از هر دری سخنی

هزینه کفن و دفن متوفیان کرونا؛ نفس بازماندگان را گرفت

هزینه کفن و دفن اموات کرونایی بالا است. آنقدر زیاد که دغدغه بسیاری از خانواده های متوفیان شده است. در دامغان هم وضعیت بهتر از جاهای دیگر نیست و روزانه برخی از صاحبان عزا در تماس با ایلنا از اینکه هیچ مسئولی تا کنون در این باره پاسخگو نیست، گله مندند.

به گزارش ایلنا از سمنان، بر اساس قانون، تغسیل و تدفین مردگان بر عهده شهرداری‌ها است که البته شهرداری ها در بسیاری از شهرها  امور اجرایی خود را به پیمانکاران و شرکت‌های خصوصی… واگذار می‌کنند. پس از شدت گرفتن کرونا در کشور و به تبع آن در سمنان برخی از بستگان متوفیان کرونا در تماس با دفتر ایلنای سمنان از دریافت هزینه‌های گزاف بابت کفن و دفن امواتشان  از سوی شهرداری گله کردند. این خانواده‌ها از اینکه جدا از تحمل بار مصیبت، باید دغدغه مالی برای  دفن عزیزان‌شان را هم داشته باشند ،ناراحتند.

این موضوع  را خبرنگار ایلنای سمنان در آخرین جلسه علنی مهرماه  شورای شهر دامغان مطرح کرد. در همان جلسه مقرر شد شهرداری دامغان جزئیات و نرخ دقیق تعرفه کفن و دفن اموات کرونایی را تشریح کند.

پس از گذشت یک هفته یعنی در تاریخ ۷ آبان ۹۹ شهردار دامغان در جلسه علنی شورا به طور ضمنی یکی از دلایل دریافت هزینه از صاحبان عزا را گران بودن لوازم بهداشتی همکاران خود دانست و گفت: همکاران ما برای دفن اموات مجبورند لباس های محافظ بپوشند.قیمت هر  لباس محافظ که غسال ها و راننده آمبولانس ها از آن استفاده می کنند، حدود ۲۵۰ هزار تا ۴۰۰ هزار تومان است.

اما در پیگیری های ایلنا از تولیدی‌های مختلف  لباس،  معلوم شد دوخت هر یک دست گان و لباس محافظ  بین ۱۱ هزار تومان تا ۵۰ هزار تومان است که البته این موضوع به اطلاع شورا رسید و در نهایت مقرر شد  مسئول خدمات شهری شهرداری فاکتورهای خرید لباس و میزان دریافت وجه از خانواده های کرونایی را با دقت بیشتری بررسی و سپس اطلاع رسانی کند.

اندکی پس از این جلسه مسلم نصرتی شهردار دامغان با یکی از رسانه‌های محلی در این باره گفت وگو کرد.نصرتی در آن مصاحبه گفت : دریافت هزینه‌ها با پیشنهاد شهرداری و تصویب شورای شهر بوده که طی فرایند قانونی انجام پذیرفته و تا کنون هیچ‌گونه هزینه اضافی از خانواده متوفیان کرونایی دریافت نمی‌شود هرچند شهرداری دامغان برای  انجام تمامی  پروتکل‌های بهداشتی دفن اموات،  متحمل هزینه های فراوانی شده و تمامی فاکتورها و اسناد  آن نیز موجود است .

اگر چه شهردار دامغان و هیچ‌یک از مسئولان مربوط حاضر به پاسخ دهی به پرسش‌های ایلنا در این باره نشدند اما برخی از  شهروندان دامغانی خواستار ورود هیأت انطباق فرمانداری دامغان به مصوبه شورای شهر در این باره هستند که امیدواریم مسئولان حداقل خواسته همشهریان دامغانی را اجابت کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا