بین‌المللی

تظاهرات گسترده در فرانسه در مخالفت با طرح ممنوعیت شناسایی هویت ماموران پلیس

هزاران نفر در شهر پاریس با تجمع و برپایی تظاهرات در خیابان‌ها و میدان‌های اصلی، اعتراض شدید خود را نسبت به لایحه جدید دولت برای ممنوعیت شناسایی هویت ماموران پلیس اعلام کردند.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که دولت فرانسه لایحه جدیدی را برای ممنوع کردن عکس گرفتن از خشونت پلیس و سرکوب تظاهرات مطرح کرده است، هزاران نفر از مردم پاریس با تجمع و تظاهرات گسترده مخالفت خود را نسبت به این لایحه جنجالی اعلام کردند.

بر اساس این گزارش، هزاران نفر از مردم پاریس که برخی از آنها جلیقه های زرد پوشیده بودند، شنبه در خیابان های اصلی نزدیک برج ایفل تجمع کرده و نسبت به این لایحه اعتراض کردند.

تظاهرات کنندگان در این تجمع گسترده شعار سر می دادند: “همه می خواهند از پلیس عکس و فیلم بگیرند.”

تظاهرات مشابه دیگری نیز در شهرهای مرسی، لیل، مون پولیه، رن، نیس و سنت اتین نیز برگزار شده است. تظاهرات کنندگان پارچه نوشته هایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: “ما وقتی تلفن های همراه خودمان را کنار می گذاریم که شما هم سلاح های خود را کنار بگذارید.”

نیروهای امنیتی و پلیس فرانسه با تجهیزات ضد شورش در محل برگزاری تظاهرات حضور داشتند.

حامیان این طرح ادعا می کنند که هویت و چهره ماموران پلیسی که با خشونت تظاهرات کنندگان را سرکوب می کنند و آنها را هدف ضرب و شتم قرار می دهند نباید شناسایی شود و توسط مردم یا رسانه های خبری هویت آنها فاش شود زیرا ممکن است مورد آزار و اذیت اجتماعی قرار بگیرند.

ولی مخالفان این طرح بر این باورند که این طرح و لایحه جنجالی، مغایر با آزادی بیان و نقض آزادی خبرنگاران برای انتشار اخبار مربوط به اعتراضات و تظاهرات مدنی است. این قانون برای متخلفان ۵۳ هزار دلار جریمه و یک سال زندان در نظر گرفته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا