گوناگون

چشم به باران یا باران بی‌کفایتی؟

آتش‌سوزی در جنگل‌های هیرکانی منطقه توسکستان به‌هفتمین روز متوالی رسیده و باوجود به کارگیری همه امکانات و نیروی انسانی، آتش همچنان در حال پیشروی بوده و زبانه می‌کشد.

آرمان ملی: از غروب یکشنبه ( ۱۱ آبان) آتش به جان جنگل‌های چند میلیون ساله هیرکانی در منطقه توسکستان افتاد، نیروها و تجهیزات به منطقه حریق اعزام شدند، اما تلاش‌ها در روزهای گذشته به نتیجه‌ نرسیده است. دو فروند بالگرد اطفای حریق متعلق به سازمان جنگل‌ها و هوافضای سپاه و همچنین یک فروند بالگرد هلال احمر برای انتقال نیروها و تجهیزات در روزهای اخیر به منطقه آمدند هرچند شرایط جوی نامناسب، وزش باد و مه‌آلودگی هوا مانع شد تا عملیات اطفا بر فراز منطقه حریق به صورت مستمر و موثر انجام شود. آتش از دو منطقه پنبول چال و مازو آرام شروع شد و الان در سطح وسیعی گسترش یافته است. هرچند مسئولان مدعی هستند سطح آتش سوزی چندان زیاد نیست اما افراد حاضر در منطقه نظر دیگری دارند.

امروز (یکشنبه) هشتمین روزی است که جنگل‌های توسکستان همچنان در آتش می‌سوزد و صعب‌العبور بودن منطقه کار اطفای حریق را با سختی مواجه کرده است. محمد حمیدی، فرماندار گرگان با بیان اینکه تلاش‌ها برای مهار آتش در عرصه‌های جنگلی توسکستان با نیرو و تجهیزات بیشتری ادامه دارد، اظهار کرد: عملیات اطفای حریق به علت صخره‌ای بودن منطقه و وجود دره‌های عمیق با سختی مواجه شده است. با این حال روزانه بیشتر از ۱۵۰ نفر از نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی، محیط زیست، هیات کوهنوردی، گروه‌های مردمی و غیره در منطقه حریق حضور پیدا می‌کنند و به صورت شیفتی در عملیات اطفای حریق مشارکت دارند. فرماندار گرگان گفته «در زمینه نیروی انسانی و تجهیزات اطفای حریق کمبودی وجود ندارد اما شرایط محیطی منطقه کار را کُند کرده است.»

آتش در حال حاضر در منطقه مازو آرام در حال پیشروی است و سطح حریق در یک هفته اخیر گسترش زیادی پیدا کرده است. به علت شیب زیاد منطقه کُنده‌ها و تنه‌های سوخته درختان به مناطق پایین دست سقوط و دوباره آتش را شعله‌ور می‌کند. با توجه به شرایط جوی که از اواخر روز گذشته بر استان حاکم شده، امکان پرواز بالگردهای اطفای حریق وجود ندارد. ضمن اینکه برای بالگرد هلال احمر نیز پرواز و هلی برن نیروها امکانپذیر نیست. طبق گفته مسئولان منابع طبیعی استان حدود ۲۰ اکیپ از نیروها در منطقه حریق مستقر هستند و نیروهای تازه نفس برای جایگزینی، مجبور هستند چند ساعت پیاده روی کنند تا به منطقه حریق برسند. حالا همه چشم به آسمان دارند تا شاید باران بتواند آتش ۷ روزه‌ای که بر جان جنگل‌های توسکستان افتاده است را خاموش کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا