گوناگون

رکود اقتصادی در انتظار منطقه یورو

نتایج نظرسنجی رویترز از کارشناسان مسائل اقتصادی حاکی است که منطقه یورو در مسیر اولین رکود دو چاله‌ای در نزدیک به یک دهه قرار دارد.

به گزارش امروز (چهارشنبه) ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، این مساله نشان از بهبودی اندک اقتصادی برای سال آینده دارد، درحالی که انتظار می رود ۵۰۰ میلیارد یورو محرک مالی مازاد برای این منطقه درنظر گرفته شود.

رکود دو چاله ای، رکودی است که طی آن یک دوره کاهش اقتصادی، یک دوره کوتاه رشد و به دنبال آن یک دوره افت بعدی رقم می خورد.

نظر به اینکه اکثر بخش های اروپا با افزایش شیوع ویروس کرونا دست به گریبان است، کارشناسانی که ماه گذشته پیش بینی ادامه بهبود وضعیت اقتصادی را داشتند، اکنون انتظار دارند که اقتصاد منطقه یورو پس از افزایش بی سابقه ۱۲.۶ درصدی در سه ماهه دوم، ۲.۵ درصد در سه ماهه جاری کاهش یابد.

این رقم، چرخشی چشمگیر از سطح انتظارات رشد سه ماهه ۳.۱ درصدی در ماه ژوئیه (تیر – مرداد) و در مقایسه با رقم پیش بینی شده ۲.۱ درصدی در افکارسنجی ماه گذشته است.

با توجه به اعمال قرنطینه و محدودیت های گسترده کرونایی در اروپا، بیش از ۸۰ درصد از پرسش شوندگان یا به عبارتی ۴۴ نفر از ۵۵ نفر گفتند که رکود دو چاله ای در شرف وقوع است.

«انجل تالاورا» رئیس بخش اقتصاد اروپایی در شرکت «آکسفورد اکونومیکس» انگلیس گفت: با ادامه تحقق خطرات کاهشی و بدتر شدن وضعیت سلامت، اکنون به نظر می رسد که مدرکی دال بر بهبودی اقتصاد منطقه یورو از ماه می (اردیبهشت) پایان یافته است.

وی افزود: اقتصاد منطقه یورو متحمل رکودی دو چاله ای در سه ماه چهارم خواهد شد. این در مقایسه با کاهشی که در نیمه نخست سال جاری شاهدش بودیم، نسبتا متوسط است، اما با این حال، عدم اطمینان از پیش بینی ها در سطح بالایی قرار دارد.

اکثر افراد شرکت کننده در یک نظرسنجی در اروپا اعلام کرده اند که کاهش تولید ناخالص داخلی در سه ماهه جاری پس از رکود نیمه نخست سال جاری نشان از رکود دو چاله ای دارد، اما در عین حال تعداد انگشت شماری کارشناس مسائل اقتصادی نیز به تعریف فنی دو سه ماه مستمر انقباض پایبند بودند.

در همین حال، پیش بینی می شود که اقتصاد منطقه یورو در سه ماهه نخست سال بعدی میلادی ۰.۸ درصد رشد داشته باشد که کاهشی ملموس از رقم پیش بینی ۱.۰ درصدی ماه گذشته است.

طبق این نظرسنجی، رشد اقتصادی اروپا در سال ۲۰۲۱ روی رقم ۵.۰ درصد قرار گرفت که ضعیف ترین انتظار متوسط از زمان انجام نظرسنجی ماه می (اردیبهشت) است.

در حالی که اخبار مربوط به موفقیت آمیز بودن دستیابی به واکسن کرونا، بازارهای سهام را به افزایش بی سابقه ای بازگرداند، کارشناسان مسائل اقتصادی در مورد تازه ترین پیش بینی های خود براساس پیشرفت اخیر دچار اختلاف نظر هستند.

این مساله نشان از پتانسیلی بالا برای بهبودی اوضاع اقتصادی در سال آینده دارد، مشروط بر اینکه واکسن کرونا برای توزیع عمومی آماده باشد.

تازه ترین نظرسنجی رویترز پیش بینی می کند که شورای مدیریت بانک مرکزی اروپا در جلسه ۱۰ دسامبر (۲۰ آذر)، خرید اوراق قرضه مرتبط با کرونا را به میزان ۵۰۰ میلیارد یورو افزایش دهد و این برنامه را به مدت شش ماه تا دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) تمدید کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا