ورزشی

دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و بوسنی؛ جای خالی بهترین مدافع راست فوتبال ایران!

وریا غفوری کاپیتان محبوب تیم استقلال و بهترین مدافع راست  فوتبال ایران به تیم ملی دعوت نشد؛ علت این که نام او در لیست ملی پوشان قرار داده نشده ،چیست؟

دیدار دوستانه تیم ملی ایران و بوسنی

به گزارش ایسنا، “تیم‌های ملی ایران و بوسنی از ساعت ۲۰:۳۰ در دیداری دوستانه در ورزشگاه آسیم فرهاتوویچ شهر سارایوو، پایتخت بوسنی به میدان رفتند. این دیدار در نهایت با برتری ۲ بر صفر تیم ملی ایران در زمین بوسنی خاتمه یافت”. همزمان کارشناسان فو تبال  و ورزش دوستان ایران این پرسش  را مطرح می کنند؛ علت عدم حضور وریا غفوری در ترکیب تیم ملی چیست؟

وریا غفوری؛ نماد ورزشکارمردمی

نام  کاپیتان محبوب تیم فوتبال استقلال تهران زمانی در صدر خبرهای ورزشی قرارگرفت که او با شجاعت از حضور زنان در ورزشگاه ها حمایت کرد. در ان زمان روزنامه همدلی در گزارشی با عنوان ” فشارهای رسانه‌ای بر وریا غفوری به دلیل حمایت از دخترآبی تولد یک اسطوره” از جمله نوشت :” ماجرای سحر خدایاری که به دختر آبی معروف شده است، هر روز وارد فاز جدیدی می‌شود. صرف‌نظر از برنامه‌های سفارشی تلویزیون مانند خبر بیست ‌وسی و برنامه فوتبال برتر محمدحسین میثاقی که با آیتم‌های مختلف سعی داشتند با تحریف واقعیت‌های موجود در مورد مرگ دخترآبی بر حامیان او نیز بتازند، این بار نوبت یک خبرگزاری شده تا وارد میدان شود و با ساخت ویدیویی و با تحلیل خود برای برخی از افرادی که به هر نحوی از جریان دختر آبی حمایت کرده‌اند، پرونده‌سازی کند.

این خبرگزاری از قانون نانوشته‌ای که براساس آن نیمی از جمعیت از رفتن به ورزشگاه و تماشای فوتبال محروم هستند، مستند نساخت. از برخورد مامور نیروی انتظامی با دخترآبی که گفته می‌شود برخوردی خشونت‌آمیز بوده است، ویدیویی نساخت، از قاضی که براساس یک قانون نانوشته حکم حبس صادر می‌کند آیتمی نساخت، بلکه او علیه وریا غفوری،کاپیتان تیم استقلال ویدیو ساخت و او را به دلیل احترام به مرگ هوادار تیمش مورد اتهام قرار داد و حتی به صورت تلویحی خواهان محاکمه وی شد.یادبود دختر آبی در میدان فوتبال؛ بازیکنان تیم استقلال تهران روز ۲۴شهریور- ۱۳۹۸ قبل از آغاز بازی مقابل تیم نفت مسجد سلیمان برای گرامی‌داشت یاد سحر خدایاری تی‌شرتی مشکی روی پیراهن ورزشی خود به تن کردند که روی آن عبارت «دختر آبی» به زبان‌های فارسی و انگلیسی به چشم می‌خورد. اکنون یک خبرگزاری ویدیویی را منتشر کرده و مدعی شده این وریا غفوری کاپیتان تیم استقلال بوده که لباس‌هایی با طرح دختر آبی را میان بازیکنان استقلال پخش کرده است و به رغم مخالفت جواد زرینچه، سرپرست تیم، از آنها خواسته پیش از بازی استقلال و نفت مسجد سلیمان به تن کنند و با آن عکس بگیرند…ناظر مسابقه گزارش اقدام تیم استقلال را به حراست فدراسیون داده است و قرار است گزارش به حراست ورزش هم اعلام شود. باید منتظر شد و دید آن‌ها چه تصمیمی درباره این اقدامات خودسرانه می‌گیرند”.

در ادامه این گزارش آمده است :”البته این بار اول نیست که وریا غفوری مورد هجمه برخی از رسانه‌ها و افراد قرار می‌گیرد. سال گذشته نیز در واکنش به اظهارات «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه که تحت فشار بودن کشور را افتخار دانسته بود، اظهارات وریا واکنش‌های مثبت و منفی زیادی را به همراه داشت. به نحوی که «اسماعیل حسن‌زاده»، رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در مصاحبه‌ای تلفنی با برنامه رادیویی «تهران ورزشی» با شهرستانی خواندن وریا گفت:«وقتی یک جوان «شهرستانی» که تازه به تهران آمده و مشهور شده، علیه وزیر حرف می‌زند یا از زمین و زمان صحبت می‌کند باید در یک برنامه کالبدشکافی شود و…»

واژه «شهرستانی» که با هدف کوچک شمردن و تحقیر وریا از سوی حسن‌زاده استفاده شد، این تصور را ایجاد کرد که گویا از نگاه دولت‌مردان کشور، انتقاد از مسئولان به عنوان ابتدایی‌ترین حق شهروندی براساس جغرافیا تعریف می‌شود و از نگاه آنان، لازمه انتقاد از مسئولان کشور پایتخت‌نشینی و رفتن به تور تهران‌گردی و آشنایی با کوچه پس‌کوچه‌های پایتخت است و بیش از ۶۰میلیون ایرانی که در شهرستان‌های کشور ساکن هستند نه تنها حق هیچ گونه اظهارنظر یا انتقادی را ندارند، بلکه در صورت انتقاد با ادبیات توهین‌آمیز مواجه می‎‌شوند. البته غفوری به دلیل این اظهارات به حراست وزارت ورزش احضار شد اما کماکان در مصاحبه با خبرنگاران گفت که «حرف حق را زده و ترسی از بازخواست مسئولان ندارد» وریا غفوری در مصاحبه دیگری به دغدغه اجتماعی‌اش اشاره می‌کند و می‌گوید: دغدغه اجتماعی دارم، می‌گویم و تا زنده‌ام هم می‌گویم”.

علاوه  بر این ؛ وریا غفوری در جریان خیزش مردمی آبان ماه نیز از مردم تهیدست و جوانانی که در این خیزش شرکت کردند؛ به پشتیبانی برخاست و به این دلیل توسط حراست وزارت ورزش مورد تهدید قرار گرفت . او همچنین به سنت ورزشکاران مردمی میهن ما؛ در جریان زلزله های کرمانشاه و آذربایجان شرقی در سالهای گذشته به یاری زلزله زدگان شتافت. همه این اقدام ها؛ خاری در چشم  وزارت ورزش  و وزیر بسیجی ان و همه  واپسگرایان بوده است. علت  دعوت نشدن  وریاغفوری به عنوان یکی از  بهترین  بازیکنان فوتبال ایران  به تیم ملی را باید در این روحیه مستقل ؛ شهامت اخلاقی و تعلق خاطر او به مردم و دغدغه های اجتماعی‌اش جستجو کرد!

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا