اخبار

آمریکا نزدیک به ۶۰ فرد و نهاد جمهوری اسلامی را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های جدیدی را در چارچوب «فشار حداکثری» علیه ده‌ها فرد و نهاد ایرانی اعمال کرد. بنیاد مستضعفان، رئیس آن، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی و عاملان اصلی کشتار ماهشهر در آبان ۹۸ از جمله تحریم‌شدگان هستند….

براساس بیانیه این وزارت‌خانه این تحریم‌ها بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و رئیس آن، پرویز فتاح، از مسئولان سابق سپاه پاسداران و حدود ۵۰ شرکت تابعه این بنیاد در بخش‌های کلیدی مانند انرژی، معدن، تدارکات، فن‌آوری اطلاعات و خدمات مالی، که به‌‌گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا مجموعاً بخش عمده‌ای از امپراتوری اقتصادی چند میلیارد دلاری بنیاد مستضعفان را تشکیل می‌دهند و همچنین محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی که در نقض حقوق بشر نقش داشته است بر اساس فرمان اجرایی ۱۳۸۷۶ مورد تحریم قرار می‌گیرند.

فرمان اجرایی ۱۳۸۷۶ دفتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را هدف قرار می‌دهد و براساس آن دارایی‌های افراد و شرکت‌ها در آمریکا مسدود و اتباع آمریکا از مراوده و معاملات تجاری با آن‌ها منع می‌شوند. ‌

وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته است وزارت اطلاعات و امنیت ایران نقشی اساسی در نقض حقوق بشر رژیم ایران علیه شهروندان ایرانی، از جمله در اعتراضات نوامبر ۲۰۱۹ (آبان ۹۸) داشته است.

سرتیپ سپاه پاسداران حیدر عباس‌زاده و سرهنگ سپاه رضا پاپی نیز به دلیل مشارکت در کشتار «نزدیک به ۱۵۰ نفر در ماهشهر» به‌عنوان بخشی از سرکوب اعتراضات نوامبر ۲۰۱۹ توسط رژیم ایران، تحریم شده‌اند. این افراد و اعضای اصلی خانواده آن‌ها حق ورود به آمریکا را ندارند.

در بیاینه وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین آمده است که بنیاد مستضعفان در پی انقلاب اسلامی برای مصادره و مدیریت املاک، از جمله مصادره املاک افراد متعلق به اقلیت‌های مذهبی مانند بهائیان و یهودیان ایجاد شد و از آن زمان به‌عنوان منبع قدرت، ثروت و نفوذ برای رهبر جمهوری اسلامی و محافل نزدیک او تبدیل شده است. این بنیاد به‌رغم نفوذ بسیار زیاد در اقتصاد ایران، خارج از نظارت دولت فعالیت می‌کند و به دلیل حکم رهبر جمهوری اسلامی در سال ۱۹۹۳، از پرداخت مالیات بر درآمد چند میلیارد دلاری خود معاف است.

دولت ایالات متحده آمریکا در ادامه کارزار فشار حداکثری و مجازات شخصیت‌ها و نهاد‌های تاثیرگذار ایرانی بر راهبرد جمهوری اسلامی، وزیر اطلاعات ایران را نیز به فهرست سیاه تحریم‌های خود اضافه کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که در همین راستا ۱۰ نفر از جمله محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران را تحت تحریم قرار داده است.

دلیل قرار دادن نام محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران در فهرست تحریم‌ها از سوی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا نقض حقوق بشر عنوان شده است.

این در حالی است که ایالات متحده پیش‌تر وعده داده بود تا برخی افراد را که در سرکوب اعتراض‌های آبان‌ ماه سال ۹۸ دخیل بودند تحت تحریم قرار دهد.

بر این اساس همچنین اعلام شده است که ۵۱ نهاد و سازمان مختلف از جمله ۴۷ نهاد ایرانی به همراه یک کشتی را به دلایل مرتبط با تحریم‌های ایران در فهرست مجازات‌های خود خود گنجانده است.

شرکت عمران و مسکن ایران، شرکت نفت بهران و شرکت ایران تایر از جمله شرکت‌هایی هستند که نامشان در فهرست جدید تحریم‌های واشنگتن قرار داده شده است.

از میان شخصیت‌ها و یا مسئولان ایرانی نیز که نامشان در فهرست تحریم‌های تازه ایالات متحده گنجانده شده می‌توان به امیرمنصور برقعی، قائم مقام بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، جواد قناعت و خسرو مختاری، دو تن دیگر از معاونان این بنیاد اشاره کرد.

از بنیاد مستضعفان که زیر نظر دفتر علی خامنه‌ای اداره می‌شود به عنوان یکی از نهاد‌های شبکه کلیدی حامیان رهبر جمهوری اسلامی ایران نام برده شده است.

محسن علیخانی و محمد اسکندری از شرکت سرمایه گذاری سینا، سید محمد اتابک، فرد مرتبط با شرکت توسعه صنایع معدنی کاوه پارس، سید ضیا ایمانی، مدیر بانک سینا و جواد اوجی مدیر شرکت توسعه انرژی سینا از دیگر افراد تحریم شده هستند.

در بیانیه وزات خرانه‌داری آمریکا تصریح شده است که شرکت‌های مرتبط با بنیاد مستضعفان ایران که پرویز فتاح رئیس آن نیز پیش‌تر در فهرست تحریمی‌ها گنجانده شده بود،‌ تحت تحریم قرار گرفته‌‌اند.

دارایی، اموال و حساب‌های بانکی افراد و نهاد‌های تحریم شده توسط دولت آمریکا توقیف خواهد شد و نیز دریافت ویزا و ورود به خاک ایالات متحده برای آنها امکان پذیر نخواهد بود.

دولت آمریکا همانطور که دونالد ترامپ پیش‌تر وعده‌اش را داده بود به صورت یکجانبه رسما در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و پس از آن ضمن بازگرداندن کلیه تحریم‌های سابق، مجازات‌های اقتصادی سنگین وبی سابقه تازه‌ای را در قالب تحریم و سیاست «فشار حداکثری» به ایران تحمیل کرد.

پایگاه خبری اکسیوس ۹ نوامبر / ۱۹ آبان در گزارشی اعلام کرد که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد در هماهنگی با اسرائیل و چند کشور عربی خلیج فارس مجموعه‌ای از تحریم‌های جدید علیه ایران را وضع کند. بر اساس این گزارش، این تحریم‌ها قرار است تا پایان دولت ترامپ و روی کار آمدن دولت جو بایدن، پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۲۰ ژانویه اعمال شوند.

آکسیوس به نقل از دو منبع اسرائیلی که نام آن‌ها افشا نشده نوشت دولت ترامپ معتقد است چنین «سیلی» از تحریم‌ها فشار بر ایران را افزایش می‌دهد و کار دولت بایدن برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را دشوار می‌کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا