اجتماعی

آلودگی هوا زیر سر خودروهای بدون معاینه فنی است

حسین شهیدزاده، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: خودروهای فاقد معاینه فنی برتر از مهم‌ترین عوامل آلودگی هوای تهران هستند سال گذشته کمتر از ۴۰۰ هزار خودرو در تهران معاینه فنی برتر گرفتند.

اعتمادآنلاین| حسین شهیدزاده، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اعلام اینکه خودروهای شخصی از مهم‌ترین عوامل آلودگی هوای تهران هستند، گفت: ناوگان حمل و نقل عمومی، جایگزین مناسبی برای وسایل نقلیه شخصی است اما توسعه ناوگان همگانی در کوتاه‌مدت به خاطر هزینه‌های بسیار زیادی که دارد، ممکن نیست.

وی با تأکید بر اینکه آن زمان که گشایش اقتصادی بود و دولت‌ها می‌توانستند به تهران کمک کنند، این کار را نکردند، اظهارکرد: به جز ۱۰۰ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوسی که هفته گذشته از سوی شهرداری تهران به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه شد، چند سال است که اتوبوس دیگری به تهران اضافه نشده است.

وی با اشاره به اینکه قبلاً ۸۲.۵ درصد هزینه خرید اتوبوس‌ها را دولت و۱۷.۵ درصد را نیز شهرداری‌ها پرداخت می‌کردند اما مدتی است که به این شکل عمل نمی‌شود، اظهار کرد: اگر خودروهای شخصی به اندازه کافی سالم نباشند، آلودگی تولید می‌کنند و این آلودگی در شرایط موجود در افزایش تلفات ناشی از شیوع ویروس کرونا مؤثر است.

شهیدزاده با بیان اینکه سال گذشته تنها حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی تهران مراجعه کردند و انبوه خودروهایی که معاینه فنی خود را از این مراکز نگرفتند، احتمالاً به مراکزی در خارج از تهران مراجعه کرده‌اند که شرایط سهل‌گیرانه‌ای دارند، تصریح کرد: از یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرویی که سال گذشته به مراکز معاینه فنی تهران مراجعه کردند، کمتر از ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو موفق به دریافت معاینه فنی برتر شدند.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تأکید بر اینکه در حالی کمتر از ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو در تهران معاینه فنی برتر گرفتند ‌که ۹۰ درصد خودروهای تهران انژکتوری هستند و قاعدتاً همه آنها باید بتوانند معاینه فنی دریافت کنند، خاطرنشان کرد: وقتی انبوه خودروهای تهران موفق به اخذ معاینه فنی نمی‌شوند، این به معنای آن است که سیستم پالایش آنها درست کار نمی‌کند و آلودگی وارد شهر می‌کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا