گوناگون

پیامد دلاریزه شدن اقتصاد

مرکز آمار ایران روز شنبه اعلام کرد که تورم نقطه‌به‌نقطه در آبان ماه ۴۶ درصد بوده است. یعنی مردم ایران در آبان سال جاری نسبت به آبان سال گذشته برای تأمین مایحتاج خود ۴۶ درصد بیشتر خرج کرده‌اند….

در این گزارش آمده که قیمت اقلام خوراکی در آبان امسال نسبت به آبان سال گذشته ۵۵ درصد افزایش‌یافته است. وزیر امور اقتصاد و دارایی دیروز در یک برنامه تلویزیونی از «دلاریزه بودن» اقتصاد ایران پرده برداشت و گفت: دلاریزه بودن اقتصاد ایران باعث افزایش قیمت کالاها بوده و هست.» شواهد و قرائن نشان می‌دهد که اقتصاد کشور و قیمت کالاها به دلار وابسته است به‌گونه‌ای که هرگاه قیمت دلار افزایش‌یافته به‌تبع آن قیمت طلا و دیگر کالاها نیز افزایش‌یافته است. باید دانست که از بازار سرمایه نمی‌توان دلار برای اقتصاد کشور تأمین کرد. به همین دلیل اقتصاد تحت تأثیر تحریم‌ها کرونا، سو مدیریت قرارگرفته است. این در حالی است که از زمان دولت مصدق تاکنون درامد کشور از محل فروش نفت به‌دست‌آمده، اما اکنون فروش نفت ایران بسیار کاهش‌یافته است. اینکه بسیاری از اقتصاددانان و وزیر اقتصاد می‌گوید اقتصاد دلاریزه شده معنا و مفهومش این است که اقتصاد کشور از یک‌سو به درامدهای نفتی گره‌خورده و از سوی دیگر اقتصاد تحت تأثیر قیمت دلار قرارگرفته است. موضوعی که دولت‌ها تاکنون نتوانسته‌اند برای آن راه‌حل پیدا کنند. اکنون‌که قرار است قدرت در امریکا تغییر کند، دولت باید از فرصت پیش‌آمده و با استفاده از ابزار دیپلماسی تلاش کند از شدت تحریم‌ها بکاهد و از سوی دیگر لوایح را تصویب کند تا انتقال پول از بانک‌های ایران ممکن شود.
‌دلاریزه بودن اقتصاد ایران باعث افزایش قیمت کالاها بوده و هست توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند اقتصاد کشور را از دلاریزه بودن نجات دهد سال گذشته ۲۶۰ هزار میلیارد تومان و ۶ ماه اول امسال ۳۲۰ هزار میلیارد تومان از بورس تأمین مالی شده است سال گذشته ۶ هزار میلیارد تومان و در ۶ماه اول سال جاری ۳۲ هزار میلیارد تومان درآمدزایی از طریق واگذاری دارایی‌ها داشته‌ایم

وزیر امور اقتصادی و دارایی علت عمده افزایش تورم و قیمت‌ها را ناشی از افزایش هزینه‌ها دانست و به بررسی علل آن پرداخت. به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: در هفت‌ماهه اول سال گذشته ۲۷ هزار میلیارد از منابع تنخواه استفاده کردیم اما امسال ۱۲ هزار میلیارد تومان استفاده کردیم. روش تأمین مالی از طریق مراجعه مستقیم به مردم معادل ۱۱۷ هزار میلیارد تومان بوده که ۹۰ هزار میلیارد تومان آن از فروش اوراق خزانه بوده است. بودجه کشور تاکنون به‌گونه‌ای مدیریت‌شده است ‌که هشدارها و اخطارهایی که پیش‌ازاین زده می‌شد، نتیجه نداد. همچنین، در هفت‌ماهه امسال ۳.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جلب شده است. وی درباره دلیل افزایش تورم، افزود: علت عمده را باید ناشی از افزایش هزینه دانست. ۷۰ تا ۸۵ درصد واردات مربوط به کالاهای واسطه‌ای، مواد اولیه بوده است که وقتی قیمت این قبیل کالاها متأثر از افزایش قیمت ارز افزایش می‌یابد این افزایش در پروسه تولید می‌نشیند و قیمت کالاهای تولیدشده را زیاد می‌کند که به دلیل دلاریزه بودن اقتصاد ایران متأثر از آن قیمت کالاها نیز افزایش می‌یابد.  وزیر اقتصاد ادامه داد: فاصله گرفتن از دلاریزه بودن اقتصاد ایران منوط به توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و ایفای نقش محوری آن‌ها در اقتصاد است. یکی از برنامه‌های ما برای جهش تولید بهبود فضای کسب‌وکار است با اقداماتی که درزمینه کاهش زمان ثبت شرکت‌ها انجام داده‌ایم اکنون فردی را داشتیم که در عرض ۲۰ دقیقه شرکت خود را ثبت کرده است.دژپسند با اعلام اینکه برداشت از صندوق توسعه ملی تاکنون ۴ درصد بوده است، گفت: در شرایط کرونا بنگاه‌ها با کمبود تقاضا مواجه هستند که کمک بانک‌ها به آن‌ها برای تأمین اثر انبساطی دارد و اگر بانک‌ها کمک نکنند، تولید افت می‌کند که این امر تأثیرات خود را بر میزان نقدینگی خواهد گذاشت. در سال گذشته ۲۶۰ هزار میلیارد تومان از بورس تأمین مالی کردیم که در شش‌ماهه اول امسال ۳۲۰ هزار تأمین مالی صورت گرفت. نقدینگی تا جایی که امکان داشت کنترل شد درحالی‌که گفته‌هایی مبنی بر ابرتورم مطرح بود، این اتفاق رخ نداد.

خصوصی‌سازی ۶ هزارمیلیاردی 
در سال گذشته

او افزود: فروش اوراق خزانه به معنای بدهکار کردن دولت‌های بعدی نیست؛ زیرا درآمد ناشی از آن صرف امور زیر بنایی و مواردی چون آموزش‌وپرورش، آموزش عالی، حراست از مرزها و … می‌شود که ارتباطی با یک دولت و جناح خاص ندارد. ضمن اینکه تاکنون نه‌تنها حتی یک ریال بدون مجوز قانونی، اوراق فروخته نشده و بازپرداخت اوراق خزانه یک روزبه تعویق نیفتاده است. سال گذشته ۶ هزار میلیارد تومان خصوصی‌سازی انجام دادیم که در شش‌ماهه اول سال جاری معادل ۳۲ هزار میلیارد تومان درآمدزایی از طریق واگذاری دارایی‌ها داشته‌ایم.وزیر اقتصاد ادامه داد: شرایط اقتصاد ایران به‌گونه‌ای است که توجه به بازار سرمایه اجتناب‌ناپذیر است. تحلیل بازار سرمایه باید به‌دوراز حواشی سیاسی باشد و همه انواع بازارهای سرمایه محور باید محیط آرامش بخشی داشته باشند. بازار سرمایه فرهنگ مقابله بافرهنگ نفتی است. دولت به حمایت و تقویت از بازار سرمایه همیشه نیاز دارد. متغیر غالب و علت تام برای بازار سرمایه نداریم و اعتماد به این بازار دارد کم‌کم برمی‌گردد.دژپسند افزود: اینکه گفته می‌شود سازمان بورس بر وضعیت بازار سرمایه نظارت نمی‌کند ما بسیاری از اخبار را رسانه‌ای نمی‌کنیم که بسیاری از مدیران عزل شدند و برخی جریمه‌های ۵۰ تا ۶۰ میلیونی پرداخت کردند. اوراق تبعی حمایت قاطع از سهامدار است.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا