گوناگون

نیروهای آذربایجان وارد استان آغدام شدند

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان بامداد جمعه از ورود نیروهای ارتش این کشور به شهر آغدام در منطقه قره‌باغ خبر داد. به دنبال عقب‌نشینی ارمنستان از استان آغدام نیروهای جمهوری آذربایجان این شهر را تحویل گرفتند. توافقی که با میانجیگری روسیه میان دو کشور انجام گرفت، به ۳۰ سال سلطه ارمنستان بر بخشی از ناگورنو – قره‌باغ پایان داد…..

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان طی بیانیه‌ای اعلام کرد که براساس توافق‌نامه‌ای که میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان با وساطت روسیه امضا شد، نیروهای ارتش کشور پس از ۲۷ سال٬ وارد استان آغدام شدند.

بر اساس این توافق‌نامه، آذربایجان و ارمنستان فعلاً در مواضع تحت کنترل خود باقی مانده اما ارمنستان تعهد کرد که روز ۱۵ نوامبر از کلبجر٬ ۲۰ نوامبر از آغدام و اول دسامبر از لاچین خارج شود.

منطقه آغدام از نظر اداری بخشی از جمهوری آذربایجان است. در ژوئیه ۱۹۹۳ ، بیشتر نقاط این منطقه تحت کنترل جمهوری خود خوانده قره باغ قرار گرفت و متعاقباً به منطقه عسگران آن ملحق شد.

به گزارش دویچه وله، ارتش جمهوری آذربایجان بامداد جمعه (۲۰ نوامبر/۳۰ آبان) اعلام کرد که واحدهای این ارتش وارد شهر آغدام در منطقه قره‌باغ شده‌اند.

طبق توافقی که با میانجیگری روسیه میان دو کشور انجام گرفت، اغدام یکی از سه استانی است که باید از سوی ارمنستان تخلیه و به جمهوری آذربایجان تحویل داده شوند.

نیروهای ارمنستان این شهر را به مدت ۳۰ سال در تصرف خود داشتند و طبق توافق صلح آن را در زمان تعیین شده تحویل داده‌اند.

جنگ ۴۴ روزه جمهوری آذربایجان و ارمنستان روز سه‌شنبه ۲۰ آبان (۱۰ نوامبر) با میانجی‌گری روسیه پایان گرفت.

طبق توافق صلح، ارتش ارمنستان روز یکشنبه ۱۵ نوامبر استان کلبجر آذربایجان را تخلیه کرد. قرار است که اول دسامبر آینده استان لاچین به آذربایجان بازگردانده شود.

حدود یک میلیون آذربایجانی که ناچار به ترک قره‌باغ کوهستانی شده بودند دوباره به مناطق آزاد شده برمی‌گردند.

طبق توافق‌نامه صلح، تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان تامین و چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در ارتباط با خروج ارتش ارمنستان از خاک آذربایجان نیز اجرا می‌شود.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان تا کنون آتش‌بس را رعایت کرده‌اند و از جبهه‌های جنگ هیچ‌گونه درگیری گزارش نشده است.

طبق این توافق، ۲۰۰۰ سرباز روسی در قره‌باغ مستقر خواهند شد تا ناظر بر رعایت صلح باشند.

جمهوری آذربایجان در جنگ ۳۰ سال قبل با ارمنستان که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی صورت گرفت، کنترل قره‌باغ کوهستانی را از دست داد.
همزمان با ورود نیروهای آذربایجان به استان آغدام ؛ وزیر دفاع ارمنستان استعفا کرد

رویترز گزارش کرده است که داویت تونویان، وزیر دفاع ارمنستان از سمت خود کناره گیری کرده است.

استعفای تونویان در حالی اعلام شده که وزارت دفاع جمهوری آذربایجان گفته است امروز واحدهای ارتش این کشور به شهرستان آقدام واقع در ۳۷۸ کیلومتری جنوب –غرب باکو وارد شده اند. ارمنستان به عنوان بخشی از توقف درگیری اخیر با جمهوری آذربایجان با تحویل این منطقه به آذربایجان موافقت کرده بود.

بر اساس توافق سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست‌وزیر ارمنستان، قرار است دو شهرستان کلبجر و لاچین قره‌باغ نیز تا چند هفته دیگر به جمهوری آذربایجان داده شود.

رسانه های خبری ارمنستان گفته اند که انتظار می رود واقارشاک هاروتیونیان، مشاور ارشد نخست‌وزیر و وزیر دفاع ارمنستان در سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰، به عنوان وزیر دفاع جدید معرفی شود. جانشین تونویان خواهد شد.

استعفای وزیر دفاع ارمنستان همزمان با نخستین دور از تحویل بخشی از اراضی اشغال شده به دست ارمنستان به جمهوری آذربایجان رخ می‌دهد.

در پی توافق سه جانبه آتش بس، نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان با اعتراضاتی در داخل این کشور مواجه شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا