اخبار

هیچ شهری در جهان مانند تهران مرگ و میر ندارد

در تهران روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ انسان به دلیل ابتلا به کرونا و آلودگی هوا کشته می‌شوند و اگر اقدامی نشود می‌تواند این عدد بالاتر هم برود….

رئیس شورای شهر تهران گفت: تلفات و ابتلا کرونا در تهران طی یک‌هفته گذشته افزایش چشمگیری داشته است و متاسفانه ستاد ملی کرونا هنوز پاسخی به پیشنهاد کارشناسی شورای شهر و مجمع نمایندگان تهران مبنی بر تعطیلی دو هفته‌ای تا ۲۰ روزه تهران نداده است که ظاهرا، مسئولین تصمیم گیرنده جسارت و اراده لازم را برای این اقدام ضروری که موجب شکستن زنجیره ابتلا و ایجاد یک فرصت حداقلی برای بازسازی توان سیستم سلامت و کارکنان خدوم بخش‌های خدماتی در این حوزه می‌شود، را ندارند.

به گزارش ایسنا، رئیس شورای شهر تهران امروز در نشست شورا افزود: در حوزه حمل و نقل عمومی نیز با وجود تشدید نیاز به تقویت ناوگان اتوبوس، مینی بوس، تاکسی و مترو تهران بدلیل ایجاد فاصله اجتماعی و افزایش آلودگی هوا، هیچ اقدام موثری در طول هفت سال گذشته انجام نشده است و اکنون که با آزاد سازی برخی از دارایی‌های ایران و افزایش فروش ارز توسط بانک مرکزی، وضعیت منابع دولت بهبود پیدا کرده از رییس جمهور انتظار داریم که دستور تخصیص حداقل یک میلیارد دلار بصورت فوری برای ساماندهی بحران سیستم حمل و نقل عمومی در تهران را صادر کنند چراکه در تهران روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ انسان به دلیل ابتلا به کرونا و آلودگی هوا کشته می‌شوند و این میزان تلفات در هیچ شهری در جهان وجود ندارد و اگر اقدامی نشود می‌تواند این عدد بالاتر هم برود.

جهش بی‌سابقه شمار مبتلایان جدید کرونا در ایران

طی یک شبانه روز ۹ هزار و ۴۵۰ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید۱۹ در ایران شناسایی شده که بالاترین رقم تا کنون است. عضو شورای شهر تهران می‌گوید کرونا در پایتخت نزدیک به ۱۸ هزار قربانی گرفته و این “فاجعه‌ای دردناک” است.

سخنگوی وزارت بهداشت شنبه ۱۷ آبان اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته “بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی” ۹ هزار و ۴۵۰ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید۱۹ در ایران شناسایی شده است.

به گفته سیما سادات لاری در شبانه روز گذشته ۴۳۳ نفر از مبتلایان به کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و شمار قربانیان این بیماری به ۳۷ هزار و ۸۳۲ نفر رسید.

شمار مبتلایان تازه شناسایی شده در یک روز گذشته نزدیک به ۶۰۰ نفر بیش از روز قبل و بالاترین میزان ابتلای جدید روزانه از تائید رسمی شیوع کرونا در ایران در اواخر بهمن ماه سال گذشته تا کنون است.

ادامه رکوردزنی‌های کرونایی

در حدود هشت ماه و نیمی که از تائید رسمی شیوع کرونا در ایران می‌گذرد این کشور با سه موج گسترش بیماری کووید۱۹ رو برو شده که موج سوم آن بحرانی‌تر و بسیار شدیدتر است.

در دو موج قبلی همه استان‌ها درگیر همه‌گیری کرونا نشدند و دوره اوج‌گیری شیوع هم به نسبت کوتاه‌تر بود. موج سوم از پایان شهریور ماه آغاز شد و با گذشته حدود هفت هفته نه تنها فروکش نکرده که با شدت تمام ادامه دارد.

از ابتدای آبان ماه تا کنون رکورد بیشترین مبتلایان روزانه هفت بار و رکورد بالاترین میزان فوتی‌ها چهار بار شکسته شده است. همچنین در یک هفته گذشته تعداد قربانیان هیچ روز کمتر از ۴۰۰ نفر نبوده است.

مطابق اعلام وزارت بهداشت از هفته‌های قبل از ۳۱ استان ایران ۲۷ استان در شرایط قرمز و چهار استان در وضعیت هشدار کرونایی قرار دارند.

وضعیت اسفبار تهران

وضعیت اغلب کلان‌شهرها بسیار نگران‌کننده گزارش شده و اوضاع پایتخت بسیار حاد است. زهره الهیان، نماینده مجلس شورای اسلامی وضعیت تهران را “اسفبار” خوانده است.

ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران می‌گوید از ابتدای شیوع کرونا تا پنج‌شنبه گذشته ۱۷هزار و ۷۵۴ مرگ ناشی از کرونا در تهران ثبت شده که این موضوع برای پایتخت “فاجعه‌ای دردناک” است.

به گزارش خبرگزاری فارس خداکرمی گفته است: «در حال حاضر شش هزار بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های خصوصی و دولتی پایتخت بستری هستند و سه هزار نفر وضعیت بدحال دارند که نشان می‌دهد طی روزهای آینده با افزایش آمار مرگ و میر مواجه باشیم.»

این عضو شورای شهر با استناد به آمار سازمان بهشت‌زهرا می‌گوید روز پنج‌شنبه ۱۷۳ مورد مرگ بر اثر کرونا در تهران ثبت شد. در این روز تعداد کل قربانیان ایران ۴۰۶ نفر اعلام شده بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا