گوناگون

سازمان بین المللی کار: کرونا، «حقوق بنیادین کار» را تهدید می کند

سازمان بین الملی کار با انتشار گزارشی تاکید کرد که دوران بحرانی کرونا موجب تهدید حقوق بنیادی در بازار کار شده است. بنابر این گزارش دنیا روزهای بحرانی را پشت سر می‌گذارد و شرایط لحظه به لحظه سخت‌تر می‌شود. کرونا گریبانگیر جهان شده است. سازمان بین المللی کار تصریح کرده است: در این شرایط حمایت از اجرای «قوانین بنیادی کار» یک اصل بسیار مهم و ضروری است….

سازمان بین المللی کار می گوید: حقوق بنیادی در بازار کار، اصل اساسی برای بازسازی دنیای پس از کرونا است. حقوق بنیادی می‌تواند نقشی اساسی در دنیای پس از کرونا داشته باشد و به ساخت دنیای بهتر و عادلانه‌تر کمک کند. نقش قوانین بنیادی در بازار کار انکارنشدنی است و بازار کار به وسیله قوانین بنیادی بهتر، عادلانه‌تر و به دور از تبعیض خواهد شد.

شرایط زندگی کارگران جهان با گسترش کرونا لحظه به لحظه سخت‌تر می‌شود. گذر زمان چهره خشن این ویروس را بیشتر نشان می‌دهد و آثار مخرب بیشتری به بار می‌آورد. گسترش ویروس کرونا در جهان نابرابری و تبعیض در کار را بیشتر کرده است.

نه تنها نابرابری در کار افزایش یافته، بلکه تعداد کارگرانی که تن به کار اجباری می‌دهند و نیز تعداد کودکان کار هم افزایش یافته است. یکی دیگر از نشانه‌های گسترش کرونا در بازار کار، تهدید آزادی عمل اتحادیه‌های کارگری است. کرونا بر دادخواهی‌های جمعی کارگران تاثیر گذاشته و کارگران برای پگیری مطالبات خود شرایط سخت تری را تجربه می کنند.

سازمان بین المللی کار تصریح کرده است: قوانین بنیادی آثار بسیار زیادی دارد و به ساخت دنیای عادلانه کار بسیار کمک می‌کند. یکی از این نتایج اجرای قوانین بنیادی، افزایش درآمد کارگران است که خطر کار اجباری در سراسر جهان را کم می‌کند.

کودکان کار هم تحت پوشش این قوانین قرار می‌گیرند. کودکان از کار اجباری منع می‌شوند و حق آموزش برای آنها تامین می شود. این سازمان جهانی ضمن فراخواندن به دفاع از حقوق بنیادین بازار کار تصریح کرده است، این قوانین انتقاد کارگران از شرایط کار را تضمین می کند، تبعیض ها را محدود می سازد و به اتحادیه های کارگری فرصت فعالیت های بیشتر و موثرتر می دهد.

منبع: بالاترین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا