اخبار

انتخابات آمریکا؛ بایدن مطمئن از پیروزی، ترامپ مصر بر تقلب

دونالد ترامپ ادعا تقلب گسترده در انتخابات کرده و تهدید کرده که نتیجه انتخابات را در دادگاه مشخص خواهد کرد.  جو بایدن منتظر شمارش آراء است. شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پنج ایالت همچنان ادامه دارد. با ادامه شمارش آرا شانس پیروزی بایدن رو به افزایش است. ترامپ گفته شکایت‌های دیگری را نیز به جریان خواهد انداخت….

با ادامه شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، آرای جو بایدن همچنان رو به افزایش است. درایالت پنسیلوانیا که دونالد ترامپ با فاصله محسوسی پیشتاز بود، حالا به گزارش شبکه CBN  بایدن ۴۹،۲ درصد از آرای تا کنون شمارش شده را از آن خود کرده و ترامپ ۴۹،۵ درصد.

ترامپ همچنان در تلاش است که در برخی ایالت‌ها از راه‌های حقوقی جلوی ادامه شمارش آرا را بگیرد و در برخی ایالت‌های دیگر خواهان بازشماری آرا شود.

یه گزارش شبکه CNN در ایالت جورجیا با ادامه شمارش آرا بایدن و ترامپ از نظر درصد مساوی شدند. در این ایالت نیز ترامپ ابتدا پیشتاز بود.

آرای بایدن در ایالت‌های آریزونا و نوادا  از ترامپ جلوتر و در کارولینای شمالی از او عقب‌تر است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری کنونی ایالات متحده در یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید بار دیگر اتهام تقلب در انتخابات را مطرح کرد و برای دومین بار خود را پیروز انتخابات دانست. او اما شواهد و مدارکی برای ادعای تقلب ارائه نکرده است. با این وجود گفته که شکایت‌های دیگری را نیز به جریان خواهد انداخت.

تا کنون دو دادگاه ایالتی تقاضای توقف شمارش آرا از سوی تیم ترامپ را رد کرده‌اند.

ترامپ همچنین گفت: «اگر آرای قانونی شمرده شوند من به راحتی برنده خواهم بود.»

جو بایدن در مقابل با اشاره به ادامه شمارش آرا مردم آمریکا را به رفتار سنجیده دعوت کرده است. او در سخنرانی کوتاهی که پنج‌شنبه شب در شهر زادگاهش ویلمینگتون در ایالت دِلِاوِیر ایراد کرد، گفت که دموکراسی در برخی مواقع  دچار بی‌نظمی و آشفتگی می‌شود و نیازمند صبر است.

بایدن در عین حال تصریح کرد که شک ندارد که با پایان شمارش آرا او و جانشینش کاملا هریس برنده خواهند شد.

فاصله‌گیری جمهوری‌خواهان از ترامپ

چندین سیاستمدار جمهوری‌خواه از رفتار ترامپ فاصله گرفته‌اند از جمله می‌توان به سناتور سنتوروم از پنسیلوانیا اشاره کرد که اظهارات ترامپ را «خطرناک» خوانده است

رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا، مک‌کانل نیز گفته در حالی که هنوز شمارش آرا به پایان نرسیده، کسی نباید خود را پیروز انتخابات بداند. سایر اعضای حزب جمهوری‌خواه نیز اظهارات مشابهی کرده‌اند.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان نیز گفته نفت در آتش ریختن بی‌مسئولیتی است. او همچنین اضافه کرده که آمریکا «شوی تک‌نفره» نیست.

شانس‌های بایدن و ترامپ

در پنج ایالت باقیمانده هنوز نتایج قطعی شمارش آرا اعلام نشده است. در نوادا و آریزونا اعلام شده که شمارش آرا ممکن است تا آخر هفته طول بکشد.

شبکه CNN آخرین آرای الکتورال جو بایدن را ۲۵۳ و ترامپ را ۲۱۳ اعلام کرده است. اگر بایدن را برنده آریزونا بدانیم، مجموع آرای الکتورال او به ۲۶۴ می‌رسد و در صورتی که بتواند در نوادا نیز اکثریت آرا را به دست آورد، به حدنصاب لازم آرای الکترال برای رییس جمهوری شدن دست می‌یابد حتی اگر در ایالت‌های دیگر شکست بخورد.

همچنین در ایالت پنسیلوانیا که دارای ۲۰ رای الکتورال است، اگر بایدن پیروز شود، مجموع آرای الکتورال او به ۲۷۳ می‌رسد و بدین ترتیب او ۲۷۰ رای لازم برای رییس جمهوری شدن را کسب خواهد کرد.

در مقابل ترامپ باید علاوه بر پنسیلوانیا در سایر ایالت‌هایی که هنوز شمارش آرا در آنها به پایان نرسیده نیز پیروز شود تا بتواند در کاخ سفید بماند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا