چرخانیادمان و رویدادها

 هفتاد و پنجمین سالگرد تولد فدراسیون جهانی جوانان دموکرات

برگردان: و. مشیر: در ۱۰ نوامبر ۱۹۴۵، کنفرانس جهانی جوانان، فدراسیون جهانی جوانان دموکراتیک را بنیان نهاد. این گردهمائی تاریخی به ابتکار شورای جهانی جوانان بود که برای مقابله با فاشیسم توسط جوانان کشورهای متفقین در طول جنگ جهانی دوم تشکیل شد. برای اولین بار در تاریخ، نمایندگان بیش از ۳۰ میلیون جوان با عقاید مختلف سیاسی و اعتقادات مذهبی از ۶۳ کشور دور هم جمع شدند.

در ۱۰ نوامبر ۱۹۴۵، نیمه دوم سال پس از آزادی از بربریت فاشیستی در اروپا، جوانان ۶۳ کشور در لندن گرد هم آمدند و فدراسیون جهانی جوانان دموکراتیک، اتحادیه جوانان ضد امپریالیست و مترقی را بنیان نهادند که مورد پشتیبانی مالی، عقیدتی و شخصی جامعه سوسیالیست های جهان قرار گرفت. با فراخوانی برای صلح، عدالت اجتماعی و پایان آتش افروزی امپریالیستی، میلیاردها جوان را تحت پوشش خود قرار داد. این فدراسیون از انقلاب کوبا و جنبش های آزادیبخش ضد استعماری در آفریقا حمایت کرده به کشتار در ویتنام و عراق اعتراض کردند، در مجامع عمومی بحث و گفتگو کردند و در ده ها جشنواره جهانی جوانان و دانشجویان در پراگ، مسکو  پیونگ یانگ و هاوانا شرکت داشتند با این شعار: “به پیش برای آینده بهتر ما! تا زمانی که جهانی را که برای آن آرزو و مبارزه می کنیم، ایجاد کنیم!

توضیحات آرتیس رودریگرز گالان،  دبیر کل فدراسیون جهانی جوانان دموکرات:

در ۱۰ نوامبر ۱۹۴۵، کنفرانس جهانی جوانان، فدراسیون جهانی جوانان دموکراتیک را بنیان نهاد. این گردهمائی تاریخی به ابتکار شورای جهانی جوانان بود که برای مقابله با فاشیسم توسط جوانان کشورهای متفقین در طول جنگ جهانی دوم تشکیل شد. برای اولین بار در تاریخ، نمایندگان بیش از ۳۰ میلیون جوان با عقاید مختلف سیاسی و اعتقادات مذهبی از ۶۳ کشور دور هم جمع شدند.

فدراسیون جهانی جوانان دموکراتیک یک سازمان غیردولتی، بین‌المللی و ضد امپریالیستی است که برای صلح، عدالت اجتماعی، حقوق بشر و علیه جنگ و ستم در سطح جهان فعالیت می کند. از بدو تأسیس با اعتقاد راسخ و محکم بر این باور است که از طریق وحدت طبقاتی، از طریق آموزش و مبارزه کارگران جوان، علیه دشمنان مردم عادی و جوانان کارگر و دانش آموز، علیه امپریالیسم  جنگیده است و ساختن جهانی که ارزش جنگیدن برای آن را دارد مبارزه نموده است.

از سال ۱۹۸۹ که دولت های سوسیالیستی بمنزله مراجع اصلی سازمان جهانی جوانان دموکرات فرو پاشیدند، پشتیبانی مالی و ساختار سازمانی آن (چپ سوسیالیست) به نقطه پایین کاهش یافت. پیامدهای ضدانقلاب چند برابر بود و همه کسانی را که می خواستند بر اساس این سیستم پیکار داشته باشند، تحت تأثیر قرار داد. در نتیجه سازمان فوق به عنوان یک عنصر جوان نیز آسیب زیادی دید. از یک سو یک دستگاه تمام وقت مزایای مالی خود را از دست داد، ولی از سوی دیگر هرگز تجربه و دانش و اعتقاد راسخ خود به امکان جهانی بهتر را، با توجه به اینکه، نزدیکتر شدن به هدف انسان گرایانه، مسیری طولانی را در بر می گرفت را از دست نداد.

نکته اصلی قابل یادآوری و تامل، این است که با سوسیالیسم در سیستم جهانی، این نیرو نیز تقریباً از نقشه سیاسی ناپدید شد، نیروئی که به عنوان توازن با موفقیت مانع پیشرفت امپریالیسم و تهاجم مرگبار آن شد. این نقطه عطف تاریخی بر تمام بشریت تأثیرش را گذاشته و می گذارد. بیایید به یاد بیاوریم سرنوشت کسانی که امروز مجبورند دوباره از بند انحصارها رنج ببرند: خصوصی سازی، تضییع حقوق اساسی یا وخیم شدن شرایط زندگی، اثرات مهلکی است. علیرغم پیامدهای سنگین، نیروی جهان بینی فدراسیون جهانی جولنان آن را زنده نگه داشته است: سربرافراشتن ندای جهانی عاری از استثمار، این همگامی و همیاری را دارد نیرومندتر می کند.

طی چند دهه گذشته دولت ها سیاست های ملاک بر دارایی را دنبال کردند که زندگی میلیون ها کارگر را بدتر کرده است: افزایش بیکاری و فقر، نابرابری اجتماعی و بی ثباتی اقتصادی نتایج این سیاست ها است. حضور امپریالیسم و در پی آن درگیری‌های خصمانه در خاورمیانه و نقاط دیگر جهان، نکته کلیدی در درک آنهاست.

فدراسیون جهانی جوانان دموکرات اخیراً مداخله امپریالیستی در بلاروس را محکوم کرده و تأیید نمود که آینده این کشور فقط توسط مردم آن تعیین می شود. سیاست جنایی اتحادیه اروپا، استعمار و نئو استعمار در قاره آفریقا، دخالت امپریالیستی در سوریه، عراق، کره شمالی یا تجاوزات علیه ایران و ونزوئلا و همچنین محاصره علیه کوبا زمینه های کاری ما است. این سازمان همواره با تاریخ مبارزاتی  خود در برابر امپریالیسم ایستاد و از آزادی دفاع کرد.

امروز بیش از ۱۵۰ سازمان از تمام قاره ها، از آسیا تا آفریقا و از دریای کارائیب تا اروپا ایده های قدرت فدراسیون جهانی جوانان را نشان می‌دهد که با دارا بودن ابزاری نیرومند برای محافظت از حقوق خود از دوران جوانی، در برابر وحشیگری امپریالیسم، محکوم کردن این سیستم دیوانه و مبارزه برای پایان دادن به حاکمیت سرمایه باقی‌مانده است.

امپریالیسم به معنای تهاجم خارجی و جنگ و همچنین ستم داخلی است: برخی از سازمانهای عضو، به عنوان مثال حزب توده[ایران] و جوانان آن در ایران، در کشورهای خود تحت تعقیب قرار گرفته و در موقعیتی غیرقانونی زندگی می کنند. سرکوب توسط طبقات حاکم برای کوتاه کردن ادعاهای عادلانه و آشکار ساختن برتری حاکمان استفاده می شود. محدود کردن آنان و آشکار نساختن برتری آنها یک ابزار سلطه طبقاتی و ارعاب علیه جوانان و طبقه کارگر است. فدراسیون جهانی جوانان دموکرات در سالهای اخیر افزایش اقدامات سرکوبگرانه را در ایران مشاهده می کند.

فدراسیون همبستگی خود را با مردم ایران در تلاش برای صلح، مشارکت دموکراتیک و عدالت اجتماعی ابراز می کند. با این حال فدراسیون قاطعانه مداخله خارجی را رد می کند، گزینه ای که امپریالیسم ترجیح داده است. آینده کشور را باید خود مردم ایران تعیین کنند. فدراسیون با نگاه به اوضاع سیاسی داخلی ایران، سرکوب خشونت آمیز تظاهرات مسالمت آمیز علیه دولت را محکوم می کند.

ایستادن در کنار مظلوم کار ساده ای نیست. نهادهائی در کشورهایی که تحت اشغال قرار دارند، جائی که امپریالیسم در حال کشتار است، موجودیت دارند، کشورهایی که مبارزان سازمان جوانان دموکرات توسط دستگاه های سرکوبگر مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، جایی که سعی می کنند همه مقاومت ها را خاموش سازند، می جنگند. بطور کلی مبارزه با قدرت مطلق متشکل از پلیس، ارتش و سرویس مخفی می تواند کشنده باشد. اما دانستن اینکه تاریخ این سیستم را از بین خواهد برد، جنگ را آسان تر می کند.

برگزاری بیستمین جشنواره جهانی جوانان و دانشجویان محور اصلی کار فدراسیون جهانی جوانان دموکرات است. در سال های آینده جشنواره بین المللی و ضدامپریالیستی دیگری در جهان توسط سازمان برگزار می شود.

جشنواره جهانی به طور منظم از سال ۱۹۴۷ برگزار می شد، آخرین بار در سال ۲۰۱۷ در مسکو برگزار شد جایی که بیش از ۳۰۰۰۰ نفر از صدها سازمان و ده ها کشور قاره های جهان در آن شرکت کردند. جشنواره جهانی راهی عالی برای تبادل تجربیات با طیف گسترده ای از جوانان است. آنان فرصتی را برای ابراز همبستگی سازمان با مردم ستمدیده جهان و دامن زدن به مبارزه  علیه امپریالیسم فراهم می کنند. نقش برجسته فدراسیون در جشنواره هاوانا در سال ۱۹۹۷ بود با شعار “نه به محاصره ی روسیه ۲۰۱۷  و به یاد ۱۰۰ سالگی اکتبر سرخ».

جشنواره جهانی احتمالاً بزرگترین رویداد ضد امپریالیستی، فرهنگی و سیاسی در جهان خواهد بود و زمان آن با نقاط عطف تاریخی عجین شده است. بنابراین آنها امروز نیز ابزاری ضروری برای پیشبرد اهداف فدراسیون جهانی جوانان دموکرات هستند.

منبع: «عصرما»، هفته نامه ارگان حزب کمونیست آلمان

برگردان: و. مشیر

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا