گوناگون

پشت پرده تأخیر در نتایج انتخابات ایالات‌متحده

بایدن تا بعد از ظهر روز گذشته در آرای کلی بیش از چهار میلیون برتری داشت و در آستانه پیروزی در کالج الکترال بود، اما بااین‌حال هیچ شبکه بزرگی برای اعلام پیروزی بایدن پیش‌قدم نشده بود.

بایدن جمعه‌شب در یک سخنرانی گفت: «این اعداد یک داستان واضح را می‌گویند»، او صحبت از پیروزی نکرد، ولی  شاهد بودیم که ترامپ شکست‌خورده خبر از پیروزی خود می داد. تأخیر در اعلام نتایج انتخابات یک تصمیم سیاسی حساب‌شده بود که فقط می‌توانست به نفع راست افراطی تمام شود. در این ارتباط بحث‌های شدیدی در پشت‌صحنه در مورد چگونگی حل بحران سیاسی بی‌سابقه در ایالات‌متحده و شکل‌گیری دولت آینده بایدن وجود داشت و جمهوری‌خواهان در حال چانه‌زنی و گرفتن امتیاز برای کارکنان موجود بودند. ترامپ روز جمعه به ستاد مبارزات انتخاباتی خود گفت که از قبول نتیجه انتخابات امتناع خواهد کرد و هدف او تحقق روایت «خنجر از پشت» است که بهترین شرایط را برای پیشرفت یک جنبش فاشیستی ایجاد خواهد کرد، خواه رئیس‌جمهور باشد یا نباشد.

ستاد مبارزات انتخاباتی ترامپ ضمن شکایت از دزدیده شدن آراء در میشیگان و پنسیلوانیا، به دنبال بازشماری آرا در ویسکانسین است و قصد دارد پرونده را به دادگاه عالی، جایی که ترامپ در آخرین لحظات نامزد پیشنهادی خود قاضی ایمی کونی بارت را نصب کرد، ارجاع دهد. ترامپ همچنین دیوید بوسی، توطئه‌گر سیاسی که به‌عنوان بازپرس ارشد کمیته بررسی ماجرای وایت واتر مجلس نمایندگان در زمان دولت کلینتون خدمت می‌کرد را برای هدایت نبرد قانونی خود انتخاب کرده است.

ترامپ و متحدانش به زبان جنگ داخلی صحبت می‌کنند. روز پنجشنبه، استیفن بانون، دوست سابق ترامپ، خواستار آن شد تا روسای مؤسسه ملی بهداشت آنتونی فاوچی و مدیر FBI، کریستوفر واری، «به‌عنوان یک هشدار» از کاخ سفید اخراج شوند. اکنون درحالی‌که ترامپ توطئه خود را برای ادامه حضور در کاخ سفید تشدید می‌کند، دموکرات‌ها ترسان و لرزان درباره «صبر» و نیاز به «پایین آوردن دما» و «حفظ ایمان» صحبت می‌کنند. بایدن در سخنان کوتاه خود در روز جمعه هیچ اشاره‌ای به ترامپ و توطئه‌های او نکرد. او دوباره اظهارات خود را تکرار کرد که «ما ممکن است مخالف باشیم، اما دشمن نیستیم» و مسئولیت ما «نمایندگی کل ملت» خواهد بود.

بایدن با میچ مک کانل رهبر اکثریت سنای جمهوری‌خواه رابطه نزدیک دارد که گفته می‌شود روز جمعه با وی گفتگو کرده است. چهره دیگر در مذاکرات پشت‌صحنه، لیندزی گراهام، رئیس کمیته قضایی سنا است. صبح جمعه، گراهام حمایت خود را از تلاش‌های ترامپ برای سرقت انتخابات اعلام و شخصاً ۵۰۰۰۰۰ دلار به کمپین قانونی برای لغو رأی‌گیری در پنسیلوانیا، میشیگان و نوادا اهدا کرد. بعداً در همان روز، گراهام گفت که تحت شرایطی با دولت بایدن کار خواهد کرد. گراهام به خبرنگاران گفت: «وقتی نوبت به یافتن نقاط مشترک می‌رسد، من این کار را خواهم کرد. بایدن شایسته داشتن یک کابینه است. من به او خواهم گفت که به چه کسی می‌توانم به‌عنوان وزیر امور خارجه و یا دادستان کل رأی بدهم …» به‌عبارت‌دیگر، جمهوری خواهان خواستار حق وتو بر روی ترکیب دولت آینده بایدن هستند. هر لایحه قانونی که دموکرات‌های تحت دولت بایدن پیشنهاد کنند قطعاً با جمهوری خواهان هماهنگ خواهد شد. پولیتیکو روز جمعه گزارش داد: «درحالی‌که هنوز نتیجه انتخابات مشخص نشده، بایدن مجبور شده است تا برای تشکیل کابینه به دنبال جلب حمایت جمهوری‌خواهان برآید. دموکرات‌ها نگران‌اند تا نتوانند اهداف گسترده‌ای مانند اصلاحات جامع مهاجرت، حق رأی و اقدامات مربوط به تغییر اقلیم و حتی اهداف فوری‌تر، مانند تصویب یک بسته چندین تریلیون دلاری امداد ویروس کرونا را تحقق بخشند.» حتی در جریان مبارزات شاهد بودیم که دموکرات‌ها برنامه خاصی برای مقابله با کووید-۱۹ و یا اصولاً هر بحران احتمالی دیگر نداشتند.

جوزف کیشور-ستاره صبح
برگردان شهدی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا