از هر دری سخنی

نرخ دلار مجدداً افزایش یافت

نرخ دلار در بازارهای غیررسمی ایران که تحت تأثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رو به کاهش گذاشته بود، بعد از کاهش هیجانات مجدداً افزایش یافت و از کانال ۲۲ هزار تومان وارد کانال ۲۷ هزار تومان شد….

بر اساس اعلام شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز صبح چهارشنبه ۲۱ آبان دلار در صرافی‌های تهران به قیمت ۲۷ هزار و ۹۶۰ تومان به فروش رسید. افزایش قیمت در کانال ۲۷ هزار تومان همچنان ادامه دارد.

بر همین اساس هر یورو به قیمت ۳۲ هزار و ۴۶۰ تومان به فروش رسید. قیمت هر سکه طرح جدید هم وارد کانال ۱۳میلیون تومان شد.

قیمت دلار در روزهای گذشته تحت تأثیر انتخابات آمریکا حدود هفت هزار تومان کاهش یافته بود و در پایان معاملات شنبه ۱۷ آبان به ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان و یک روز بعد از آن هم در صرافی ملی به نرخ ۲۲ هزار و ۸۹۰ تومان رسید. قیمت سکه نیز در روزهای گذشته نزول کرد و در پایان معاملات ۱۸ آبان به ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده بود.

حسین زاغفر که خبرگزاری فارس از او به عنوان «کارشناس اقتصادی نزدیک به اصلاح‌‌‌طلبان» یاد کرده، درباره نوسانات قیمت دلار زیر تأثیر انتخابات آمریکا گفت:

 «نرخ دلار می‌تواند بسیار کاهشی‌تر شود اما سه هفته آینده در حد ۲۲ هزار تومان می‌ماند و بعد دوباره دولت آن را افزایش می‌دهد؛ این کاهش و افزایش نرخ دلار هم نود درصد مربوط به دولت می‌شود که می‌خواهد نشان دهد عوامل خارجی تاثیر زیادی بر اقتصاد ایران دارند و بعد از یک نطق بایدن و موضع‌گیری او علیه ایران دوباره دلار را به نرخ ۲۵ الی ۲۸ تومان می‌رسانند؛ همه این نوسانات را به وجود می‌آورند تا اثبات کنند اقتصاد دست آنها نیست و خودشان را توجیه کنند.»

مسیح مهاجری، مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی اما در سرمقاله روز چهارشنبه خود مخالفت اصول‌گرایان با مذاکره با دولت بعدی آمریکا را مسبب گرانی دلار دانست:

«خبر سقوط ترامپ، باعث ریزش شدید قیمت ارز و سکه و خودرو شد ولی دلالان اقتصادی و بازیگران سیاسی دست به دست همدیگر دادند و دسته اول با به صدا درآوردن زنگ خطر برای جیب‌های گشاد و دسته دوم با اظهارنظر‌های سیاسی درباره آینده رابطه با آمریکا، موفق شدند جلوی ریزش قیمت‌ها را بگیرند و همه چیز را به سیر صعودی برگردانند. باید خیلی ساده‌لوح باشیم که بپذیریم این واقعه، یک اتفاق است و نتیجه همدستی دلالان اقتصادی با بازیگران سیاسی نیست.»

پیروزی بایدن بر ترامپ، آزاد شدن منابع ارزی ایران در برخی از کشورهای جهان از جمله در کره جنوبی و همچنین احتمال از سرگیری صدور نفت را در چشم‌انداز قرار داده بود.

سید حمید پورمحمدی، معاون امور اقتصادی و بودجه سازمان برنامه و بودجه صبح چهارشنبه ۲۱ آبان در مصاحبه با خبرگزاری فارس اعلام کرد ایران در سال ۹۹ به طور میانگین روزانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه نفت صادر کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا