گوناگون

انتخابات آمریکا: رقابت شدید مرحله آخر و سناریوهای پیش رو

شمارش آرا در ۵ ایالت سرنوشت‌ساز جورجیا، کارولینای شمالی، آریزونا، نوادا و پنسیلوانیا همچنان ادامه دارد. ….

تا  بامداد جمعه به وقت واشنگتن‌دی‌سی،  جو بایدن با ۷۳ میلیون و ۷۳۶ هزار رأی عمومی و ۲۵۳  رأی الکترال از دونالد ترامپ  با ۶۹ میلیون و ۶۵۵ هزار رای عمومی و ۲۱۴ رأی الکترال پیش است.

 هر نامزدی که دستکم ۲۷۰  رأی الکترال را کسب کند برنده انتخابات است.

آخرین نتایج

بایدن و ترامپ در دو ایالت جورحیا و پنسلوانیا شانه به شانه جلو می‌روند.

 جو بایدن با اختلاف اندکی (حدود یک درصد) در آریزونا، جورجیا و نوادا پیش است و دونالد ترامپ درایالت کارولینای شمالی از بایدن جلوتر است.

آریزونا

حدود ۹۰ درصد آرا شمرده شده و بایدن کمتر از ۲ درصد از ترامپ جلوتر است. همچنان صدها هزار رأی باید در این ایالت شمرده شود. آرایی که روز انتخابات به صندوق ریخته شده همگی شمارش شده و آرای باقی‌مانده آرای پستی است که دوشنبه و سه شنبه به مراکز اخذ رأی رسیده است.

جورجیا

بیش از ۹۸ درصد آرا شمرده شده و بایدن با ۱۰۹۶ رای از ترامپ جلوتر است.

قسمت قابل توجهی از ده‌ها هزار رای باقیمانده این ایالت مربوط به مناطق طرفدار دموکرات‌‌ها و البته بخشی نیز مربوط به مناطق عمدتا طرفدار جمهوری‌خواهان است. حدود ۹۰۰۰ رأی  شهروندان ساکن خارج آمریکا و آرای نظامیان این ایالت که مشغول خدمت خارج از کشور هستند قرار است روز جمعه شمرده شود.

پنسیلوانیا

حدود ۹۵ درصد آرا شمرده شده و ترامپ سه دهم درصد از بایدن جلوتر است. شمارش آرای پستی هنوز به پایان نرسیده است. ترامپ حدود ۲۰ هزار رأی  در این ایالت از بایدن پیش است اما هنوز بیش از ۱۷۰ هزار رأی شمرده نشده است. بایدن برای بردن رأی  الکترال ایالت پنسیلوانیا نیاز دارد که نزدیک به ۶۰ درصد آرای شمارش نشده را ببرد. بخش قابل توجهی از آرای شمارش نشده مربوط به مناطقی است که دموکرات‌ها در آن اکثریت دارند.

سناریوهای پیروزی 

سناریوهای پیش روی بایدن

برای پیروزی در انتخابات بایدن لازم است رأی دو ایالت از  یکی از این ۴ ایالت ( آریزونا، کارولینای شمالی، نوادا و جورجیا را ببرد.

راه دیگری پیروزی برای بایدن بردن رأی ایالت پنسیلوانیاست.

سناریوهای پیش روی ترامپ

ترامپ برای پیروزی در انتخابات به رأی ۳ ایالت از این ۴ ایالت ( آریزونا، کارولینای شمالی، نوادا و جورجیا)  به علاوه رأی ایالت پنسیلوانیا نیاز دارد .

کنفرانس خبری دونالد ترامپ در کاخ سفید در شامگاه پنجم نوامبر

افزایش حفاظت از بایدن

سرویس مخفی آمریکا از روز جمعه تدابیر امنیتی شدید تری برای حفاظت از بایدن در نظر گرفته است. به گزارش واشنگتن پست دلیل افزایش محافظت، احتمال پیروزی بایدن در انتخابات است. سخنگوی سرویس مخفی آمریکا حاضر به اظهار نظر در این رابطه نشده و گفته است که تدابیر امنیتی افراد بلندپایه قابل بحث و اظهار نظر نیست. دستیاران بایدن نیز در این رابطه نظری نداده اند.

جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰ و همسرش جیل بایدن- عکس از خبرگزاری فرانسه

رییس جمهور بعدی روز بیستم ژانویه بر روی پله‌های ساختمان کاپیتول (کنگره) در پایتخت  سوگند یاد می کند و سپس راهی کاخ سفید به آدرس شماره ۱۶۰۰ خیابان پنسیلوانیا در شهر واشنگتن دی‌سی می‌شود تا ۴ سال رییس جمهور آمریکا باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا