گوناگون

فدرالیته شدن، مسیر تجزیه افغانستان است

در ابتدا افغانستان باید به سمت حل مشکلات داخلی برود و هرچه دارد برای یک توافق ملی هزینه کند و به دنبال آن یک دولت مرکزی مقتدر ایجاد کند که جریان‌های سیاسی مختلف در آن دخیل باشد و این بهترین مسیر برای خروج افغانستان از بحران‌هایی است که امروز درگیر آنهاست.

جلال خوش‌چهره-آرمان ملی: افغانستان در شرایطی قرار دارد که هر روز خبرهای ناخوشایندی از آن به گوش می‌رسد و با وجود تغییر و تحولات گسترده اما همچنان روی خوش به خود ندیده است. مشکل این است که هنوز به یک توافق ملی دست نیافته‌اند و به همین سبب افغانستان هر روز با یک چالش جدید مواجه می‌شود.

نخبگان رسمی و دولتی این کشور نیز همچنان دچار اختلاف هستند و از یک توافق کامل و فراگیر که بتواند یک دولت مرکزی قدرتمند در این کشور ایجاد کند، فاصله دارند. همه طرف‌ها درگیر جنگ داخلی هستند، هنوز همه طرف‌ها درگیر اختلافات درونی افغانستان هستند در‌حالی‌که هنوز جنگ داخلی میدانی نیز در این کشور پایان نیافته است و همین روز گذشته در یک درگیری ده‌ها تن از اعضای طالبان و نیروهای دولتی افغانستان جان خود را از دست داده‌اند. مذاکرات در این رابطه نیز به‌کندی و کسالت بار دنبال می‌شود. این مذاکرات در حال ایجاد این اعتماد بود که یک تقسیم قدرت به خوبی به‌وجود آید اما در عین حال جامعه مدنی افغانستان بیشترین ضرر را می‌کرد اما هنوز هم آن روند نیز به نتیجه نرسیده است. در این میان بسیاری بر این باور بودند که با روی کار آمدن جو بایدن مشکلات حل خواهد شد و نیروهای آمریکایی هر چه سریع‌تر از افغانستان خارج خواهند شد اما به نظر می‌رسد او به مراتب کندتر به دنبال این برنامه باشد. آنها به دنبال نگاه دقیق‌تر به افغانستان هستند و با بازنگری در این خصوص عمل خواهند کرد.

باید توجه داشت که مهم‌ترین ریشه مشکلات افغانستان متغیر خارجی نیست، بلکه مواردی است که در درون این کشور وجود دارد و آنها پس از سال‌ها نتوانسته‌اند این مسائل را حل کنند. فقدان توافق ملی بین جناح‌های مختلف همان عاملی است که هر روز وضعیت این کشور را خطرناک‌تر می‌کند. در این میان این طالبان است که از این وضعیت سواستفاده می‌کند تا به اهداف خود برسد. از سوی دیگر مساله فدرالیته شدن افغانستان مطرح می‌شود که در ظاهر بسیار می‌تواند خوب باشد و جنبه دموکراتیک دارد و شاید بتواند به افغانستان کمک‌های بسیاری کند. این اتفاق در عمل برای افغانستان نمی‌تواند مطلوب باشد زیرا این کشور بسیار از آن دموکراسی که در ذهن کنشگران است فاصله دارد و تن دادن به فدرالیته به معنای قبول مقدماتی تجزیه و قسمت شدن افغانستان خواهد بود. بنابراین این امر برای افغانستان بسیار خطرناک خواهد بود و وضعیت این کشور را بدتر خواهد کرد. بنابراین در ابتدا افغانستان باید به سمت حل مشکلات داخلی برود و هرچه دارد برای یک توافق ملی هزینه کند و به دنبال آن یک دولت مرکزی مقتدر ایجاد کند که جریان‌های سیاسی مختلف در آن دخیل باشد و این بهترین مسیر برای خروج افغانستان از بحران‌هایی است که امروز درگیر آنهاست.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا