گوناگون

خطر کرونا کمتر و امکان درمان آن بیشتر شده است

دانشمندان به این نتیجه دست یافته اند که خطر کرونا ویروس کمتر و امکان درمان آن بیشتر شده است. دانشمندان دانشگاه کارولینای شمالی در شهر چاپل هیل ایالات متحده آمریکا تأیید کرده اند که ویروس کرونا جهش یافته و این امر باعث می‌شود به سرعت در سراسر جهان شیوع پیدا کند، اما همین جهش باعث می‌شود که این پاتوژن در برابر واکسن آسیب پذیر باشد….

محققان سویه D۶۱۴G ویروس کرونا را که از اروپا نشأت گرفته و در حال حاضر در سراسر جهان شیوع پیدا کرده، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. اگرچه D۶۱۴G سریع‌تر تکثیر می‌شود و انتقال آن آسان‌تر است، اما نسبت به سویه اصلی چینی باعث ابتلا به شکل کم خطرتر کووید ۱۹ می‌شود. علاوه بر این، معلوم شد این سویه حساسیت بیشتری نسبت به خنثی سازی با دارو‌های حاوی آنتی بادی دارد و بهتر درمان می‌شود.D۶۱۴G

با اتصال پروتئین S خود به گیرنده سلولی ACE۲ به طور موثرتری به سلول‌ها نفوذ می‌کند. این سویه ده برابر سریع‌تر از سویه اولیه ویروس کرونا تکثیر می‌شود، و به ویژه در سلول‌های اپی‌تلیال حفره بینی به طور فعال تکثیر می‌شود که انتقال آن را از شخص به شخص دیگر از طریق هوا تسهیل می‌کند. این جهش بر ساختار پروتئین S تأثیر می‌گذارد، که تماس با گیرنده سلولی را تسهیل می‌کند، اما همچنین اتصال پروتئین به آنتی بادی‌ها را آسان می‌کند.

این در حالی است که در کشور ما، به رویایت هموطنان بر اثر بیماری کرونا ، انسان ها مثل برگ پاییز به زمین افتادند

معاون کل وزارت بهداشت از بستری شدن روزانه بیش از سه هزار مبتلا به کرونا خبر داد و گفت: پیش بینی‌ می‌شود آمار مرگ و میر و تعداد بستری‌ها در کشور در ۲ هفته آینده به ۲ برابر آمار فعلی برسد.

حریرچی با اشاره به شناسایی حدود ۱۱ هزار ابتلای جدید به کرونا در روز جمعه، اظهار داشت: متأسفانه در ۱۰ روز اخیر شاهد ثبت مرگ بیش از ۴۰۰ نفر از هموطنان در روز هستیم.

روایت ایرانی هایی که مثل برگ پاییز به زمین افتادند

اگر تا چندی پیش سقوط هواپیماها و آمار بالای واژگونی مرگبار اتوبوس ها در ایران اشک همه را در می آورد، حالا ایران روزانه به اندازه مسافران دو هواپیما کشته می دهد و آمار آن ساعت ۱۴ هر روز اعلام می شود. دردآورتر آن‌که دیگر اعداد مرگ کروناییها برای ایرانیها عادی شده و فقط از خود می‌پرسند آیا نفر بعدی لیست، خودشان هستند؟

اسفناک تر آنکه نرخ مرگ ایرانی ها با کرونا (شمار فوتی‌های یک بیماری تقسیم بر مجموع فوتی‌ها و بهبود یافتگان) که تا چندی پیش کمتر از میانگین جهانی بود حالا مدتی است روند معکوس در پیش گرفته، تا جایی که احتمال جان باختن مبتلایان به کووید ۱۹ در ایران بیشتر از اغلب نقاط جهان است.

آمارها نشان می‌دهد که میزان کشندگی این ویروس در ایران نسبت به میانگین جهانی بالاتر است چرا که در جهان تقریبا از هر ۵۰ نفر مبتلا به کرونا یک نفر جان خود را از دست می دهد و این درحالی است که در ایران از هر ۱۸ مبتلا یک نفر قربانی کرونا می شود.

ایسنا نوشت: اگر بگوئیم جنگ تن به تن شده بیراه نگفته ایم، اعداد مرگ که در آغاز و تنها ۸ ماه پیش، پس از اعلام رسمی ورود کرونا به ایران حدود ۵۰ نفر در روز گزارش می شد، کم کم و بعد تند تند افزایش یافت و به یکباره و بر اساس پیش بینی های اپیدمیولوژیست های ایرانی و خارجی از ۱۰۰ نفر به ۲۰۰ نفر و تنها در ۵۰ روز اخیر و با آغاز پاییز و به وقت جمعه ۲۳ آبان ۹۹ به روزانه ۴۶۱ نفر رسیده است.تا به امروز و تنها در هشت ماه بیش از ۴۰ هزار هموطن و شاید هم ۲ تا ۳ برابر آن یعنی ۱۲۰ هزار ایرانی از دست رفته اند و حداقل ۵۰۰ هزار خانواده ایرانی داغدار شده اند.

نه تنها بیمارستان‌ها بلکه قبرستان‌ها هم جا ندارند

در ایران تحت حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی، فاجعه کرونا هر روز ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کند و تعداد قربانیان در آمارهای مهندسی شده وزارت بهداشت هم پیاپی حد می‌شکند، و نه تنها بیمارستانها اعلام می‌کنند دیگر جایی برای پذیرش بیماران جدید ندارند، بلکه در قبرستان ها هم به سختی جایی برای دفن فوت شدگان پیدا می شود.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی گفته: نبود یک آمار واقعی باعث شده که عمق فاجعه مشخص نباشد و متاسفانه آمار مبتلایان و فوتی‌ها روز به روز به صورت تصاعدی بالا می‌رود. مردم اسیر شده‌اند. بیمارستان‌های ما دیگر امکان پذیرش ندارند و به دلیل پر شدن ظرفیت بیمارستان‌ها ما در خانه‌ها بیماران را بستری کرده‌ایم. حتی استراحت‌گاه ورزشکاران را به بیمارستان تبدیل کرده‌ایم. قبرستان‌ها هم دیگر جا ندارند و اجساد روی هم دفن می‌شوند.

در همین حال رئیس کمیسیون سلامت و خدمات شهری شورای شهر اراک گفت: تعداد بالای فوتی‌های ناشی از بیماری کرونا سبب شده تا ظرفیت آرامستان اراک تکمیل شود و دیگر جایی برای دفن فوتی‌ها باقی نماند.

طوفان محمدی گفت: تعداد بالای فوتی‌های بیماری کرونا سبب شده تا ظرفیت آرامستان اراک تکمیل شود و دیگر جایی برای دفن فوتی‌ها باقی نماند. درحال حاضر با توجه به وخامت شرایط موجود، فوت شدگان در معابر آرامستان دفن می‌شوند که این امر در آینده‌ای بسیار نزدیک اثرات منفی خود را نشان خواهد داد.

شرایط اسف‌بار است، وقوع قتل‌عام؟

یک عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، دکتر مسعود مردانی، ضمن اسف‌بار خواندن شرایط کرونا در کشور، گفت: وضعیت پیچیده‌ای را تجربه می‌کنیم‌. در شرایطی که موارد بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری بسیار بالا است، تخت بیمارستانی هم در دسترس نیست.

در همین حال مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی با ابراز نگرانی از آمار بالای ابتلا و مرگ ناشی از کرونا گفت: به عنوان یک پزشک اورژانس که هر روز بیماران مبتلا به کرونا و مرگ و میرها را می بینم، از مردم می‌خواهم که به میدان آیند و به داد همدیگر برسند.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین کرمانپور مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: اگر مردم حواس‌شان نباشد، قتل‌عام رخ می‌دهد.

وی با اشاره به وضعیت کرونا در بیمارستان ها، گفت: امروز مهم‌ترین دغدغه جامعه پزشکی بالا رفتن تعداد مرگ‌ومیرهاست. چند روز پیش نمودار مرگ‌و میر ناشی از کرونا در کشور تا رتبه دوم‌ دنیا هم رسید

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا