گوناگون

تحول جدید هسته‌ای در ایران

پرونده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر به واسطه اقدام‌های معکوس برجامی ایران سر و صدا به پا کرده است؛ اقدام‌هایی که ایران در واکنش به خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای و تعلل کشورهای ۱+۴ در وفای به عهدهای برجامی انجام داده است.

روز گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد که ایران تزریق «هگزافلوراید اورانیوم» به سانتریفیوژهای پیشرفته IR-2m را آغاز کرده است.

خبرگزاری «رویترز» نوشت آژانس اتمی در گزارشی که روز سه‌شنبه به کشورهای عضو ارایه داده و امروز به دست رویترز رسیده، نوشته است: «در تاریخ چهاردهم نوامبر ۲۰۲۰، آژانس تایید کرد که ایران تزریق UF6 به آبشار ۱۷۴ سانتریفیوژ IR-2m که اخیرا در تاسیسات غنی‌سازی نطنز نصب شده را آغاز کرده است». به گزارش خبرگزاری فارس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش پیشین خود که چهارشنبه هفته پیش منتشر شد، ادعا کرده بود ایران نخستین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته IR-2m را در تاسیسات هسته‌ای نظنز نصب کرده اما هنوز تزریق اورانیوم را انجام نداده است. آژانس علاوه بر این گزارش داده بود که ایران کماکان به غنی‌سازی ایران در سطح ۴.۵ درصد ادامه می‌دهد که از سقف ۳.۶۷ درصد تعیین‌شده در توافق هسته‌ای برجام بالاتر است. این سازمان همچنین مدعی شد میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۲۴۴۳ کیلوگرم افزایش یافته است.

پس از انتشار این خبر از سوی رویترز، کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن تایید خبر تزریق گاز UF6 به زنجیره ۱۷۴ تایی سانتریفیوژهای IR2m گفت: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار گزارش نیم‌صفحه‌ای در روز سه‌شنبه اعلام کرد که بازرسان آژانس در تاریخ ۱۴ نوامبر (۲۴ آبان ماه) آغاز تزریق گاز UF6 به یک زنجیره ۱۷۴ تایی سانتریفیوژهای IR2m در دو کارخانه غنی‌سازی سوخت در نطنز را راستی‌آزمایی کردند.

گروسی: ایران باید به آژانس گزارش بدهد

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی یک کنفرانس خبری از ایران درخواست کرد تا درباره فعالیت‌های اعلام نشده هسته‌ای خود به آژانس شفاف‌سازی کند. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه طی یک کنفرانس خبری به سوالات خبرنگاران درباره ایران و فرآیند گذار قدرت در ایالات متحده و موضوعات دیگر پاسخ داد. براساس ترجمه خبرگزاری فارس، وی با توجه به برخی ادعاها مبنی بر وجود ذرات اورانیوم در مکانی در ایران که به آژانس اعلام نشده، گفت: «ایران همچنان باید به طور کامل و به سرعت درباره فعالیت‌هایی که در مکان اعلام نشده به آژانس انجام می‌دهد، توضیح دهد تا نگرانی‌ها درباره صحت و کامل بودن توافقات پادمانی برطرف شود. ایران باید اطلاعات موثقی به آژانس ارایه دهد».

گروسی در پاسخ به سوالی درباره جدیدترین گزارش آژانس در خصوص اقدام ایران مبنی بر آغاز تزریق «هگزافلوراید اورانیوم» به سانتریفیوژهای پیشرفته «آی آر-۲ام» گفت: «این یک به‌روزرسانی بود، ما قبلا نیز اعلام کرده بودیم که آبشارهای سانتریفیوژ نظنز از مرکز غنی‌سازی آزمایشی به مرکز غنی‌سازی سوخت منتقل شده‌اند، این قبلا اتفاق افتاده است و مساله جدیدی نیست. هنوز از آن بهره‌برداری نکرده‌اند و در حال انجام است و در این مرکز سانتریفیوژها راه‌اندازی می‌شوند».

اولیانوف: این‌بار مساله پادمانی ایران

دستورکار نیست

«میخاییل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز گذشته از آغاز نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه نوامبر خبر داد.

اولیانوف در صفحه شخصی توییترش نوشت: «رافائل گروسی مدیرکل آژانس طی نطق آغازین در جلسه نوامبر شورای حکام، اعلام کرد که قصد دارد در سال ۲۰۲۲ اولین کنفرانس بین‌المللی در موضوع قانون اتمی را ترتیب دهد. شورای حکام آژانس اتمی، دستور کار جلسه نوامبر را تایید کرد. این‌بار، شامل مسائل پادمانی در ایران نیست زیرا مشکلات دسترسی بازرسان به ۲ مکان در ایران، طی سفر مدیرکل آژانس به تهران در ماه آگوست، با موفقیت حل شده بود».

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا