اجتماعی

درماندگی در مهار کرونا!

درهفته‌های اخیر در حالی که کرونا همچنان در کشور می‌تازد و قربانی می‌گیرد مدام خبر از تعطیلی تهران می‌آید اخباری که هر شنبه و با برگزاری جلسه ستاد ملی کرونا سرانجامی نمی‌یابد و حتی به گفته علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا حتی از آن در جلسه ستاد صحبتی به میان نمی‌آید.

به گزارش فرارو، هفته گذشته بود که صحبت از محدودیت‌های جدید، پایان زودهنگام ساعات متروی تهران و کرج و محدودیت فعالیت تا ساعت ۶ بعد ازظهر اعلام شد. اما حتی به گفته خود مسئولین وزارت بهداشت این محدودیت‌های هم به جایی نرسید و نتیجه‌ای نداشت. تا این‌که روز جمعه بار دیگر نادر توکلی معاون درمان ستاد مقابله با کرونا گفت: وضعیت استان تهران بحرانی است و درخواست تعطیلی دو هفته‌ای استان تهران تقریبا در حال جلو رفتن است؛ مصوبات اولیه گرفته شده و مصوبات نهایی آن را نیز از طریق ستاد کرونای استان تهران بشدت پیگیری می‌کنیم تا استان تهران به مدت دو هفته تعطیل شود. اما باز هم در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در روز شنبه صحبت از طرح جامع مدیریت کرونا شامل تدابیر و محدودیت‌های جدید از اول آذر تا پایان سال شد و خبری از تعطیلی تهران به میان نیامد.

اما آیا این محدودیت‌های جدید از تعطیلی زودهنگام مترو تا محدودیت فعالیت‌ها تا ساعت شش بعدازظهر در مهار کرونا تاثیرگذار است؟ مشکل در کجاست؟

محمدرضا محبوب‌فر کارشناس مدیریت بحران سلامت و عضو انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت در گفتگو با فرارو در این باره گفت: از حدود ده ماه پیش که ویروس کرونا وارد کشور ایران شد اصلاً محدودیت و ممنوعیت و برنامه مبارزه قوی و مؤثر برای بیماری کرونا وجود نداشته است. تا حال هیچ‌یک از اقدامات دولتی و ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت و درمان، چون منجر به فاصله فیزیکی نشده است محکوم به شکست بوده است و این محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها که اعلام شده حتی ضمانت اجرا نداشته‌اند.

وی افزود: نکته خیلی مهمی که بیشتر کشور‌ها در خصوص آن برنامه‌های منظمی داشتند این بوده که به محض شناسایی کوچک‌ترین مواردی از بیماری در یک مکان خاص چه شهر یا روستا یا محله، آن محدوده را وارد قرنطینه کرده و کاملاً تعطیل می‌کنند. اما در میان برنامه‌هایی که مسئولان در مقابله با کرونا در کشور تدارک دیدند تا به حال چنین برنامه‌ای نداشتیم. برنامه‌هایی هم که در خصوص منع آمدوشد بعد از ساعت ۶ بعدازظهر یا حکومت نظامی پس از ساعت ۹ شب پیاده یا مطرح شده بیشتر به شوخی شبیه است. این تصمیمات، سیاسی و امنیتی هستند و تأثیری بر خصوص مهار بیماری کرونا ندارند جز این‌که دولت و آن سازمان‌هایی که در خصوص بیماری کرونا فعالیت می‌کنند به ایجاد مناقشه با اصناف و مردم بپردازند.

کارشناس مدیریت بحران سلامت اظهار کرد: تعطیلی حداکثر یک‌ماهه کشور باید اتفاق بیفتد. تهران درحال حاضر کانون عمده شیوع بیماری کرونا در کشور محسوب می‌شود. آن هم به دلیل تردد‌هایی که از تهران یا به تهران وجود دارد. صحبت در مورد تعطیلی دو هفته‌ای تهران به نظر من بسیار مدت کمی هست، ولی همین دو هفته هم اگر پذیرفته شود این قابلیت را خواهد داشت که مجدد تمدید بشود. این مسئله در صورت اتفاق در کنترل موارد ابتلا و مرگ و میر بیماری قطعاً مؤثر خواهد بود.

وی ادامه داد: مردم از دولت درباره محدودیت فعالیت‌ها تا ساعت ۶ بعد از ظهر می‌پرسند وقتی مغازه‌های خود را از ساعت ۶ بعدازظهر تعطیل می‌کنند چه ارگانی از این اصناف حمایت می‌کند و مخارج‌شان را پرداخت می‌کند؟ در همه کشور‌ها وقتی ممنوعیت و محدودیتی وجود دارد و حکومت‌ها به خاطر کرونا مغازه‌ها را تعطیل می‌کنند از کلیه مشاغل حمایت و کمک مالی می‌کنند، اما این مسئله متأسفانه در کشور و در تهران مشاهده نشده است.

کاهش ساعت فعالیت مترو هم بی‌تاثیر است

محبوب‌فر با توجه به کاهش ساعت فعالیت مترو هم بیان کرد: الان حمل‌ونقل عمومی در کشور ما به‌ویژه در تهران و بسیاری از مراکز استان‌ها یکی از عوامل اصلی و اول انتقال بیماری کرونا است. به دلیل این‌که فاصله فیزیکی در آن‌ها رعایت نمی‌شود. در کشور‌های دنیا یا مترو در چارچوب قرنطینه و تعطیلی شهر‌های کشور‌های مختلف کلاً تعطیل شده یا این‌که وضعیت حمل‌ونقل عمومی و تعداد ناوگان‌ها به صورتی است که این فاصله فیزیکی رعایت می‌شود، اما شما مشاهده می‌کنید این فاصله فیزیکی دومتری در وسایل نقلیه عمومی از مترو تا اتوبوس به ویژه در تهران رعایت نمی‌شود. استفاده افراد از ماسک هم در این شرایط که فاصله فیزیکی وجود ندارد بدون تاثیر است. استفاده از ماسک در شرایطی مثمرثمر است که فاصله فیزیکی وجود داشته باشد اگر این فاصله فیزیکی وجود نداشته باشد نتیجه استفاده از ماسک وضعیت فعلی در تهران می‌شود.

او افزود: کاهش ساعت مترو به‌هیچ‌عنوان تأثیری بر مهار کرونا ندارد. این وضعیتی که طی این یک هفته درتهران و برخی از شهر‌های دیگر به وجود آوردند منجر به افزایش ترافیک و افزایش ازدحام شده است و هرج‌ومرج و یک چندضلعی انتقال بیماری و زنجیره کرونا به وجود آمده است و نه‌تن‌ها مسائل مرتفع نشده بلکه تشدید هم شده است. دلیل افزایش ازدحام، سردرگمی و گیجی مردم و مسافران و افزایش تردد و ترافیکی است که ایجاد شده است. به نظر من این طرح‌ها شکست خورده است و به‌هیچ‌عنوان این طرح‌ها به دلیل این‌که منجر به حفظ فاصله فیزیکی نمی‌شود نتیجه‌ای نخواهد داشت.

این کارشناس ادامه داد: انتقال بیماری کرونا از صبح که مردم بر سر کار خود حاضر می‌شوند و تردد می‌کنند وجود دارد و این‌که ما اعلام بکنیم از ساعت ۶ بعد از ظهر به بعد یا ۹ شب به بعد دیگر یک حالت حکومت نظامی وجود داشته باشد به دلیل پیک فعالیت مردم در خارج از این ساعات یعنی در طول روز این اقدام هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت. من به حرف اول خودم برمی‌گردم که کشور نیاز به تعطیلی حداقل دو هفته تعطیلی یا حداکثر یک ماه تعطیلی دارد. اگر این اقدام صورت نگیرد قطعاً شاهد این مسئله خواهیم بود که تعداد کشتار مبتلایان کرونا در روز فراتر از هزار نفر هم خواهد شد.

مشکل ترکیب سیاسی ستاد ملی مقابله با کرونا است

وی تصریح کرد:به دلیل این‌که ستاد ملی مبارزه با کرونا بیشتر ترکیبی از نیرو‌های سیاسی تا نیرو‌های علمی و نیرو‌های تخصصی است در کنترل و مبارزه با بیماری کرونا موفق نبوده است. پس از ده ماه با یک اپیدمی ممتد مواجهیم که اصلاً کنترل نشده است و تعداد عظیمی مبتلا و کشتار داشته است. این افرادی که هم مبتلا می‌شوند عمر طبیعی نخواهند داشت به دلیل این‌که عوارض ریوی، قلبی و کلیوی طولانی‌مدتی پیدا می‌کنند.

او اضافه کرد: متأسفانه تصمیمات ستاد ملی کرونا تاکنون سیاسی بوده و علمی و تخصصی نبوده است. ستاد ملی کرونا یک جلسه اضطراری تشکیل داد و بعد هم رهبر جلسه‌ای با اعضای ستاد ملی کرونا برقرار کردند و به سه اصل قاطعیت، اقناع و همکاری تاکید داشتند. پس از صحبت‌های رهبر ، فعالیت‌های ستاد ملی کرونا به‌هیچ‌عنوان نباید حول فرصت سوزی‌های سابق صورت بگیرد. این ستاد ملی کرونا بیشتر از آن‌که شامل نیرو‌های تخصصی تصمیم‌گیرنده باشند از نیرو‌های سیاسی و امنیتی تشکیل شده است.

وی افزود: در همه کشور‌های دنیا رهبری و هدایت تیم مطالعاتی و اجرایی کرونا بر عهده متخصصان وزارت بهداشتی و پزشکان متخصص آی‌سی‌یو و مراقبت‌های ویژه است، اما در ایران، همین ساختار غیر پاسخ‌گو و غیر شایسته سالار از افرادی در مدیریت ستاد ملی کرونا استفاده می‌کند که دارای تخصص‌های غیرمرتبط هستند. چنین رویه‌ای باید بدون فوت وقت اصلاح شود و ستاد ملی کرونا به‌معنای واقعی کلمه از حالت دولتی خارج شود و به معنای واقعی ملی شود تا قادر به اتخاذ تصمیمات علمی و تخصصی در جامعه باشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا