ورزشی

تبعیض جنسیتی در اجرای پروتکل‌های بهداشتی

واقعیتش این است آنقدری که برای پسرها سخت‌گیری کردند برای ما نکردند. من هنوز کاملا وارد مسابقات نشدم که ببینم چگونه است ولی از روز اولی که ما وارد تمرینات شدیم کلا دو بار از ما تست کرونا گرفته شده. در صورتی که همسرم که خودش فوتبالیست است هر هفته یک بار تست کرونا می‌دهد. اما برای ما چنین چیزی انجام نمی‌شود.

علی ولی‌اللهی

در اوج شیوع کرونا رقابت‌های لیگ برتر والیبال زنان ایران روز پنجشنبه هفته گذشته آغاز شد. فرمت رقابت‌ها به این شکل است که تیم‌های سایپای تهران، شهرداری قزوین، اکسون و سروقامتان بابل در گروه الف و تیم‌های ذوب‌آهن اصفهان، پیکان تهران، ستارگان فارس و خجسته اسلامشهر در گروه ب دور مقدماتی به مصاف یکدیگر می‌روند. در پایان دور مقدماتی نیز ۴ تیم برتر(تیم‌های اول و دوم هر گروه) در یک گروه برای رتبه‌های اول تا چهارم به مصاف یکدیگر می‌روند تا قهرمان مشخص شود. تیمی که مجوز حضور در رقابت‌های قهرمانی باشگاه‌های آسیا به عنوان نماینده ایران را به دست خواهد آورد.

رقابت‌های گروه یک به صورت متمرکز در تهران و رقابت‌های گروه دوم به صورت متمرکز در اصفهان برگزار می‌شود. همان طور که گفته شد، تیم‌ها در گروه اول از روز پنجشنبه به مصاف هم رفتند و تا روز دوشنبه تکلیف تیم‌های صعودکننده مشخص می‌شود. اما رقابت‌های گروه دوم از روز پنجشنبه هفته جاری آغاز می‌شود و دوشنبه هفته بعد به پایان می‌رسد. برای بررسی وضعیت شروع مسابقات و حال و هوای رقابت‌ها با ندا چملانیان، ملی‌پوش تیم والیبال ذوب‌آهن اصفهان به گفت‌وگو نشستیم. چملانیان در مورد شروع مسابقات گفت:«ما در گروه دوم مسابقات هستیم و منتظریم رقابت‌ها استارت بخورد. اما همین که خدا را شکر رقابت‌ها کنسل نشد خیلی برای ما خوب شد، چون ما چند ماه است داریم تمرین می‌کنیم و وقفه و تعطیلی بیش از این به ضرر تیم‌هایی تمام می‌شد که زودتر استارت زده بودند».

ملی‌پوش والیبال کشورمان در مورد دوری چند ماه از مسابقات نیز گفت:«شکی در این نیست که واقعا ۶، ۷ ماه دوری از مسابقات برای ما بد بود. با این حال برخی از بازیکنان که آسیب‌دیدگی‌های زیادی داشتند، فرصت پیدا کردند که به ‌طور کامل درمان شوند. برای خودم که چند سال است دارم والیبال بازی می‌کنم و طبیعتا آسیب‌های بیشتری دیده بودم تایم تعطیلی رقابت‌ها فرصتی در اختیارم گذاشت که بتوانم ریکاوری کامل کنم و با بدن بهتری از لحاظ آمادگی وارد مسابقات شویم».

یکی از دغدغه‌های اصلی اهالی ورزش هماهنگی برگزاری مسابقات با شرایط بیماری کروناست. پشت‌ خط زن تیم ذوب آهن در مورد پروتکل‌های بهداشتی در نظر گرفته با انتقاد از تبعیض بین زنان و مردان توضیح داد:«واقعیتش این است آنقدری که برای پسرها سخت‌گیری کردند برای ما نکردند. من هنوز کاملا وارد مسابقات نشدم که ببینم چگونه است ولی از روز اولی که ما وارد تمرینات شدیم کلا دو بار از ما تست کرونا گرفته شده. در صورتی که همسرم که خودش فوتبالیست است هر هفته یک بار تست کرونا می‌دهد. اما برای ما چنین چیزی انجام نمی‌شود. واقعا خودم از این لحاظ شاکی‌ام که چرا باید بین ما و آقایون فرق بگذارند. می‌خواهم بگویم حتی در مساله کرونا و بهداشت هم بین مردان و زنان تبعیض قائل می‌شوند». او در ادامه و در رابطه با سایر موارد پیشگیرانه افزود:«ذوب‌آهن چند تا تیم دارد. سالن‌های تمرین ما همیشه یک ربع قبل از ورود تیم جدید کاملا ضد عفونی می‌شود. همه توپ‌ها و وسایل مورد استفاده گندزدایی و وقتی تمرین ما تمام می‌شود باز برای تیم بعدی همین اتفاق می‌افتد. از لحاظ برخورد هم هیچ تداخلی بین تیم‌های قبل و بعد خودمان وجود ندارد. یعنی تجمعی شکل نمی‌گیرد». چملانیان همچنین در مورد متمرکز برگزار شدن مسابقات گفت:«فعلا قرار است مسابقات متمرکز باشد و ما هم میزبان مسابقات گروه دوم هستیم. ولی متمرکز برگزار شدنش مستلزم این است که تیم‌ها قرنطینه شوند. ما پنجشنبه، شنبه و دوشنبه بازی داریم. یعنی از دوشنبه تیم‌ها باید در هتل‌ محل اقامت‌شان بمانند و قرنطینه شوند. این جوری نباید باشد که بتوانند بروند در سطح شهر بچرخند و گردش کنند.» او در ادامه افزود:«من اطلاعی از قوانینی که وضع شده ندارم، اما تیم خودمان را می‌دانم که همه از خانه‌ها می‌آیند به مسابقات و ما قرار نیست به هتل ‌برویم چون میزبان هستیم. این می‌تواند بسیار خطرناک باشد. البته بخش مهمی از پروتکل‌ها برمی‌گردد به خود بازیکنان که چقدر برای‌شان مهم باشد. اینکه آن چند روزی که بازی دارند از خانه یا هتل خارج نشوند و مراقبت کنند. همه ما باید در وهله اول خودمان رعایت کنیم».

او در پاسخ به این سوال آیا با شرایطی که در نظر گرفته شده، مشکلی پیش می‌آید یا نه، گفت:«اگر بگویم مشکلی به وجود نمی‌آید، دروغ گفته‌ام. اما اگر در همین شرایط پروتکل‌ها دقیقا رعایت شود بعید می‌دانم مشکل خاصی پیش بیاید و خیلی هم عالی است که رقابت‌ها را داشته باشیم. ولی همان طور که گفتم این برمی‌گردد به رعایت کردن خودمان و دقیق اجرا شدن پروتکل‌های بهداشتی. باید حواس‌مان باشید به بهانه ورزش آسیبی به هم نزنیم. ورزش است که روح‌مان شاداب شود اما اگر بخواهد باعث تشدید بیماری شود، نمی‌ارزد».

عضو تیم ملی والبیال ایران در مورد اینکه ممکن است بازی‌های‌شان پخش مستقیم شود، گفت چیزی نشنیده ولی ابراز امیدواری کرد که این اتفاق بیفتد.«فکر می‌کنم اگر این اتفاق بیفتد خیلی عالی می‌شود. اگر چنین تصمیمی گرفته نشود، اسپانسرهایی که ورود کردند سرد می‌شوند چون آنها هزینه کردند که دیده شوند. حالا بازی‌ها که بدون تماتشاچی است و اگر پخش زنده هم نداشته باشند دیگر اصلا دیده نمی‌شوند».

چملانیان همچنین در مورد مشکلات مالی ناشی از کرونا و تاثیرش بر قراردادهای بازیکنان گفت:«این تاثیر را ما پارسال در قراردادهای‌مان که لیگ ناتمام ماند، دیدیم ولی امسال نه. هر سال برای همه باشگاه‌ها به این شکل است که روی قرارداد همه بازیکنان درصدی اضافه می‌شود. البته ذوب‌آهن تیمی است که فکر می‌کنم سقف قراردادش از باقی تیم‌ها کمتر است.» ستاره تیم ذوب‌آهن در پایان افزود:«ما برنامه‌ریزی‌های‌مان را برای قهرمانی کردیم و تلاش‌مان را می‌کنیم که این اتفاق بیفتد و به هدفی که می‌خواهیم برسیم».

اعتماد

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا