گوناگون

کرونا هر روز ترسناک تر از دیروز

حدود پنج‌میلیون نفر، معادل هفت و نیم‌درصد از جمعیت بالای ۱۵ سال ایران، بر اساس خوداظهاری به درجاتی از بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.

آرمان ملی: آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از شیوع کرونا هر روز ترسناک‌تر می‌شود. در یک آمار حیرت‌انگیز که از سوی سخنگوی وزارت بهداشت و درمان اعلام شد: «از سه‌شنبه (۲۰ آبان) تا چهارشنبه (۲۱ آبان) ۱۱هزار و ۷۸۰ نفر مبتلای جدید در کشور شناسایی شد و ۴۶۲ نفر فوت کردند.» با احتساب این آمار مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷۱۵‌هزار و ۶۸ نفر رسید و تاکنون ۳۹‌هزار و ۶۶۴ نفر جان باخته‌اند. همچنین ۵۶۰۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. با توجه به این آمار، سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، ضمن ابراز تاسف از رکوردشکنی دوباره آمار مرگ و میر ناشی از کرونا گفت: «مطمئنا تا زمانی که بستری‌های ما در مراکز درمانی روبه افزایش است می‌بایست همچنان شاهد آمار بالای از دست رفتگان بیماری کرونا در کشور باشیم.»

۵‌ میلیون نفر به کرونا مبتلا شدند

زمانی‌ این آمار ترسناک‌تر می‌شود که نتایج پیمایش ملی کووید – ۱۹ نشان می‌دهد که حدود پنج‌میلیون نفر، معادل هفت و نیم‌درصد از جمعیت بالای ۱۵ سال ایران، بر اساس خوداظهاری به درجاتی از بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. عباس متولیان، اپیدمیولوژیست و مجری پیمایش ملی کووید- ۱۹ درباره این طرح گفت: «در این پیمایش علمی، یک سوال خوداظهاری مبنی بر اینکه آیا خودتان به بیماری کرونا مبتلا شده‌اید، در نظر گرفته شده است که نتایج آن نشان داد جمعیت زیادی از ایرانیان به این بیماری مبتلا شده‌اند. برآوردها نشان می دهد که تاکنون حدود ۱۰‌درصد جمعیت دنیا به عفونت کرونا مبتلا شده‌اند.» در حال حاضر استان‌های ایران از نظر شیوع در وضعیت قرمز هستند به جز هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان که وضعیت نارنجی دارند.

هشدار نسبت به طغیان کرونا

در این شرایط دو عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با تکرار هشدارهای قبلی درباره ضرورت اقدامات جدی‌تر برای مقابله با بحران شیوع بیماری همه‌گیر، روش‌های محافظه‌کارانه را نقد کرده و خواستار اجرای طرح تعطیلی کامل کلانشهرها شدند. مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، روز گذشته به ایسنا گفت:‌ «اکنون طغیان شدید بیماری در کشور به ما می‌گوید که روش‌های محافظه‌کارانه دیگر جواب نمی‌دهد. بهترین حالت تعطیلی همه‌جا به‌جز آتش‌نشانی، مراکز درمانی،‌ داروخانه‌ها و مغازه‌های مرتبط با فروش مواد غذایی است.» او تاکید کرد این تعطیلی باید به شکل «کامل» و مانند تعطیلات نوروز و ماه رمضان اجرا شود. هم‌زمان مینو محرز، عضو دیگر این ستاد، طرح تعطیلی مشاغل از ساعت ۶ بعدازظهر را که اکنون در حال اجراست، به‌دلیل تاثیرگذاری ناکافی مورد انتقاد قرار داد و خواستار تعطیلی دو هفته‌ای مشاغل و مکان‌هایی شد که در آن شیوع زیاد است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا