گوناگون

نگذاریم همه دلّال شوند

تا همه دلال نشده‌اند و تا همه از بخش تولید نرفته‌اند لطفا و برای رضای خدا خواهش می‌کنیم هزینه‌های بخش سوداگری و مفت‌خوارگی نفتی و رانت را با اصلاح نظام مالیاتی و بانکی بالا ببرید و از ایجاد مزاحمت‌های فراوان برای بخش مولد اقتصاد دست بردارید….

به گزارش ایسنا، روزنامه اطلاعات در یادداشتی نوشت: «بارها و بارها در این یادداشت نالیده‌ایم که فکری برای این وضعیت اقتصاد که هر چه پاداش است نصیب بخش سوداگری و رانت‌خیز می‌شود و هر چه مجازات و تنبیه، سزای بخش تولید و کار و تلاش و اشتغال، بکنید اما ظاهراً اراده‌ای در کار نیست و همین مصیبت باعث شده تا همه به جای کار به فکر دلالی و سوداگری باشند و بخش قابل توجهی از مردم نیز … چرا که چاره‌ای ندارند چون به تجربه دریافته‌اند از مسیر کار و تلاش و خلاقیت و کارآفرینی و تولید، فرجام درستی ندارند و جزای خیر نمی‌بینند؛ شاید لوح تقدیر بگیرند اما فقط همین. ضمن آن‌ که هر روز شاهد کوچک‌ترشدن سرمایه خویش هستند و برای آن که این سرمایه هر روز کمتر و کمتر نشود خود را به این در و آن در می‌زنند تا به نوعی حفظش کنند. بی‌دلیل زمین و خانه می‌خرند. سکه و دلار در خانه نگه می‌دارند. به محض این که می‌بییند عده‌ای در بورس پول حسابی گیرشان آمده وارد این بازار می‌شوند و خلاصه در این اقتصاد شبه‌لاتاری، شانس خود را در یک عرصه اکثراً سفته‌بازانه امتحان می‌کنند و گاهی هم خانه‌خراب می‌شوند. مثل آنها که حال در صف فروش بورس ایستاده‌اند که بهترین بستر برای جذب سرمایه و رونق تولید می‌توانست باشد و هست اما با گرفتارشدن در همین مناسبات سوداگرانه و رانتی، به نقیض خود بدل شد. جالب این که بسیاری از رسانه‌ها و سایت‌های ما و بدتر از همه رسانه‌ ملی هم در همان مسیر اشتباهی که با نشانی غلط رنود و باندهای گردن‌کلفت‌ رانتی و نفتی و وارداتی، راه صحیح نمایانده شده، گام برمی‌دارند. حجم مصاحبه‌ها و گزارش‌های انتقادی سختی که همین رسانه ملی در رابطه با گرانی مرغ و گوشت و برنج و تخم‌ مرغ و گوجه فرنگی و پیاز و میوه و لوازم خانگی داخلی و کلاً تولید داخلی پخش می‌کند (و از جمله اخیراً که روی قاچاق دام متمرکز شده است) را مقایسه کنید با مناظره‌هایی که در رابطه با بخش سوداگری و رانتی اقتصاد و به‌ویژه ضرورت اصلاح نظام مالیاتی و بانکی و کم‌کاری فاجعه‌بار در اصلاح ساختار اقتصادی کشور به عنوان منشأ اصلی گرفتاری‌های اقتصاد رانتی صورت می‌گیرد.

سخنی را که بارها گفته‌ایم در پایان کلام تکرار می‌کنیم. تا همه دلال نشده‌اند و تا همه از بخش تولید نرفته‌اند لطفا و برای رضای خدا خواهش می‌کنیم هزینه‌های بخش سوداگری و مفت‌خوارگی نفتی و رانت را با اصلاح نظام مالیاتی و بانکی بالا ببرید و از ایجاد مزاحمت‌های فراوان برای بخش مولد اقتصاد دست بردارید…

راستی تا یادم نرفته، دوستان دولتی و مجلسی! کار اخذ مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه چند سال دیگر به فرجام می‌رسد؟ شما خبری ندارید؟»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا