بین‌المللی

اختلافات پکن و واشنگتن با حضور بایدن نیز ادامه می‌یابد

وزیر سابق دارایی چین در اظهاراتی بیان کرد که نباید انتظار داشت در زمان ریاست جمهوری بایدن اختلافات تجاری پکن و واشنگتن در کوتاه مدت کاهش یابد.

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، «لو جیوی» ویزر دارایی سابق چین در اظهاراتی در کنفرانس شیاکسین در پکن بیان داشت که حتی در صورت انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا، اختلافات تجاری بین این کشور و چین در کوتاه مدت برطرف نمی‌شود.

لو در پاسخ به سؤالی درباره دورنمای اقتصادی و تجاری چین و آمریکا اظهار داشت: حتی اگر بایدن انتخاب شود نیز فشار بر چین ناگزیر خواهد بود.

وی با بیان اینکه برای آمریکا که واحد پولی غالب در سطح جهانی را در اختیار دارد، دشوار است که کسری تجاری خود را جبران کند، خواستار برخورد عملگرایانه در روابط تجاری آمریکا و چین شد.

وزیر دارایی سابق چین که در حال حاضر مشاور اقتصادی پارلمان این کشور است، در ادامه گفت: کسری تجاری آمریکا با چین پس از چهار سال هنوز در حال گسترش است. ما باید به دریافتی مشترک و به دامن علم بازگردیم. همه باید منطقی باشند.

گفتنی است ترامپ در سال ۲۰۱۸ با اعمال ۳۴ میلیارد دلار تعرفه بر کالاهای وارداتی چینی، جنگ تجاری علیه این کشور را که بارها وعده آن را داده بود، آغاز کرد.

بهانه ترامپ برای این اقدام این بود که: چین با اعمال محدودیت‌های غیرتعرفه‌ای مانع از رشد صادرات آمریکا به چین می‌شود؛ حق مالکیت فکری و معنوی محصولات تولید شده در آمریکا را رعایت نمی‌کند و با تولید کپی‌های ارزان از آنها به صنعت آمریکا ضربه می‌زند و بدین ترتیب از اوضاع نابسامان اقتصاد بین‌المللی سوءاستفاده می‌کند.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که جنگ تجاری ترامپ علیه چین علاوه بر اینکه نتوانست به اهداف خود در راستای بهبود اقتصاد آمریکا دست یابد، شبکه‌های تأمین کالا در سراسر دنیا را با شوک شدیدی مواجه کرد و باعث کاهش رشد اقتصادی جهان شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا