بین‌المللی

وفاداران ترامپ پست‌های کلیدی پنتاگون را به دست می‌گیرند

تغییرات ناگهانی در پنتاگون در حالی روی می‌دهد که کارکنان نظامی و غیرنظامی این وزارت پس از انتخابات عملا در انتظار پایان کار دولت کنونی و تشکیل کابینه جدید بودند. با توجه به برکناری وزیر دفاع، این نگرانی در پنتاگون به وجود آمده که دیگر مقام‌هایی که به اندازه کافی به ترامپ وفادار نیستند هم از کار خود برکنار شوند.

به گزارش تسنیم، ترامپ پس از کنار گذاشتن مارک اسپر از وزارت دفاع، سه نفر از افراد نزدیک به خود را در بالاترین مناصب پنتاگون به کار گرفت. یکی از این افراد مفسر سابق شبکه فاکس‌نیوز است که پیش از این به دلیل مواضع تند نتوانسته بود موافقت سنا را برای تصاحب یک پست دولتی کسب کند.

تغییرات ناگهانی در پنتاگون در حالی روی می‌دهد که کارکنان نظامی و غیرنظامی این وزارت پس از انتخابات عملا در انتظار پایان کار دولت کنونی و تشکیل کابینه جدید بودند. با توجه به برکناری وزیر دفاع، این نگرانی در پنتاگون به وجود آمده که دیگر مقام‌هایی که به اندازه کافی به ترامپ وفادار نیستند هم از کار خود برکنار شوند.

به گزارش یورونیوز، این نگرانی با توجه به تلاش‌های دولت دونالد ترامپ در ماه‌های باقی مانده تا انتقال قدرت به جو بایدن برای سیاسی کردن وزارتی که به ‌شکل تاریخی غیرسیاسی است، بهتر فهمیده می‌شود. همزمان و در حالی که دگرگونی‌های رادیکال پیش از ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱، روز آغاز به کار رئیس جمهوری برگزیده، عملا غیرممکن به نظر می‌رسد، تغییر در راس پنتاگون نگرانی‌ها درباره انتقال آرام قدرت از دونالد ترامپ به جو بایدن را تشدید کرده است.

جیمز اندرسون، معاون بخش سیاسی پنتاگون روز سه‌شنبه استعفا داد و به سرعت جای خود را به آنتونی تاتا، ژنرال تک ستاره بازنشسته داد. اندکی بعد، جوزف کارن، معاون بخش اطلاعات هم از مقام خود کناره گرفت و جایش رو به ازرا کوهن-واتنیک داد. استعفای کارن البته پیش از این برنامه ریزی شده بود و احتمالا ربطی به تغییر وزیر دفاع نداشت.

این دگرگونی‌ها تنها دو روز پس از انتصاب کریستوفر میلر به سرپرستی پنتاگون روی داد. میلر علاوه بر جایگزینی چهره‌های جدید با مقام‌های مستعفی، رئیس دفتر خود کَش پَتل را هم به وزرات دفاع آورد و او را به جای جن ستیورات، رئیس دفتر مارک اسپر مشغول به کار کرد. پَتل و کوهن-واتنیک، از چهره‌های به شدت وفادار به دونالد ترامپ به شمار می‌روند و پیش از این در شورای امنیت ملی کار می‌کردند.

کَش پَتل یکی از معدود افراد گروهی بود که تا واپسین روزهای کارزرا انتخاباتی ترامپ با او همسفر بود. او پیش از این در بخش امنیت ملی وزارت دادگستری ایالات متحده مقام دادیاری داشت و پیش‌تر، عضو کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان بود. پَتل در جریان تحقیات گسترده کنگره درباره پرونده «دخالت روسیه» در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ مشاور ارشد دوین نونس، نماینده جمهوریخواه کالیفرنیا بود.

کَش پَتل در میان رسانه‌های آمریکایی به یکی از چهره‌های اصلی بی‌اعتبار کردن تحقیقات درباره ارتباط کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در سال ۲۰۱۶ شناخته می‌شود. او در فوریه ۲۰۱۹ به شورای امنیت ملی منتقل شد. در اوایل سال جاری میلادی، پَتل برای مذاکراه میان مقام‌های عالی‌رتبه به منظور ایمن سازی آزادی دو گروگان آمریکایی در سوریه به این کشور جنگ‌زده سفر کرد.

ازرا کوهن-واتنیک، مهره مورد حمایت مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی دونالد ترامپ بود که تنها ۲۴ روز در مقامش دوام آورد. با این حال آقای کوهن-واتنیک به پیشرفت در دولت ایالات متحده ادامه داد.

تغییر کادرهای بالای پنتاگون همزمان با برکناری مارک اسپر از مقام وزارت دفاع، به ابهامات درباره امکان دگرگونی سیاست‌گذاری‌های کلان این نهاد در دو ماه پایانی حکومت ترامپ دامن زده است: در این وزارت‌، مقام‌های اداری نظامیان را کنترل می‌کنند. به‌علاوه تقریبا تمام فعالیت‌های روزانه پنتاگون از سوی مقام‌های پرسابقه نظامی و سیاسی هدایت می‌شود.

از سوی دیگر باید به یاد داشت که بسیاری از سیاست‌های و تصمیم‌های ترامپ از سوی مارک اسپر و فرماندهان عالی‌رتبه دیگر نیروهای مسلح ایالات متحده اجرایی شده است. مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش در جایگاه خود حضور دارد و معلوم نیست کادر جدید قرار است چه کار دیگری انجام دهد؟

اما درباره آنتونی تاتا، مفسر سابق فاکس‌نیوز، مساله شکل متفاوتی پیدا می‌کند. این دومین بار است که ترامپ تلاش ‌می‌کند تاتا را وارد دنیای واقعی سیاست کند. اوایل همین امسال رئیس جمهوری ایالات متحده آنتونی تاتا را برای معاونت سیاسی پنتاگون به مجلس سنا معرفی کرد. با این حال جلسه استماع وی به‌دلیل نگرانی سناتورهای جمهوریخواه از پذیرفته نشدن وی، لغو شد. معاونت سیاسی پنتاگون سومین مقام بالای وزارت دفاع ایالات متحده به شمار می‌رود. پس از این ناکامی، ترامپ تاتا را به‌ جانشینی همین معاونت منصوب کرد که دیگر احتیاجی هم به موافقت مجلس سنا نداشت.

آنتونی تاتا پس از برکناری جان رود در فوریه ۲۰۱۹ و پس از ماجرای افشای مکالمه تلفنی دونالد ترامپ و ولودیمر زلنسکی که باعث استیضاح ترامپ شد، در پنتاگون کارش را آغاز کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا