از هر دری سخنی

علت گرانی ها کمبود است یا بی لیاقتی و بی تدبیری رژیم «فقها»؟

آیا ترخیص کالاهای اساسی در گمرک سرعت می‌گیرد؟ مقصر ناهماهنگی‌های موجود بین دستگاه‌ها کیست؟….

به گفته رئیس‌کل گمرک ایران ۸ میلیون تن کالا در گمرکات کشور به دلایل عدم تخصیص ارز باقی‌مانده است که ۷ میلیون تن آن کالای اساسی و غیراساسی و یک‌میلیون تن کالای کانتینری است. هفته گذشته بازار با شوک کاهش عرضه روغن و افزایش قیمت مرغ، تخم‌مرغ و گوشت قرمز مواجه شد. این در حالی است که به گفته سخنگوی گمرک بیش از ۲ هزار تن روغن خام، آماده ترخیص از گمرک است، اما ارز برای ترخیص آن‌ها داده نشده است. از سوی دیگر به دلیل کمبود نهاده‌های دامی و عدم ترخیص غذای دام از گمرک، خوراک دام افزایش قیمت چشمگیر داشته و بر این اساس قیمت گوشت قرمز و سفید افزایش داشته است. در این رابطه در پی بیانات مقام معظم رهبری که روز گذشته گفتند: «گرانی‌های اخیر توجیهی ندارد و مسئولان باید با هماهنگی و جدیت این دشواری‌ها را از زندگی مردم بردارند.» وزارت صمت که تاکنون در جریان افزایش قیمت روغن، برنج و گوشت سکوت کرده بود، عصر روز گذشته جلسه گذاشت و وزیر صمت اعلام کرد: هماهنگی‌های خوبی بین بانک مرکزی و گمرک و وزارت صمت صورت گرفته است. وی گفت انتظار می‌رود قیمت‌ها در هفته آینده به حد تعادل برسد. از سوی دیگر رئیس‌کل بانک مرکزی در توییتی در اینستاگرام نوشت: «بی‌انصافی است که ناهماهنگی‌های موجود بین برخی دستگاه‌ها و … به‌حساب بانک مرکزی گذاشته شود.» حال باید دید که آیا در روزهای آینده شاهد کاهش قیمت‌ها خواهیم بود یا خیر؟ البته کارشناسان می‌گویند برای حل مشکل گرانی مسئولان فکری برای کاهش تحریم‌ها کنند. هماهنگی بین دستگاه‌ها برای کاهش قیمت‌ها صورت خواهد گرفت یا همچنان عدم تخصیص ارز آتش گرانی را شعله‌ورترمی کند.

‌ ‌هرگونه مبادله بین مؤسسات مالی بین‌المللی با مؤسسات مالی ایران تحریم است بانک مرکزی اجازه ندارد که کمبود جدی در نیازهای اساسی مردم ایجاد شود بانک مرکزی پیگیر سیاست‌ها و اهداف مهم کنترل تورم، تقویت ارزش پول ملی و کمک به رشد تولید است

ترخیص کالاهای اساسی در گمرک سرعت می‌گیرد
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید به‌سرعت ترخیص کالاهای اساسی در گمرکات کشور گفت: بر اساس دستور رئیس‌جمهوری قرار است نسبت به ترخیص کالاهای اساسی در گمرک به‌فوریت اقدام شود و دراین‌باره هماهنگی خوبی بین وزارت جهاد کشاورزی، گمرک و بانک مرکزی صورت گرفته است.
«علیرضا رزم حسینی» عصر سه‌شنبه در جلسه ویژه ستاد تنظیم بازار که به دنبال فرمایشات مقام معظم رهبری به‌طور فوق‌العاده در این وزارتخانه برگزار شد، افزود: ستاد تنظیم بازار روز دوشنبه هر هفته در وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور اعضای مؤثر این ستاد شامل وزارتخانه جهاد کشاورزی، گمرک جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی تشکیل می‌شود که امروز (سه‌شنبه) نیز پس از فرمایشات رهبر معظم انقلاب برگزار شد.
وی اظهار داشت: هماهنگی خوبی بین وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، گمرک جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی صورت گرفته که در این راستا، در چند روز گذشته جلسات خوبی با رئیس‌کل بانک مرکزی در ستاد اقتصادی دولت داشته‌ایم. با ترخیص کالاهای اساسی و ضروری کارخانه‌ها در گمرکات ایران به‌طور حتم با فراوانی کالاها در بازار، تأثیر قیمتی آن در بازار مشاهده می‌شود.

قیمت گوشت قرمز به حد  قابل‌قبول می‌رسد
وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره گوشت قرمز گفت: تصمیم‌های خوبی در حوزه قیمت‌گذاری، عرضه گوشت در بازار، تأمین، کنترل و خرید تضمینی توسط شرکت پشتیبانی امور دام انجام‌شده است. با توجه به اختلاف قیمت فعلی بازار ایران و بازارهای همسایه، مسئول ستاد مبارزه با قاچاق کالا متعهد شده است که از قاچاق دام زنده جلوگیری شود.
رحیمی افزود: البته از هفته گذشته مبارزه با قاچاق کالا عملیاتی شده که مقداری قیمت‌ها کاهش پیداکرده است و تردیدی نداریم در هفته جاری قیمت‌ها به حد قابل‌قبولی برسد.وی گفت: امیدواریم با توجه به سیاست‌های دولت و همکاری خوب بین بخش‌های مختلف همچون بانک مرکزی، رسوب کالا در گمرکات روزبه‌روز کاهش پیدا کند و ما نسبت به تأمین مواد اولیه کارخانه‌ها، نهاده‌های دامی، گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم‌مرغ اقدام کنیم.عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی روز گذشته با انتشار مطلبی در اینستاگرام در دومین سالگرد تحریم‌های آمریکا علیه ایران افزود: ۱۳ آبان ماه دو سال پیش، دولت آمریکا تحریم‌های جامع را باهدف فروپاشی اقتصادی ایران علیه کشورمان به اجرا درآورد.رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: به‌طوری‌که فعالیت‌های بندرگاهی، کشتیرانی و صنایع کشتی‌سازی ایران ازجمله خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، مبادلات نفتی و هرگونه خرید مواد پتروشیمی از ایران، شرکت ملی نفت ایران و هرگونه مبادله بین مؤسسات مالی بین‌المللی با بانک مرکزی ایران یا مؤسسات مالی ایران تحریم شد. در دومین سالگرد اجرای تحریم‌های سنگین آمریکا و علی‌رغم فشار سخت معیشتی به دهک‌های پایین‌تر درآمدی جامعه که بخشی از آن‌هم بی‌تردید ناشی از مشکلات و ناهماهنگی داخلی بود، ملت بزرگ ایران با سربلندی ایستادگی کرد و امروز نظاره‌گر جدال دو جناح داخلی امریکا علیه یکدیگر هستیم. بانک مرکزی هم روزهای سختی را پشت سر گذراند، اما با تخصیص و تأمین به‌موقع ارز موردنیاز کالاهای اساسی و ضروری کشور، اجازه ندارد که کمبود جدی در نیازهای اساسی مردم ایجاد شود. انصاف نیست برخی ناهماهنگی‌های موجود بین برخی دستگاه‌ها و نیز تلاش‌هایی که برای دور زدن نظارت بانک مرکزی برگردش ریال و ارز انجام می‌گیرد، به دلیل صبوری و رعایت مصالح کشور توسط بانک مرکزی به‌طور غیرواقع، تحت عناوینی نظیر جلوگیری از روان شدن تجارت و عامل دپوی کالا به‌حساب بانک مرکزی گذاشته شود. فارغ از توقعات و فشارهای بی‌موردی که برخی زیاده خواهان دارند و تلاش کسانی که به‌طور مدام باهدف عدم شفافیت، دنبال دور زدن سیاست‌های ارزی و ریالی هستند، بانک مرکزی ضمن تأکید بر برنامه‌های اصولی خود، پیگیر سیاست‌ها و اهداف مهم کنترل تورم، تقویت ارزش پول ملی و کمک به رشد تولید خواهد بود.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا