اخبار

روحانی دنبال فرصت مناسب؛شریعتمداری دنبال قصاص

حسن روحانی در مورد تغییر رویکرد ایران و آمریکا پس از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده معتقد است باید از فرصت به‌دست‌آمده برای لغو تحریم‌ها استفاده کرد اما در همین حال می‌گوید سیاست‌های جمهوری اسلامی همواره «روشن» بوده و در آینده نیز تغییری نخواهد کرد و این آمریکاست که باید به این سیاست‌ها نزدیک شود یا از آن‌ها فاصله بگیرد….

حسن روحانی، امروز چهارشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹،  در نشست هیئت دولت در اظهارنظر تازه‌ای درباره رابطه ایران و آمریکا پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که از فرصت‌های پیش‌آمده باید استفاده کرد.

روحانی گفت: «ما هرکجا ببینیم شرایط برای لغو تحریم آماده است، از این فرصت استفاده خواهیم کرد. هدف ما این است که تحریم ظالمانه لغو شود و ایران بتواند به راحتی در تعامل با جهان باشد. هدف ما این است که فشار تحریم را از روی شانه مردم برداریم و هر جایی که فرصت مناسبی برای این کار باشد، ما وظایف و اقدامات خودمان را انجام می‌دهیم و هیچ‌کس حق ندارد فرصت‌سوزی کند. هر فرصت مناسبی که به‌وجود می‌آید باید از آن بر مبنای منافع ملی و وحدت ملی استفاده شود.»

روحانی برای نشان دادن استفاده از فرصت‌ها به توافق هسته‌ای با کشورهای قدرتمند و شرایط کوتاه بعد از آن اشاره کرد و افزود: «شرایط ما بر مبنای شاخص‌های اقتصادی جزو بهترین شرایط در ۴۰ ساله بعد از انقلاب بود. یعنی تورم ما یک رقمی و رشد اقتصادی ما در سال ۹۵، بالاترین رشد اقتصادی جهان بود، اشتغال در شرایط بهتری نسبت به متوسط دوره‌های قبل بود، رشد اقتصادی ما از متوسط دوره‌های قبل بهتر بود، رشد پایه پولی پایین‌تر بود و کاهش پیدا کرده بود.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهور اسلامی ۱۳ آبان سال جاری در یک سخنرانی زنده تلویزیونی اعلام کرد که سیاست ایران با تغییر رئیس جمهوری آمریکا تغییر نمی‌کند. او گفت: «سیاست ما در قبال آمریکا مشخص است و با رفت و آمد اشخاص تغییری نمی‌کند. این‌که چه کسی برود و بیاید برای ما فرقی نمی‌کند. بله، حتماً با آمدن افراد تغییراتی ایجاد می‌شود اما این تغییرات به ما ربطی ندارد و کاری به آن نداریم.»

روحانی روز چهارشنبه ضمن تأکید بر استفاده از فرصت‌ها همین موضع خامنه‌ای را تکرار کرد و گفت: « سیاست جمهوری اسلامی ایران یک سیاست بسیار روشنی هست. (…) سیاست ما تغییر نمی‌کند باز هم همین سیاست‌ها را داریم. (…)همان سیاستی که جمهوری اسلامی ایران دیروز داشته، امروز هم خواهد داشت و فردا هم خواهد داشت. این وابسته به دولت آمریکاست که به این سیاست‌ها نزدیک شود یا از آن فاصله بگیرد.»

در حالی‌که آمریکا و کشورهای اروپایی سیاست‌های جمهوری اسلامی در خاورمیانه، توسعه برنامه موشکی آن و همچنین تجهیز تسلیحاتی و کمک‌های ایران به نیروهای نیابتی خود در منطقه را تهدیدی جهانی می‌دانند، حسن روحانی مشخصه‌های «سیاست روشن و تغییرناپذیر» جمهوری اسلامی را «صلح و ثبات در منطقه و احترام به حقوق ملت‌ها»، «عدم تجاوز و عدم مداخله در امور داخلی کشورها»، «مقابله و مبارزه با تروریسم»، «پایان یک‌جانبه‌گرایی و پایبندی به معاهدات» و «مخالفت با مداخله و تحقیر ملت‌ها» عنوان کرد و افزود: «دولتی که در آمریکا عمرش رو به پایان است در همه این سیاست‌ها با ما فاصله گرفت و خودش کنار رفت. ما می‌خواستیم با تروریسم بجنگیم آن‌ها می‌خواستند از تروریسم حمایت کنند. ما می‌خواستیم کشورهای منطقه آزاد باشند آن‌ها می‌خواستند در کار آنان مداخله کنند، ما به دنبال صلح و ثبات در منطقه و آن‌ها به دنبال فروش اسلحه بودند. اگر آمریکا به سیاست ما نزدیک شد، شرایط جدیدی پیش می‌آید. اگر هم فاصله بیشتر گرفت که فاصله بیشتر گرفت.»

روحانی بر همان سیاست‌های همیشگی جمهوری اسلامی تأکید کرد و گفت ایران به‌دنبال «تعامل سازنده با جهان» است و این آمریکاست که «تخاصم را شروع کرد»: «ما تخاصم را آغاز نکردیم. آن‌ها مداخلات را شروع کردند حتی ما قطع رابطه با آمریکا نکردیم. بعضی از جوانان ما فکر می‌کنند ما با آمریکا قطع رابطه کردیم. آن‌ها خودشان با ایران قطع رابطه کردند. (…) هر وقت آن‌ها از این سیاست‌ها دست بردارند شرایط متفاوت خواهد بود.»

روحانی بدون آن‌که از جو بایدن نامی ببرد درباره بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای نیز گفت: «آقایی که جدید آمده و از ابتدا گفته می‌خواهد به برجام برگردد در تبلیغات انتخاباتی‌اش گفته است ما در داخل برجام بودیم و از آن خارج نشدیم. چهار به علاوه یک هم داخل برجام بوده است. البته در تعهدات خودشان سستی کردند ما هم تعهدات خودمان را متقابلاً کاهش دادیم ولی همه ما داخل برجام بودیم. این به عهده آن‌هاست و اگر به وظیفه‌شان عمل کردند می‌توانند راه جدیدی را انتخاب کنند و اگر نخواستند انتخاب نکنند.»

او همچنین با تأکید بر این‌که «برنامه ما بر اصول ما پیوند خورده است»، خاطرنشان کرد که برنامه ۹ ماهه دولت او بر این مبنا تدوین شده است که «همین حاکم فعلی آمریکا (دونالد ترامپ) در انتخابات پیروز شود».

به گزارش سایت زمانه، وزارت خزانه‌داری آمریکا در تازه‌ترین اقدام خود برای تشدید فشار بر حکومت ایران، عصر سه‌شنبه ۱۰ نوامبر / ۲۰ آبان نام چهار تبعه ایران و تایوان و شش نهاد دیگر را به فهرست افراد و نهادهای تحت تحریم اضافه کرد.

روز دوشنبه پایگاه خبری اکسیوس در گزارشی اعلام کرد که دولت ترامپ قصد دارد در هماهنگی با اسرائیل و چند کشور عربی خلیج فارس مجموعه‌ای از تحریم‌های جدید علیه ایران را وضع کند. بر اساس این گزارش، این تحریم‌ها قرار است در ۱۰ هفته آینده تا پایان دولت ترامپ و روی کار آمدن دولت بایدن در ۲۰ ژانویه اعمال شوند.

آکسیوس به نقل از دو منبع اسرائیلی که نام آن‌ها افشا نشده نوشت دولت ترامپ معتقد است چنین «سیلی» از تحریم‌ها فشار بر ایران را افزایش می‌دهد و کار دولت بایدن برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را دشوار می‌کند.

شرط حسین شریعتمداری برای مذاکره با آمریکا: قصاص ترامپ

حسین شریعتمداری٬ نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان در سرمقاله امروز این روزنامه نوشت: «جماعتی که این روزها از آمدن بایدن ابراز خوشحالی می‌کنند باید به این سؤال بسیار ساده و همه فهم پاسخ بدهند که او با ترامپ چه تفاوتی دارد؟ تنها تفاوتی که برخی از ذوق‌زدگان به آن اشاره می‌کنند این است که ترامپ قاتل شهدای بزرگوارمان سردار سلیمانی و ابومهدی است که به یقین می‌دانند جو بایدن بعد شهادت آن عزیزان ضمن حمایت از جنایت ترامپ، تاکید کرد که هیچ آمریکایی از کشته شدن آنها متاسف نیست»

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان در ادامه ضمن تاکید بر اینکه «مذاکره با آمریکا به هیچ‌وجه اتفاق نخواهد افتاد» ادامه داد: «بازگشت آمریکا به برجام که بعضاً به آن دل‌بسته‌اند تنها با سه شرط امکان‌پذیر خواهد بود؛ اول آنکه تمامی تحریم‌ها لغو شود و ثانیاً دارایی‌های بلوکه ایران بازگردانده شود و ثالثاً خسارت‌های وارده جبران شود، یعنی آنچه از برجام انتظار می‌رفت و بدون آن اساساً برجامی وجود ندارد و مانند امروز فقط یک جسد متعفن است. و صد البته مجازات قصاص برای ترامپ و سایر عوامل شهادت شهید سلیمانی و شهید ابومهدی که جای خود دارد و هرگز صرفنظر کردنی نیست.»
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا