گوناگون

دو ترک‌تبار آلمانی در خط مقدم مبارزه با کرونا

اوگور شاهین و اوزلم توره‌چی، بنیانگذاران شرکت بایون‌تک آلمان، «با سرعت نور» در حال تهیه نخستین واکسن ضد کرونا هستند. اتحادیه اروپا و ایالات متحده چشم به نتایج فعالیت این دو پژوهشگر دوخته‌اند….

اوایل سال جاری، زمانی که نخستین مبتلایان به ویروس کرونای جدید (سارس‌کوو۲) در آلمان و اروپا ثبت شدند، اوگور شاهین پژوهش‌های خود پیرامون این ویروس خطرناک را آغاز کرد. او می‌گوید، همان زمان اطمینان داشته است که این ویروس به‌سرعت در جهان می‌چرخد و یک پاندمی ایجاد می‌کند.

شاهین نام پروژه تحقیقی شرکتش «بایون‌تک» را «سرعت نور» گذاشت و به نظر می‌رسد که سرعت تکامل واکسنی که «بایون‌تک» با کمک شرکت آمریکایی «فایزر» تولید کرده، نسبت به سایر شرکت‌هایی که در همین زمینه تحقیق می‌کنند، بیشتر است.

به گزارش دویچه وله، پروفسور آلمانی ترک‌تبار و همسرش، اوزلم توره‌چی تاکنون در زمینه مبارزه با سرطان پژوهش می‌کردند و در سطح جهانی آنچنان مشهور نبودند، اما با ورود به میدان رقابت برای تولید واکسن ضد کرونا شهرتشان از مرزهای آلمان و ثروتشان هم از دو میلیارد دلار گذشته است.

در فهرست «۱۰۰ ثروتمندترین شهروند آلمان» روزنامه آلمانی «ولت ام زونتاگ»، نام این دو پژوهشگر در رده ۹۳ قرار گرفته است. با وجود این، پروفسور شاهین هنوز با تی‌شرت و شلوار جین در مصاحبه‌ها شرکت می‌کند و با دوچرخه به محل کارش می‌رود.

او هنوز تواضع خود را حفظ کرده و از یاد نبرده است که در یک خانواده کارگری زاده شده است.

پدر اوزلم توره‌چی پزشکی ترک‌تبار است که دخترش را نیز به علم پزشکی علاقه‌مند کرده است.

قرارداد با اتحادیه اروپا 

با وجود این که برخی محققان آلمانی نسبت به موفقیت واکسن بایون‌کت و فایزر تردید دارند، کمیسیون اتحادیه اروپا با آنها بر سر بستن یک قرارداد کلان به توافق رسیده‌ است. قرار است کمیسیون در گام نخست ۳۰۰ میلیون دوز آن را سفارش بدهد.

به گفته اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، در حال حاضر این امیدوارکننده‌ترین واکسنی است که برای پیش‌گیری از ابتلا به کرونا تولید شده است.

مانفر وبر، سیاستمدار حزب دموکرات مسیحی آلمان و عضو پارلمان اروپا هم تایید کرده که قرارداد خرید واکسن کرونا به زودی امضا می‌شود و به تائید کمیسیون اروپا می‌رسد.

شرکت بایون‌تک اطمینان داده است که این واکسن در برابر ابتلا به کووید۱۹ ، بیماری ناشی از سارس‌کوو۲، تا ۹۰ درصد ایمنی ایجاد می‌کند و مراحل تقاضا برای تولید انبوه آن در حال سپری شدن است.

شیوه درمان متفاوت سرطان

تاکنون تمرکز بایون‌تک بر روی مبارزه با سرطان بود.  رویکرد توره‌چی و شاهین با درمان معمول سرطان متفاوت است. به اعتقاد آنها نباید بیماران سرطانی را به شکلی یک‌نواخت با جراحی، شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی معالجه کرد، زیرا هیچ دو بیمار سرطانی وجود ندارد که جهش ژنتیکی سلول‌های سرطانی در آنها دقیقاً یکسان باشد. آنها تاکید می‌کنند، هر بیمار نیاز به درمانی دارد که تنها برای او تنظیم شده باشد.

بایون‌تک در بیش از ۶۰ کشور با یک‌هزار و ۳۰۰ کارمند در حال تحقیق است. بیش از نیمی از کارکنان این شرکت زن و دارای تحصیلات عالی هستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا