه فیلم ‌”پانسیون دختران” (فیلمی با نگاه انتقادی به مسئله تجاوز به دختران در ایران) و تهیه فیلم ” ۲۴ سپتامبر” (روایتی از حادثه منا در عربستان) توسط مریم ابراهیم وند (هر دو فیلم از طرف وزارت ارشاد مجوز ساخت داشته‌اند) استناد کرده است. بر اساس این دادنامه در خصوص اتهام اتهام “توهین به رئیس جمهور” نیز دادگاه صحبت‌های خانم ابراهیم وند در نشست با حسن روحانی رئیس جمهور ایران را مخدوش نمودن چهره رئیس جمهور تلقی کرده و به عنوان مصداق این اتهام عنوان کرده است.

همچنین مصداق اتهام “نشر اکاذیب علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به قصد تشویش اذهان عمومی” در این دادنامه انتشار یک پست در صفحه شخصی مریم ابراهیم وند در اینستاگرام در خصوص اینکه رفتارهای سپاه باعث افزایش فشار به جوانان و تشویق آنها به مهاجرت به خارج از کشور شده عنوان شده است.

در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر، با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۷ سال زندان به اتهام “ساخت فیلم مبتذل” برای وی قابل اجرا است.

یک منبع مطلع از وضعیت پرونده این کارگردان سینما در خصوص حکم صادره به هرانا گفت: «از ابتدا محمدمهدی حاجی محمدی بازپرس وقت شعبه ۴ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه که هم‌اکنون رئیس سازمان زندان‌هاست با همکاری سازمان اطلاعات سپاه برای خانم ابراهیم وند اقدام به پرونده سازی کردند و دستور بازداشت وی را آقای حاج محمدی صادر کرد. آقای حاجی محمدی پیشتر در دادسرا به مریم ابراهیم وند گفته بود پرونده‌ات را طوری می‌بندم که محکوم شوی و دقیقا هم همانطور که گفته بود شد.»

این منبع مطلع در ادامه به هرانا گفت: «مصداق‌های اتهام “ساخت فیلم مبتذل” علیه خانم ابراهیم وند تهیه فیلم‌های ”۲۴ سپتامبر” و ‌”پانسیون دختران” است که هر دو از طرف وزارت ارشاد پروانه ساخت داشته‌اند. از یک طرف فیلم ”۲۴ سپتامبر” هنوز پخش نشده و قاضی و ضابط پرونده حتی یک پلان از آن را نیز ندیده‌اند؛ از طرف دیگر عنوان مبتذل برای فیلم ۲۴ سپتامبر به دلیل وجود سکانسی در فیلم است که یکی از شهدا در آن به خواستگاری می‌رود و در حالی که اسلام می‌گوید “ازدواج نصف دین است”، آنها خود به نوعی اسلام را نقض کرده و گفته‌اند خواستگاری رفتن در فیلم چهره شهید را مخدوش کرده است. همچنین عنوان مبتذل برای این فیلم‌ها بدون نظریه کارشناسی وزارت ارشاد بوده و صرفا به اظهارات ضابط پرونده یعنی ماموران اطلاعات سپاه در این باره استناد شده است.»

جلسات دادگاه رسیدگی به اتهامات مریم ابراهیم وند پیشتر طی روزهای ۳۱ اردیبهشت ۹۹ و ۲ تیرماه ۹۹ در شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کارکنان دولت برگزار شد.

مریم ابراهیم وند، در شهریورماه ۱۳۹۵ توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و پس از ۳۵ روز با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی (به صورت وجه نقد) از بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف زندان اوین آزاد شد. خانم ابراهیم وند نزدیک به دو سال بعد در تاریخ ۳۱ تیرماه ۹۷ با تماس تلفنی محمدمهدی حاجی محمدی بازپرس وقت شعبه ۴ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و مجددا بازداشت و به بند دو الف سپاه منتقل شد. او یک ماه بعد پس از پایان بازجویی‌ها با صدور قرار وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی به زندان قرچک ورامین منتقل شد و در تاریخ ۲۶ اسفندماه ۹۸ بدون اطلاع قبلی به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

خانم ابراهیم وند در تاریخ ۱ اردیبهشت امسال در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی، عدم برخورداری از حق داشتن وکیل، عدم اجازه مطالعه پرونده و دخالت نهادهای امنیتی در روند رسیدگی به پرونده اعتصاب غذا کرد و در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۹۹ پس از وعده مساعد مسئولان و تعیین زمان جلسه رسیدگی به اتهامات خود به اعتصاب خود پایان داد. وی همچنین شب جمعه ۲۸ شهریور امسال، با خوردن قرص در بند زنان زندان اوین اقدام به خودکشی کرد و پس از انتقال به بیمارستان لقمان تهران یک روز بعد به زندان اوین بازگردانده شد.

مریم ابراهیم وند متولد ۱۳۷۰، نویسنده و کارگردان سینما و تهیه کننده فیلم‌های “طنز عشق”، ” ما همه تنهاییم” و “پانسیون دختران” است، از دلایل شهرت وی علاوه بر فعالیت‌های سینمایی و فرهنگی، نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ بود که به عنوان یکی از زنان نامزد برای انتخابات ثبت نام کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا