دیدگاه‌ها

فروریزی زودرس زلنسکی

نوشته: رِناته کُپه/برگردان: م. ع.

انتخابات محلی در اوکراین- رئیس‌جمهور می‌خواهد با نظرسنجی، بی‌عملی خود را لاپوشانی کند.

بیست وپنجم اکتبر در اوکراین انتخابات محلی به همراه نخستین دور انتخاب شهرداران برگزار شد. با اینکه نتایج این انتخابات کامل بیرون نامده است، ولی گرایشها را می‌توان به‌روشنی بازشناخت.

انتخاباتی با شرکت‌کنندگان زیر ۳۷ درصد -۱۰درصد کمتر از دوره پنج سال پیش- برای حزب “خدمتگزار مردم” رئیس‌جمهور زلنسکی یک شکست آشکار به‌شمار می‌آید. این حزب از انتخابات پارلمانی ۲۰۱۹ دارای اکثریتی مطلق در مجلس عالی است.

در انتخابات محلی حزبهای استانی شهرداران جلودارند. این حزبها پایگذاری شده‌اند، تا کاندیدهای مستقل اجازه نیابند به رقابت وارد شوند. حزب “همبستگی اروپایی”ِ رئیس‌جمهور پیشین، پروشنکو، بیشتر در غرب کشور پیروزی کسب کرد. در این میان شمار بسیاری از نیروهای فاشیستی به این حزب درامده اند. در شرق حزب “پلاتفرم اپوزیسیون – برای زندگی”، که دست کم در گفتار هوادار پایان دادن به جنگ دونباس است، بیشترین پیروزی را داشت. این حزب در بسیاری از مناطق شرقی، حتا در جاهایی که حزب “خدمتگزار مردم” در انتخابات پارلمانی اکثریت آورده بود، به اکثریت دست یافت. هیچ کاندیدای شهرداری شهرهای بزرگ از حزب زلنسکی در دور نخست رای ناورد. در کیف کاندید این حزب به دور دوم هم نرسید- آنجا در دور دوم کاندید حزب “پلاتفرم اپوزیسیون – برای زندگی”، با شهردار کنونی، کلیچکو، رقابت خواهد کرد.

حزب کمونیست اوکراین (ک پ او)، از آنجاکه بر اساس “قانون کمونیست‌زدایی” غیر قانونی است، نمی تواند لیست حزبی مستقل بدهد. هموندان این حزب در بخشهایی خودشان به‌شکل منفرد در لیست حزب “اپوزیسیون چپ” کاندید شدند. از نتیجهء اینگونه کاندید شدن‌ها هنوز خبری دردست نیست. حزب کمونیست در دیگر بخشها هوادارانش را فرا‌خواند، تا رایشان را به “پلاتفرم اپوزیسیون” دهند- آنگون که سیموننکو، رهبر ک پ او در یک گفت‌وشنود گفت، تصمیم آسانی نبوده است، زیرا اینجا سخن از حزبی خرده‌بورژوایی است. خواستن اینکه جنگ با دونباس فوری پایان یابد، تنها نخستین گام است.

جنگ را خاتمه دهید، شعار زلنسکی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ هم بود و با این شعار او توانست انتخابات را با اکثریت بالا ببرد. ولی سیاست او نیز همانند همکار پیشینش، پروشنکو؛ ناسیونالیست، روس‌ستیز و پرخاشجو از کار درامد. همین نداشتن تمایل آشکار به پیگیری آنچه در کارزار انتخاباتی قول داده بود و همچنین انباشته شدن پیوسته مسایل اقتصادی و اجتماعی، اکنون به فروپاشی زودهنگام حزب او انجامیده است. بخشی از رای‌دهندگانش به راستهای تندرو گرایدند و دیگران از شرکت در انتخابات روگردانیدند.

خلافهای انتخاباتی پرشماری در شهرکهای پیرامونی گزارش شده است؛ شمار دارندگان حق رای در فهرستهای رای‌دهندگان نزدیک یک ملیون بیشتر از شماری است، که در بانک داده‌های کمسیون انتخابات آمده بود. افزون بر این، در شماری از حوزه‌های انتخاباتی نزدیک جبهه، بخشهایی از جمهوری خلق دونباس که در اشغال اوکراین است، انتخابات برگزار نشده است- گویا به آن دلیل، که در آنجا یک انتخابات هنجارمند انجام‌شدنی نبوده باشد (گرچه انتخابات پارلمانی ۲۰۱۹ ، بنا به گزارشها در آنجا، بی هر دردسری برگزار شده بود)، و البته راستش این است، که آنجا برای حزب زلنسکی هیچ رایی وجود نداشت.

همزمان با انتخابات پرسشنامه‌هایی (پاک نامربوط) با نام “پنج پرسش رئیس‌جمهور” میان مردم، جلو مکانهای انتخاباتی حزب زلنسکی پخش شد. چهار تا از این پنج پرسش رای اکثریت را دریافت داشتند: کوچک کردن پارلمان، اجازه بهرگیری از حشیش در اهداف پزشکی، زندان ابد برای رشوه‌خواریهای کلان، فراخوان به دولتهای گارانتی‌کننده یادداشت بوداپست (که در آن تمامیت ارضی اوکراین وسیله ایالات متحده، بریتانیای کبیر و روسیه در قبال امضای پیمان بازداشت گسترش جنگفزار اتمی گارانتی شده است). پیشنهاد منطقه آزاد اقتصادی کردن دونباس ولی اکثریت ناورد. نه تنها کمونیستها، بلکه بسیاری تاکید کردند، که این شوخ‌دیدگی در رفتار سیاسی تنها از زلنسکی‌ برمی‌آید، تا با پرسشهایی کم‌اهمیت، هم خود را در نقش پیکارگر ضد جنگ و هم مبارزی رشوه‌خوار‌ستیز وانمایانده و هم پرسشهای اساسی در باره تبعیض نسبت به بخش روسی زبان خلق، در باره حراج کشور و در باره جنگ با دونباس را لاپوشانی کرده باشد.

برگرفته از عصرما، ارگان حزب کمونیست آلمان

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا