زنان

افزایش سرسام‌آور آمار طلاق در ایران

براساس تازه‌ترین آمارمنتشر شده از سازمان ثبت احوال رژیم ایران، درسال ۹۸ خورشیدی، ۱۷۴ هزار و ۸۳۱ طلاق در ایران به ثبت رسیده است….

بر اساس این آمار ۷ هزار و ۲۶۴ زوج بیش از ۲۹ سال زندگی مشترک را در کنار یک دیگر تجربه کردند.

در این آمار بیشترین میزان ثبت طلاق مربوط  به ٣ سال اول زندگی زوجین است به صورتی که ۱۵ هزار و ۶۵ طلاق متعلق به زوجینی با ۱ تا ۲ سال زندگی مشترک و ۱۳ هزار و ۷۲۶ طلاق مربوط به زوجینی با ۲ تا ۳ سال زندگی مشترک بوده است.

همچنین ۱۲ هزار و ۵۷۳ طلاق ثبت شده مربوط به زوجینی است که کمتر از یکسال زندگی مشترک را در کنار یک دیگر تجربه کرده‌اند.

در این میان هزار و ۱۵۱ طلاق نیز به ثبت رسیده است که مربوط به بازه زمانی ۲۱ تا ۲۹ سال و نیز  هزار و ۱۷۸ طلاق در بازه زمانی ۲۷ تا ۲۸ سال زندگی مشترک است.

این در حالی است که مسئولان رژیم  به دلیل افزایش آمار طلاق طی سال‌های اخیر از اعلام آمار واقعی طلاق خودداری می‌کردند.

آمار طلاق به نسبت ازدواج در سالیان اخیر رشد چشمگیری داشته و مشکلات اقتصادی، تورم، نبود شغل دائم و مناسب، عدم درآمد کافی از دلایل اصلی طلاق در ایران به شمار می‌آید.

براساس آمار ارائه شده از سوی رژیم ، آمار طلاق به ازدواج از ٢٣ درصد سال ١٣٩٢، به ٣٠.٣ درصد در سال ١٣٩٨ رسیده است.

از سوی دیگر ازدواج دختران زیر ۱۴ سال حدود ۳۰ هزار در سال بیان شده است؛ آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از ازدواج در دوران کودکی، ضربات جبران‌ ناپذیری را بر روی زندگی دختران به ‌ویژه بارداری‌‌های زیر ۱۸ سال، مرگ‌ و میر مادران، افسردگی، و بعضاً اقدام به خودکشی در کنار آسیب‌هایی مانند طلاق بازماندن از تحصیل و پایداری چرخه فقر فرهنگی و اقتصادی است.

افزایش آمار طلاق و افزایش کودکان طلاق نیز از سوی دیگر از جمله معضلات حادی است که در بسیاری از شهرهای ایران وجود دارد و بسیاری از عوامل همچون بیکاری و مشکلات اجتماعی حاصل از آن، همچون اعتیاد و مشکلات روحی روانی موجب از هم گسیختن بنیان خانواده‌ها و تشدید این معضلات می‌شود.

طلاق به عنوان یک معضل اجتماعی که آسیب های زیادی به همراه دارد و چیزی در حدود یک سوم آمار ازدواج می باشد.

در ایران تقاضای طلاق همچنان در حال افزایش است و آمار طلاق در شهرهای سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان، هرمزگان و کوردستان بیشتر است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا