گوناگون

پسرفت در فن آوری؟!

ایران در فن آوری‌های قرن بیست و یکم و شاخص‌های فن‌آوری و نوآوری جایگاه بسیار پایین دارد. شکاف فن آوری ایران در قرن بیست و یکم از قرن بیستم و به مراتب از قرن نوزدهم بیشتر است.

آرمان ملی، دکتر عباس حاتمی استاد دانشگاه: فن آوری برتر امروزی یا انقلاب صنعتی چهارم عبارتند از: ۱ – هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ۲ – اینترنت اشیاء۳ – کلان داده۴ – بلاک چین۵ – رایانش ابری۶ – روباتیک و کوباتیک۷ – وسایل نقلیه خودران ۸ – شبکه ۵G9 – ژنومیک و ویرایش ژن۱۰ – رایانش کوانتومی۱۱ – صنعت بازیافت ۱۰۰درصد زباله.۱۲‌ -میزان بهره‌گیری از انرژی پاک به ویژه انرژی خورشیدی.

ایران در فن آوری‌های قرن بیست و یکم و شاخص‌های فن‌آوری و نوآوری جایگاه بسیار پایین دارد. شکاف فن آوری ایران در قرن بیست و یکم از قرن بیستم و به مراتب از قرن نوزدهم بیشتر است. بیش از ۹۰ درصد صادرات ایران همانند یک قرن پیش مواد خام و اولیه است و کمتر از یک درصد آن را صادرات کالاهای فن آوری تشکیل می‌دهند‌!

بیش از ۷۰ درصد ارزش دارایی‌های بنگاه‌های بزرگ و بورسی جهان شامل دارایی‌های نامشهود (دانش بنیان) است که در ایران کمتر از ۵ درصد است!نگاه‌های صنعتی پیشرو ایران تولیدکنندگان مواد خام و اولیه با کمترین ارزش افزوده و با تکیه بر رانت منابع هستند.

– اقتصاد جهان با تکیه بر دانش و فن آوری پیشرفت می‌کند و اقتصاد ایران با تکیه بر رانت خواری، سفته بازی، قاچاق و سوداگری در حال پسرفت است.

– تولید موشک در جهان امروز کار ساده‌ای است و خیلی کشورها صاحب این تکنولوژی هستند. در تولید واکسن آنفلوآنزا و کرونا مشخص شد،ایران از نظر تکنولوژی دچار خود بزرگ بینی است.

تکلیف : ۵ جمله در زمان آینده ساده نوشته شود. هر کدام سوالی و منفی شوند. در حالی که بیش از ۲ سال از شیوع آنفلو آنزا می گذرد ولی ایران همچنان واکسن آن را از خارج وارد می‌کند. صنایع خودروسازی ایران با تکنولوژی فرسوده است و تولید پهپادهای پیشرفته هم توسط ۵۰ کشور انجام می‌شود. ایران بازار پر رونق برای گوشی‌های موبایل هست ولی همه نوع گوشی‌ها وارداتی هستند! کشاورزی در ایران غیرصنعتی است و نزدیک به ۳۰درصد محصولات کشاورزی به صورت ضایعات از بین می‌روند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا