زحمتکشان

قوانین کار بی پشتوانه و شهوت ثروت اندوزی سرمایه

مطالعه تاریخ مبارزاتی طبقه کارگر ایران و جهان نشان می‌دهد که سرمایه داران هرگز گامی بدون مبارزه متحد کارگران در جهت بهبود وضعیت معیشت و اجرای قوانین حامی نیروی کار بر نداشته و بر نخواهند داشت. نتیجه بیش از یک قرن مبارزات  طبقه کارگر ایران برای احقاق حقوق بر حق خود در قانون کاری متجلی است که رژیم فاسد و جنایتکار ولایت فقیه در جهت حمایت از سرمایه داران آن را آگاهانه نادیده  می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ماده ۱۴۸ قانون کار کارفرمایان را مکلف کرده است که بر اساس قانون تأمین اجتماعی نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد خود اقدام نماید.

این ضرورت تا جایی است که کارفرمایان نباید بهانه ای برای اشتغال کارگران روزمزد و موقت خود داشته باشند چرا که مطابق قانون کارفرما مکلف است که از روزی که کارگر در واحد وی مشغول فعالیت است برای او بیمه رد کند.

نداشتن بیمه برای کارگران به معنی این است که نیروی کار قرارداد کاری ندارد. وقتی نیروی کار قرارداد کار و بیمه ندارد, یعنی حداقل های مزیت های حقوقی قانون کار را ندارد و در صورتی که بیکار شود مشمول بیمه بیکاری نمی شود. به همین جهت داشتن بیمه برای نیروی کار حائز اهمیت است.

کارفرمایان باید از روز اول شروع به کار، نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام کنند، اما به دلایلی همچون پرداخت حقوق کم و همچنین پرداخت نکردن سنوات و عیدی کارگران خود را بیمه نمی‌کنند.در حال حاضر مشاهده می کنیم با وجود قوانین محکم در مسیر بیمه شدگان اما باز هم برخی کارفرمایان قوانین را زیر پا می گذارند و کارگران خود را به دلایلی مانند فراراز پرداخت سنوات و عیدی  بیمه نمی کنند.

این در حالی است که طبق ماده ۳۹ قانون تأمین اجتماعی، کارفرما موظف است تا پایان آخرین روز ماه بعد حق بیمه و اسامی بیمه شدگانش را به سازمان تأمین اجتماعی ارائه دهد و در غیر این صورت جریمه می شود.

همچنین بر اساس بند الف ماده ۴ قانون تأمین اجتماعی، کلیه افرادی که به هر عنوان در مقابل دریافت مزد یا حقوق کار می کنند، مشمول قانون تأمین اجتماعی هستند.در ماده ۱۴۸ قانون کار نیز کارفرمایان کارگاه های مشمول این قانون مکلف شده اند که بر اساس قانون تأمین اجتماعی، نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام کنند.

بنابر این کلیه کارگاه ها و مشاغلی که تحت پوشش قانون کار قرار دارند، مشمول قانون تامین اجتماعی نیز می شوند. طبق ماده یک قانون کار، کلیه کارفرمایان، کارگران، کارگاه ها و موسسات تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی تحت پوشش قانون کار قرار گرفته اند.

اما در شرایطی که بیکاری بر زندگی جوانان سایه افکنده است اکثر جوانان  در صورت یافتن شغلی مناسب به بیمه بودن یا نبودن توجهی ندارند, چرا که در آن لحظه مشکل اصلی آنها تأمین معیشت زندگی است.

رحمت‌الله پور موسی، فعال بازار کار با بیان اینکه سهمیه بیمه از کارفرما در تامین اجتماعی ۳۰ درصد است، اظهار کرد: به تناسب افزایش حقوق سهم کارگران هفت درصد و سهم کارفرمایان ۲۳ درصد است که سه درصد از سهم کارفرما توسط کارگاه پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هرچه حقوق فرد بیشتر باشد سهم بیمه بیشتری برای وی پرداخت می‌شود، عنوان کرد: متأسفانه کارگاه‌های زیادی وجود دارد که حق کارگران به خصوص در زمینه بیمه در آن ضایع می‌شود.

پورموسی با بیان اینکه امروز تعداد زیادی از کارگران بیمه ندارند گفت: کارگاه‌هایی وجود دارد که نه تنها بازرسی از آن انجام نمی‌شود بلکه کارفرمایان آن نیز در صورت بازرسی، کارگران خود را مخفی می‌کنند در صورتی که این اقدام به ضرر هر دو نفر است.

وی  با تأکید بر اینکه سازمان تامین اجتماعی ملاک کار خود را تنها لیست ارسالی توسط کارفرمایان قرار داده است، خاطرنشان کرد: کارگاه‌هایی که فعالیت دائمی دارند نباید به کارفرما این اجازه را بدهند که لیست کارگران را کمتر از حد واقعی رد کنند.

کارگرانی که بدون بیمه مجبور به کار هستند

اما مسئله مهمی که در زمینه بیمه گریزی کارفرمایان وجود دارد این است که کارفرمایان برای فرار از بیمه , با کارگر صحبت می کنند و به جای پرداخت حق بیمه به تأمین اجتماعی, مبلغ کمتری را به کارگر می پردازد و از بیمه کردن امتناع می کنند. از سوی دیگر برخی کارفرمایان کارگران را به محضرهای رسمی برده و با کسب رضایت های محضری از پرداخت حق بیمه برای کارگر خوددداری می کنند, درصورتی که اگر این موضوع به گوش بازرس کار برسد, عقبات بدی برای کارگر و نیروی کار دارد.

حمیدرضا امام قلی تبار؛ بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره بیمه گریزی کارفرمایان گفت: جا دارد به جای پرداخت به قرارداد موقت و کوتاه مدت, بحث بیمه گریزی مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به ماده ۱۴۸ قانون کار گفت: کارفرمایان طبق این ماده مکلف به بیمه کردن کارگران خود با هر شرایط کاری هستند.متأسفانه بازرسان تأمین اجتماعی به داخل کارگاه نمی روند و از منشی مجموعه کسب اطلاعات می کنند که اکثر اطلاعاتی که به بازرس داده می شود صحیح نمی باشد.

امام قلی تبار گفت: وقتی اطلاعات بازرس صحیح نباشد حق کارگران پایمال می شود. برخی از مسئولان اعلام می کنند, اگر کارگری بیمه ندارد, به هیأت های حل تشخیص شکایت کند, در صورتی که با شرایط عدم امنیت شغلی, نیروی کار از ترس بیکاری شکایت نمی کند و تن به کار کردن با هر شرایطی را می دهد.

به گزارش تسنیم، برخی از کارفرمایان گمان می‌کنند با استفاده از خدمات کارگران روزمزد، نیازی به پرداخت مزایا و حق بیمه برای آنها نیست؛ در حالی که این تصور کاملاً اشتباه است. اگرچه قانون کار، در بسیاری از موارد، به صراحت اشاره‌ای به کارگران روزمزد و قرارداد موقت نمی‌کند، اما این به معنای عدم شمول قانون کار نسبت به کارگران روزمزد نیست و آنها باید از مزایای قانونی، مشابه سایر کارگران، بهره‌مند شوند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا