اخبار

خطر تلفات روزانه هزار نفری کرونا در ایران

حسن روحانی با انتشار بیانیه‌ای می‌گوید مسئولان برای مقابله با موج سوم کرونا “بدون اغماض” عمل کنند. این در حالی است که مسئولان وزارت بهداشت نسبت به خطر رسیدن تلفات کرونا به روزانه هزار نفر در کشور هشدار داده‌اند…..

آخرین آمار تلفات کرونا در ایران رکورد جدیدی را ثبت کرده است. به گزارش خبرگزاری ایسنا، سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، از ۴۵۹ نفر درگذشته و ۱۲ هزار و ۵۴۳ مبتلای جدید در یک روز خبر داده است. بدین گونه آمار رسمی کل فوتی‌ها به ۴۱هزار ۴۹۳ نفر و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷۶۲ هزار و ۶۸ نفر رسیده است.

بیانیه رئیس‌جمهوری

حسن روحانی، روز یکشنبه ۲۵ آبان بیانیه‌ای در ارتباط با جهش موج سوم کرونا در ایران انتشار داد. این بیانیه می‌گوید، به پیشنهاد وزارت بهداشت و درمان و قرارگاه عملیاتی کرونا، «طرح جامع مقابله با کرونا» در ستاد ملی کرونا به تصویب رسید که به موجب آن، اعمال محدودیت‌های شدید در شهرهای مختلف کشور از هفته آینده الزامی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، این بیانیه در ۸ بند از “بسیج همگانی ملت و دولت” برای مقابله با کرونا سخن می‌گوید. از “همه دستگاه‌های دولتی و دیگر قوا و نهادها” خواسته شده است، با اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی کرونا، با همه امکانات به یاری وزارت بهداشت و درمان و کادر درمانی کشور بشتابند.

روحانی از سازمان برنامه و بودجه خواسته است در اجرای این طرح، “اعتبارات مورد نیاز وزارت بهداشت و درمان و دیگر دستگاه‌های مسئول در امر مقابله با کرونا را به فوریت تأمین کند”.

روحانی، از وزارت بهداشت و درمان خواسته است “به طور کامل و بدون اغماض، طرح نظارت بر قرنطینه مبتلایان و شناسایی حلقه تماس و هشدار و در صورت لزوم جریمه را اجرا کند”.

او از نیروی انتظامی و بسیج خواسته است اجرای کامل و بدون استثناء، تصمیمات انضباطی مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی و محدودیت شدید بهداشتی را اجرا کرده و “ضابطین نسبت به جریمه اقلیت بسیار کوچک متخلفین که امنیت بهداشتی جامعه را به خطر می‌اندازند، اقدام کنند”.

روحانی از مردم “استدعا” کرده است، رعایت مقررات مقابله با کرونا را “وظیفه شرعی و اجتماعی” خود بدانند و هیچ نوع سهل‌انگاری در این زمینه را برنتابند.

پیشنهاد تعطیل دوهفته‌ای تهران

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران با اشاره به هشدار وزارت بهداشت در مورد خطر یک هزار کشته در روز گفته است که دولت باید تهران را به مدت دو هفته تعطیل کند.

به گزارش همشهری آنلاین، هاشمی گفت «با کاهش ساعات فعالیت اصناف و سیستم حمل و نقل عمومی، فقط موجبات افزایش ازدحام که عامل تشدید شیوع کروناست فراهم شده است. پیشنهاد شورای شهر تهران، تعطیلی دو هفته‌ای کلیه فعالیت‌های غیرضروری به شکل کامل است که تردد شهروندان را کاهش دهد.»

محسن هاشمی به رئیس‌جمهوری اطمینان داد که این طرح از سوی کارشناسان کمیسیون سلامت شورای تهران و ستاد مقابله با کرونای تهران و نیز استانداری تهران مورد تأیید قرار گرفته است.

رئیس شورای شهر تهران اما نگفت که در شرایط تعطیلی کلان‌شهری مانند تهران، تکلیف معاش مردم چه می‌شود. دولت روحانی تاکنون هیچ‌گونه کمکی در اختیار مردم قرار نداده و از تأمین گسترده لوازم بهداشتی برای مردم در سطح کشور نیز ناتوان است.

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز می‌گوید، در طول ۹ ماهی که از شروع بیماری کرونا می‌گذرد، تنها ۵۰ درصد یک میلیارد یورویی که قرار بود در اختیار وزارت بهداشت و درمان قرار گیرد، محقق شده است.

محمدعلی محسنی بندپی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره اعمال محدودیت مشاغل از ساعت ۱۸ که توسط ستادملی مبارزه با کرونا طی یک هفته اخیر اعمال شده است، می‌گوید: «معتقدم محدودیت‌های تردد و پروتکل‌های سختگیرانه باید به طور جدی ادامه پیدا کند؛ چراکه اگر به اقدامات کشورهایی که توانسته‌اند در مقابل تبعات کرونا کمترین هزینه را بدهند نگاه کنید، انجام همین پروتکل‌های سختگیرانه به آن‌ها کمک کرده است.»

نماینده نوشهر و چالوس می‌افزاید، شاید از ساعت ۱۸ به بعد از نظر اقتصادی فشار کمتری به مردم وارد آید: «ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم سرکار نروند و در خانه بمانند چراکه زندگی‌شان چه خواهد شد؟ به نظرم ساعت آغاز محدودیت‌ها فارغ از ساعت اداری و کاری است و می‌توان از افراد جامعه خواست که در منزل بمانند؛ چرا که حضور آنها در منزل قطعا تبعات کمتری خواهد داشت.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا