اخبار

آذربایجان: شهر شوشا را پس گرفت

شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان چنین جشنی بخود ندیده بود. همه خیابان ها و کوچه ها پر از جمعیت است. مردم همدیگر را به آغوش می کشند و تبریک می گویند. شادی از زمین و آسمان می بارد! اشک شادی بر گونه ها جاری است. به گفته مردم این دیار: «قلبی که دوباره به تپش افتاد. شوشا قلب آذربایجان است ». شوشا از نظر استراتژیک اهمیت زیادی برای آذربایجان دارد. آنجا مرکز فرهنگی و هنر پرور آذربایجان، زادگاه شاعران و متفکران آذربایجان پس از نزدیک به۳۰ سال مجددا به آغوش کشور برگشته شد. صدای دلنشین خان شوشنسکی،نغمه های روح پرور  بلبل ، و آواز شور انگیز رشید بهبودف، مجددا سر به آسمان کشید…

به گزارش دویچه وله، الهام علی‌اف روز یکشنبه، ۱۸ آبان (هشتم نوامبر) خبر پیروزی ارتش آذربایجان را در نشستی در باکو اعلام کرد.

رئیس جمهوری آذربایجان روزانه اخبار موفقیت ارتش کشورش در جنگ قره‌باغ را از طریق توئیتر انتشار می‌دهد.

علی‌اف یکشنبه در پیامی توئیتری نوشت: «شوشای عزیز، ما برگشتیم. شوشای عزیز، ما دوباره به تو جان می‌بخشیم. قره‌باغ به ما تعلق دارد. قره‌باغ – آذربایجان.»

ساعاتی پیش از پخش این خبر توسط علی‌اف، سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان، شوشان استپپانیان، گفته بود که در طول شب در نزدیکی شوشا “درگیری شدید” رخ داده است.

شامگاه شنبه بلاگر روسی، سمیون پگوف در وبلاگش نوشت، شهر شوشا شاهد درگیری‌های مسلحانه  است. پگوف نیروهای ارمنستان را در جنگ قره‌باغ کوهستانی همراهی می‌کند.

موفقیتی بزرگ 

خبرگزاری آناتولی روز یکشنبه به نقل از رئیس‌جمهوری آذربایجان نوشت: «در مسیر پیروزی پیش می‌رویم. اگر ارمنستان به درخواست‌هایمان پاسخ ندهد تا آخر خواهیم رفت.»

شوشا یکی از مناطق پراهمیت استراتژیک در قره‌باغ است، زیرا در منطقه‌ کوهستانی مشرف به شهر استپاناکرت، مرکز قره‌باغ، قرار دارد.

به همین دلیل برخی ناظران معتقدند که با «سقوط» شوشا راه برای پیروزی کامل ارتش آذبایجان در این جنگ هموار شده است.

قره‌باغ کوهستانی پیش‌تر به آذربایجان تعلق داشت اما پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ودر جریان یک درگیری نظامی به اشغال ارمنستان درآمد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا