گوناگون

تصمیم بایدن برای لغو فوری دستورات اجرایی ترامپ

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، جو بایدن تصمیم دارد به محض ورود به کاخ سفید طیفی از فرامین اجرایی برای ملغی کردن سیاست‌های ترامپ صادر کند….

این روزنامه روز یکشنبه در گزارشی نوشت: جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا تصمیم دارد پس از برگزاری مراسم تحلیفش در روز ۲۰ ژانویه به سرعت یک سری فرامین اجرایی را امضا کند که پیش بینی می‌شود سیاست‌های کشور را فورا تغییر دهد و ریاست جمهوری وی را اولویت‌های بکلی متفاوت هدایت خواهد کرد.

افراد نزدیک به ستاد انتخاباتی بایدن و آگاه از تعهدات وی در ماه‌های اخیر گفته اند، بایدن به موافقتنامه آب و هوایی پاریس و همکاری با سازمان جهانی بهداشت باز خواهد گشت. او ممنوعیت مسافرتی را که در مورد چند کشور با اکثریت مسلمان اعمال شده است لغو می‌کند.

این منبع نوشت: گرچه انتقال قدرت همیشه می‌تواند شامل تغییرات فوری باشد، انتقال قدرت از ترامپ به بایدن –از رئیس جمهوری که در صدد تضعیف قواعد و نهاد‌های دیرینه بود، به رئیس جمهور دیگری که قول داده است قواعد و هنجار‌های دیرینه را اعاده کند- از جمله تکان دهنده‌ترین تغییرات در تاریخ آمریکا خواهد بود.

رئیس ستاد ترامپ: هواداران آماده باشند/قبول شکست؟

در حالیکه خبرگزاری رویترز گزارش داده جمهوری‌خواهان در تلاش اند تا با جمع آوری ۶۰ میلیون دلار از شکایت‌های انتخاباتی ترامپ حمایت کنند، سی ان ان می گوید: نزدیکان ترامپ به او توصیه کرده‌اند برای قبول پیروزی بایدن در انتخابات آماده شود.

در همین حال براساس فایل صوتی که واشنگتن پست بدست آورده است، بیل استپین، مدیر ستاد انتخاباتی ترامپ، از طرفداران وی خواسته است برای شرکت در اعتراضات و راهپیمایی که این ستاد در سراسر کشور برگزار خواهد کرد، آماده باشند.

در این فایل صوتی استپین خطاب به حامیان ترامپ گفت آماده باشید هر لحظه ممکن است برای اعتراضات در ایالت هایتان به کمک شما احتیاج داشته باشیم.

در ادامه وی می فزاید از تجمع ها یا سایر مواردی که در سراسر کشور به راه می افتد، حمایت کنید. برگزاری گردهمایی برای نشان دادن حمایت از رئیس جمهور از جمله مواردی است که ما در سراسر کشور تشویق می کنیم.

استپین در این فایل صوتی افزوده است رئیس جمهور آمادگی لازم را برای ادامه مبارزه دارد، حتی اگر نتیجه این رقابت به نفع بایدن اعلام شده باشد. فقط در این لحظات آماده باشید ما ممکن است به کمک و پشتیبانی شما، تکان دادن پرچم و فریاد زدن نام رئیس جمهور برای پشتیبانی، نیاز داشته باشیم.

بایدن در قامت اردک لنگ!/شبح ترامپ درکمین آمریکای‌ بایدن است

روزنامه فایننشنال تایمز نوشت: درس واقعی از انتخابات روز سه شنبه این بود که ایالات متحده تقریباً غیرقابل کنترل است.

این روزنامه در گزارشی با عنوان «بایدن در خطر اردک لنگ شدن است» نوشت: آسیب روحی لیبرال‌ها ممکن است برای مدت کوتاهی با این موضوع التیام یابد که «جو بایدن» بالاترین میزان رای را در تاریخ ریاست‌جمهوری آمریکا کسب کرده است ـــ [البته] این تا زمانی است که دریابند دونالد ترامپ در جایگاه دوّم تاریخ ایستاده است. آرای وی حتی از بالاترین میزان رای اوباما در سال ۲۰۰۸ نیز پیشی گرفت. درسِ واقعی از ثبت رکورد میزان مشارکت در انتخابات روز سه‌شنبه این بود که آمریکا تقریباً «دوپاره» است.

سوال این است که بایدن در این وضعیت چه‌کار می‌تواند بکند؟ پاسخ آن بسیار کمتر از حدی است وی بدان امید داشت. جدا از ناراحتی بابت نتایج انتخابات، جمهوری‌خواهان کنترل مجلس سنا آمریکا را بدست خواهند گرفت. سه‌شنبه شب، امید به تغییر تاریخی را در ترقی‌خواهان آمریکا از بین برد. شانسی وجود ندارد که بایدن قادر باشد اهریمن سنا را از میان ببرد، مناطقی نظیر «پورتوریکو» و «واشینگتن دی.سی» را به مجموع ایالات آمریکا اضافه کند و یا سطح دادگاه عالی را ارتقاء دهد. درصورتی که یک کرسی خالی در دیوان عالی آمریکا ایجاد شود (درحال حاضر ۶ به ۳ ترکیب دادگاه عالی به نفع جمهوری‌خواهان است)، «میچ مک‌کانل» سناتور جمهوری‌خواه و رهبر اکثریب مجلس سنا آمریکا به راحتی می‌تواند در مقابل نامزد موردنظر «جو بایدن» مانع ایجاد کند. بهترین حالتی که بایدن می‌تواند به آن امید داشته باشد، یک بسته محرک مالی متعادل است ـــ مجلس نمایندگان آمریکا بسته محرک مالی به ارزش ۲.۲ تریلیون دلار را تصویب کرده که منشاء اختلافات عمیقی میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌هاست. بیش‌بینی شده است که مجلس سنا به اکثریت «میچ مک‌کانل» با این بسته مالی مخالفت کند.

در همین حال [و با قطعی شدن پیروزی]، بایدن مجبور خواهد بود با مستاجر فعلی کاخ سفید مبارزه کند. اگر بایدن با سایه «اردک‌ لنگ» شدن مواجه شود، این تهدید وجود دارد که ترامپ وضعیت را به گونه‌ای دیگر رقم بزند ـــ اردک زخمی که آماده حمله است. [اردک‌ لنگ اصطلاحی است که در ادبیات سیاسی به فردی گفته ‌می‌شود که در مسیر انجام وظایف کاری با موانع روبه‌رو است.]

احتمال قبول شکست توسط «دونالد ترامپ» بسیار ضعیف است. او می‌تواند ایالاتی که در آن با فاصله کمی باخته است را برای هفته‌ها درگیر دعوی حقوقی و بازشماری آرا کند. بعید است در طول ۱۱ هفته باقی‌مانده از دوران ریاست‌جمهوری و دوره انتقال قدرت [تا ژانویه/دی] دست همکاری به سمت رقیب دموکرات خود دراز کند.

«جو بایدن» باید برای شرایطی آماده شود که از قبل ارزیابی برای آن نکرده است. این امر می‌تواند عواقبی به‌دنبال داشته باشد. به عنوان نمونه، جای تردید است که ترامپ اسناد تحقیقات روی واکسن کرونا را برای بایدن باقی بگذارد. بهترین حالتی که بایدن می‌تواند به آن امید داشته باشد، این است که ترامپ به‌آرامی اسناد کاخ سفید را در خردکن بریزد[!]

ریاست‌جمهوری بایدن با این خطر مواجه است که بین دو نیری آشتی‌ناپذیر گرفتار شود ـــ جریان چپ دموکرات و ترامپیست‌های یک‌دنده از جریان راست. واقعیت درمورد “شکست احتمالی ترامپ با فاصله آرای بسیار کم از بایدن” این است که هیچکدام از همپالگی‌هایش سرنوشتی او را نداشتند. سناتور «لیندسی گراهام» از ایالت کارولینای شمالی، به راحتی مجدداً انتخاب شد. «میچ مک‌کانل» هم همینطور. ممکن است که دمکرات‌ها کرسی‌های مجلس نمایندگان را از دست بدهند. جمهوری‌خواهان جدیدالورود از ترامپ هم ترامپیست‌تر هستند. یکی از افراد «تیلور گرین» از حامیان جنبش موسوم به «کیواِنان | QAnon» است ـــ [این جنبش معتقد به تئوری توطئه است و براین باورند که توطئه‌ای پنهان علیه دونالد ترامپ و هواداران او در جریان است.] فرصتی که در این انتخابات برای پایین کشیدن تب جمهوری‌خواهان بود، از بین رفت.

بایدن چه‌‌کار می‌تواند بکند؟ پاسخ کوتاه به پرسش این است که او تلاش خواهد کرد آمریکایی‌های میانه‌رو را پیدا کند که به‌نظر می‌رسد دیگر وجود ندارد. هرگونه مصالحه با مک‌کانل، جریان چپ حزب دموکرات را با بایدن بیگانه خواهد کرد. این موضوع دست برتر را به «مک‌کانیل» می‌دهد. برخی از موضوعات نظیر طرح فدرال کروناویروس می‌تواند با یک دستور اجرایی انجام شود. انتصابات مهم باید به تایید جمهوری‌خواهان برسد. انتظار می‌رود که بایدن حداقل یک یا دو کرسی از کابینه خود را به جمهوری‌خواهان بدهد. جریان چپ حزب دموکرات از این موضوع بیزار خواهد بود.

در پایان مقاله فایننشنال تایمز آمده است: بایدن تنها در حوزه سیاست خارجی آزادی عمل خواهد داشت. جهانیان بیش از آمریکایی‌ها تغییرات در حاکمیت آمریکا را احساس خواهند کرد. بایدن احتمالاً نیمی از آنچه ترامپ انجام داده است را به حالت سابق برمی‌گرداند. بایدن مجدداً به پیمان تغییرات اقلیمی پاریس، سازمان بهداشت جهان و احتمالاً *توافق هسته‌ای رژیم ایران ملحق خواهد شد. اما اقبال او برای افزایش حداقل دستمزد در ایالات متحده نزدیک به صفر خواهد بود. افزایش نرخ مالیات در قبال ثروتمندان آمریکا در دستور کار نیست. شبح ترامپ در کمین آمریکای بایدن خواهد بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا