چرخاندیدگاه‌ها

صادرات؛ بال پرواز قیمت‌ها

با شعار و تبلیغات توخالی و اقدامات سرسری نمی‌توان جلوی حرکت مافیایی دلالان را گرفت چون تا زمانی‌که دستشان به منابع مالی هنگفت می‌رسد قطعا به کسی حساب پس نخواهند داد و ادامه این روند می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری را در آینده کشور داشته باشد و حتی باید منتظر واکنش‌های بسیار عمیق‌تر هم از سوی جامعه باشیم که زیر بار فشارهای اقتصادی و معیشتی خسته شده‌اند. امروز وقت عمل است نه نمایش تبلیغاتی.

آرمان‌ملی – محمد سیاح: مدت‌هاست که اقلام خوراکی آرام و قرار ندارند و قیمت‌ها هر روز افزایش می‌یابند بدون اینکه نگاهی به جیب مردم داشته باشند، این قیمت‌ها در سایه بی‌توجهی و کم‌کاری عجیب و غریب مسئولان در عرصه‌های مختلف باعث شده تا بازار کاملا رها شده باشد تا هر کسی هر قیمتی می‌خواهد روی کالایش بگذارد. بهانه مشترک همه گران‌فروشان هم نرخ ارز است! آن زمانی‌که نرخ ارز بالا می‌رود همه قیمت‌ها هم بالا می‌روند ولی زمانی‌که نرخ ارز کاهش می‌یابد بهانه مشترک گران‌فروشی این است «ما با دلار ۳۰‌هزار تومانی خرید کردیم»، اما این همه ماجرا نیست. در حالی که دولت مشکلات کشور را به تحریم‌ها و کاخ سفید حواله می‌دهد ریشه مشکلات در کشور گسترده‌تر می‌شود. این همه بی‌تدبیری در کشور مخصوصا در سال جاری بی‌سابقه است و پاک کردن صورت مساله و دادن آدرس اشتباه کمکی به کشور نمی‌کند! یکی از مشکلات جدی مردم تامین مواد غذایی نظیر گوجه، سیب‌زمینی، پیاز، روغن، برنج، گوشت قرمز، مرغ و تخم‌مرغ است که افزایش قیمت، کمیاب شدن، کاهش دسترسی و کاهش عرضه اینها، ربطی به تحریم‌ها ندارند!

مایحتاج اولیه مردم از جمله مواردی است که با افزایش قیمت‌ها مورد دست‌اندازی قرار گرفت. یعنی بسیاری از تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان در راستای کسب سودهای حداکثری با احتکار و کم کردن عرضه به بازار سعی کردند تا با مدیریت نیازمندی مردم، قیمت‌ها را آنطور که می‌خواهند افزایش دهند، البته وزارت کشاورزی و صمت و البته گمرک کمک‌های زیادی در این راستا داشتند. به این دلیل که بسیاری از کالاهای اساسی از جمله برنج به‌رغم کمبود وارد کشور و به‌جای توزیع در بازار و کاهش تقاضا و قیمت در گمرکات دپو شد. جنجال ترخیص هم شکل گرفت تا داغی بازار بیشتر شود. با وجود ترخیص بخشی از برنج‌های دپو شده اما قیمت همچنان کاهش نیافت! چسبندگی قیمت در ایران امری عادی شده و کسی هم علاقه‌ای برای کاهش قیمت ندارد! دبیرکل اتحادیه بنکداران اعلام کرده «قیمت برنج خارجی در سطح عمده‌فروشی همچنان ثابت مانده و کاهش قیمتی مشاهده نشده است.» قاسمعلی حسنی در پاسخ به این سوال که با توجه به ترخیص اخیر ۹۱ هزارتن برنج از گمرک و بنادر طبق آخرین اظهارات گمرک آیا این مقدار برنج وارد بازار شده و قیمت برنج خارجی تغییر کرده است؟ به ایسنا گفت: «قیمت برنج‌های وارداتی همچنان ثابت مانده و در حال حاضر در سطح عمده‌فروشی قیمت آن از ۲۱‌هزار و ۵۰۰ تومان تا ۲۲‌هزار تومان است و کاهش قیمتی در بازار مشاهده نکرده‌ایم.»

مایحتاجی که راهی سفره خارجی‌ها می‌شوند

تنها مشکل مردم برنج نیست؛ این روزها تهیه گوجه و رب گوجه، سیب‌زمینی، پیاز و روغن هم دردسر تازه‌ای شده است. قیمت‌های بالا و کیفیت پایین محصولات، عدم دسترسی کافی، خالی شدن بازار و … از مشکلاتی هستند که مردم با آن درگیرند. قیمت گوجه با کیلویی ۱۶‌هزار تومان، سیب‌زمینی به ۱۰‌هزار تومان و پیاز به ۱۴‌هزار تومان هم رسیده درحالی که این کشور مهد پرورش این محصولات است مردم دچار کمبود و صادرات آزاد می‌شوند! صادراتی که محصولات را با نصف قیمت یا حتی کمتر از چیزی که به بازار داخلی ارائه می‌شود؛ محصولات استراتژیک ایران را به سر سفره خارجی‌ها می‌برد و سفره ایرانی جماعت را خالی‌تر و کوچکتر می‌کند. مادامی که کشور خود نیاز به این محصولات دارد چرا مجوز صادرات، صادر می‌شود خود سوال مهم و بی‌جوابی است که مسئولان از پاسخ دادن به آن طفره می‌روند. روغن نایاب و گران می‌شود به حدی که تزریق از منابع استراتژیک روغنی هم بازار را به آرامش نمی‌رساند! این روش مدیریت «به مرگ گرفتن و به تب راضی شدن» مردم است. در کنار همه آشفتگی‌هایی که در باراز می‌بینیم نه خبری از تعزیرات حکومتی و نه سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده و نه هیچ‌قوای نظارتی دیگری نیست در حالی که در سنوات گذشته دولت و دستگاه‌های مسئول در اینگونه مواقع به سرعت وارد عمل می‌شدند و با مدیریت، بازار را سامان می‌دادند. در کنار این موضوع گران‌شدن مرغ، تخم‌مرغ و گوشت قرمز هم معضلات خود را دارند. به‌نظر می‌رسد دیگر کسی نه به مصوبات کاری دارد نه به نظارت‌ها و قوانین. بازار آشفته امروز ایران رحمی به مصرف‌کننده که همان مردم باشد نمی‌کند و دست روی دست گذاشتن مسئولان هم به تشدید این وضعیت افزوده است.

سیستم مافیایی مدیریت قیمت‌ها

وضعیت رها شده این روزهای کشور قابل کتمان نیست، درگیری‌های مجلس و دولت، وزارتخانه‌ها و نهادها، گمرک، بنگاه‌های اقتصادی، واردکننده و صادرکننده و بانک مرکزی و … همه و همه نشان می‌دهد که مدیریت کشور از دست مسئولان خارج شده است. از طرفی کمبود ارز باعث شده تا بسیاری از افرادی که با نام «دلال» در اقتصاد ایران سهم بزرگی را نصیب خودشان کرده‌اند، نبض همه بازارها را در دست بگیرند به شکلی که دیگر به راحتی می‌توان از شبکه پیچیده دلالی ‌با عنوان «کنسرسیوم مافیا» نام برد که با بی‌رحمی‌ داروی ضروری بیماران، غذا و حتی برنامه‌های سیاسی و اقتصادی دولت و نظام را در دست گرفته و مایحتاج ضروری و معیشتی مردم را احتکار می‌کند و به هر قیمت که بخواهد می‌فروشد و با استفاده از امکانات تبلیغاتی گسترده‌ای که در اختیار دارد، قیافه حق‌به‌جانب و طلبکارانه هم می‌گیرد. شاید برخی با این موضوع مخالف باشند با این حال وضعیت امروز چیزی جز این نتیجه را نشان نمی‌دهد. همه اتفاقات امروز نشان می‌دهد که معیشت مردم نیازمند نسخه‌ای است که بتواند بهترین درمان را برای آنها به ارمغان بیاورد، با شعار و تبلیغات توخالی و اقدامات سرسری نمی‌توان جلوی حرکت مافیایی دلالان را گرفت چون تا زمانی‌که دستشان به منابع مالی هنگفت می‌رسد قطعا به کسی حساب پس نخواهند داد و ادامه این روند می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری را در آینده کشور داشته باشد و حتی باید منتظر واکنش‌های بسیار عمیق‌تر هم از سوی جامعه باشیم که زیر بار فشارهای اقتصادی و معیشتی خسته شده‌اند. امروز وقت عمل است نه نمایش تبلیغاتی.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا