زحمتکشان

دستفروشی یا کولبری می‌کنیم تا بتوانیم حق بیمه خود را بپردازیم!

کارگران ساختمانی استان کردستان می‌گویند: به دلیل بیکاری و وضعیت بد اقتصادی نمی‌توانیم حق بیمه خود را به موقع بپردازیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در صورتی که کارگران ساختمانی سه ماه حق بیمه خود را نپردازند، بیمه آنها قطع شده و باید مجدد در صف سهمیه و بررسی‌های بیمه‌ای قرار بگیرند؛ این بخشنامه در شرایطی که کرونا بسیاری از فعالیت‌های ساخت و ساز را متوقف یا کند کرده است، موجب بروز مشکلات برای کارگران ساختمانی شده است.

کارگران ساختمانی استان کردستان با بیان اینکه داشتن بیمه و برخورداری از خدمات حمایتی آن برای ما کارگران فرودست و کم درآمد بخش ساختمان بسیار اهمیت دارد، در این رابطه می‌گویند: از آنجا که گاهی هفته‌های متوالی کار نداریم، نمی‌توانیم حق بیمه خود را به موقع به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز کنیم.

براساس قانون بیمه کارگران ساختمانی، پرداخت هفت درصد از حق بیمه برعهده‌ی خود کارگر است، اما کارگرانی که دچار بیکاری‌های متناوب هستند، می‌گویند: پرداخت همین مبلغ ناچیز نیز از استطاعت ما خارج است.

یکی از کارگران ساختمانی بانه در استان کردستان می‌گوید: مجبوریم در مواقعی که کار نیست، به مشاغل کاذب مثل دستفروشی یا کولبری روی بیاوریم تا بتوانیم حق بیمه خود را به موقع بپردازیم و از قطع شدن بیمه‌ها جلوگیری کنیم؛ در واقع از هر جا که شده باید حق بیمه را جور کنیم.

این کارگر با بیان اینکه دولت در شرایط بحران باید از کارگران حمایت کند؛ می‌گوید: با اینکه به سختی حق بیمه می‌پردازیم، از خدمات حمایتی مانند مقرری بیکاری یا غرامت ایام بیماری محروم هستیم؛ امید ما فقط به قطع نشدن بیمه‌هاست؛ چراکه اگر چند ماه بین بیمه‌پردازی ما فاصله بیفتد، بازنشستگی ما به مشکل برمی‌خورد؛ انتظار داریم تامین اجتماعی به این راحتی بیمه کارگران ساختمانی را قطع نکرده و آنها را مجدد به آخر صف انتظار نفرستد.

یک فعال صنفی کارگران ساختمانی با گله از اینکه در ماه‌های اخیر هیچ کمک معیشتی به این کارگران نشده، گفت: حداقل انتظار داشتیم برای یک سال مشمول معافیت بیمه‌ای شویم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اسعد صالحی (مشاور کانون عالی انجمن‌های کارگری کشور) عنوان کرد: به دنبال شیوع کرونا کارگران ساختمانی با مشکلات ویژه‌ای مواجه شدند و بیش از گذشته ضعف‌های بیمه کارگران ساحتمانی مشخص شد.

او ادامه داد: الزام به ۳۵ سال بیمه‌پردازی و همچنین نبود این امکان که کارگران ساختمانی بتوانند حق بیمه بیکاری و سختی کار را بپردازند، از عمده مشکلات این بیمه است.

رئیسی انجمن صنفی برقکاران ساختمانی کرمانشاه گفت: ریشه بسیاری از مشکلات بیمه‌ای کارگران ساختمانی‌عدم تعیین مزد هماهنگ برای کارگرانی است که تخصص‌های مختلف دارند. در واقع، هر جا مزد به گونه‌ای تعیین و پرداخت می‌شود، حال آنکه لازم است تعیین مزدی مثلا برای گچ‌کار، کاشی‌کاری، کارگر ساده و… وجود داشته باشد. اگر اینطور باشد می‌توان به درستی مشاغل ساختمانی را درجه‌بندی کرد و دیگر در زمینه بیمه‌پردازی به درجه‌بندی بی‌فایده فعلی استناد نشود… ما انتظار کمک‌هایی مثل وام یا بسته معیشتی هم نداریم، لااقل می‌شد کارگران را مشمول معافیت بیمه‌ای کنند و بگویند برای یک سال حق بیمه را نپردازند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا