گوناگون

سفر نتانیاهو به عربستان

رسانه‌های اسراییل از سفر محرمانه نخست‌وزیر این کشور به عربستان خبر دادند. این اولین سفر نخست وزیر اسرائیل به عربستان است که از سوی رسانه ها اعلام می شود…..

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، سفر نتانیاهو به عربستان چرخشی بزرگ در مناسبات میان اسرائیل و کشورهای عرب حوزۀ خلیج فارس به شمار می‌رود. مقامات عربستان سعودی، اسرائیل را متحد راهبردی خود در مبارزه با نفوذ و اقدام‌های حکومت ایران در منطقه می‌داند.

عربستان تا کنون رسما از عادی‌سازی مناسبات خود با اسرائیل سخن نگفته است. این در حالی است که این کشور آسمان خود را بر روی پروازهای اسرائیل باز کرده است.

شبکه هفت تلویزیون اسرائیل اعلام کرد: روز یکشنبه پرواز محرمانه‌ای از فرودگاه بن گوریون به عربستان صورت گرفت که حامل بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و رئیس موساد بود. این سفر حدود پنج ساعت به طول انجامید و آنها با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دیدار کردند. در این دیدار مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز حضور داشت.

به گزارش ایرنا، منابع خبری در اسرائیل از جمله روزنامه هاآرتص روز دوشنبه از سفر محرمانه بنیامین نتانیاهو و برخی مقامات موساد به عربستان همزمان با حضور مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در این کشور خبر دادند.

به گزارش ایرنا، تارنمای خبری هاآرتص با انتشار این خبر نوشت : منابع اسرائیلی امروز اعلام کردند که نتانیاهو دراین سفر با محمد بن سلمان و مایک پمپئو دیدار کرده است.

هاآرتص در ادامه گزارش داد: بنا به گفته منابع اسرائیلی، در این سفر رئیس «موساد» نیز در این ملاقات که در شهر « نئوم» در استان تبوک عربستان انجام شد، حضور داشته است.

این گزارش می افزاید: درحالی که مسیر پروازی نخست وزیر اسرائیل بر روی تارنمای جهانی «نظارت پروازی» (flight-tracking) که تمام پروازها را رصد می کند، ثبت شده است با این حال دفتر نخست وزیری اسرائیل از دادن توضیح دراین باره خودداری کرده است..

هاآرتص نوشت: بنابر مشاهدات و ثبت پروازی flight-tracking این هواپیما به مدت ۲ ساعت در عربستان بر زمین نشسته بود و سپس حدود نیم ساعت از نیمه شب گذشته (به وقت محلی) به اسرائیل باز می گردد، نتانیاهو درحالی به این سفر رفت که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در یک سفر دوره ای در منطقه به سر می برد.

این تارنمای اسرائیلی افزود: بنابر مشاهدات، این هواپیمای شخصی نتانیاهو که به عربستان رفت، همان هواپیمایی است که بارها برای دیدار با ولادیمیر پوتین با آن پرواز کرده است و همان هواپیمایی است که وی برای حضور در مراسم امضای توافق عادی سازی روابط اسرائیل با بحرین و امارات به واشنگتن سفر کرده بود.

رادیو بین المللی فرانسه پیش تر در یک گزارش تحلیلی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه بحرین به اسرائیل اعلام کرد: اسرائیل موفق شد همسایه ایران شود و جمهوری اسلامی را به دشمن اول منطقه تبدیل کند.

به گفته این منبع، مقامات اسرائیلی ضمن استقبال گرم از ورود هیئت بحرینی به اسرائیل، از عادی شدن مناسبات کشور خود با بحرین و برخی دیگر از کشورهای عرب، به ویژه کشورهای عرب همسایۀ ایران در خلیج فارس به عنوان رویدادی تاریخی و ثمره سال‌ها تلاش مستمر خود یاد کردند.

تحلیلگر رادیو بین المللی فرانسه گفت: مهمترین اتفاقی که از منظر جغرافیای سیاسی در منطقه و به ویژه در خلیج فارس روی داده این است که اسرائیل اکنون به همسایه ایران تبدیل شده و توانسته رسماً جمهوری اسلامی را به دشمن اول کشورهای منطقه تبدیل کند و از خلال قراردادهای صلح با کشورهای عرب بر این پیروزی صحه بگذارد.

وی افزود: دیر یا زود این رویدادها تبعات سیاسی سنگینی برای رژیم ایران خواهد داشت، اگر رهبران جمهوری اسلامی در رفتار و سیاست های منطقه ای خود تجدید نظر اساسی نکنند.

دوستی با اسرائیل، پشتوانه ای برای امنیت بحرین است

در یک سفر تاریخی و برای نخستین بار، وزیر خارجه بحرین، همراه با یک هیات بزرگ سیاسی و اقتصادی به اسرائیل آمد و پس از گفتگوهایی که با وزیر خارجه در شهر اورشلیم به عمل آورد، در ساعات بعدازظهر، با نخست وزیر و مقام ریاست جمهوری اسرائیل نیز دیدار و گفتگو می کند.

به گزارش رادیو پیام اسرائیل، این یکی از موارد معدودی است که وزیر خارجه یک کشور عربی به طور علنی به اسرائیل می آید و مورد پذیرایی رسمی قرار می گیرد. همین چند هفته پیش بود که بحرین با اسرائیل پیمان صلح و دوستی بست و اکنون با ورود عبداللطیف الزیانی به اسرائیل، مناسبات دو کشور وارد مرحله عملی می شود.

در ساعات بعدازظهر امروز، و پس از دیدارهای وزیر خارجه بحرین با نخست وزیر و رئیس جمهوری، دیدارهای سه گانه ای نیز با حضور مایک پمپئو انجام خواهد شد تا مناسبات نوپای دو کشور هرچه بیشتر قوام بگیرد.

پمپئو که به دیدار از هفت کشور خاورمیانه و اروپا ادامه می دهد، در ساعات بعداز ظهر امروز وارد اسرائیل می شود.

عبداللطیف الزیانی وزیر خارجه بحرین و گروه همراه او با نخستین پرواز مسافری که مستقیما از منامه در فرودگاه بین المللی بن گوریون در اسرائیل به زمین نشست، از هواپیما پیاده شدند و از روی فرش قرمز عبور کردند و مورد استقبال گبی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل قرار گرفتند.

کاروان این میهمانان سپس رهسپار اورشلیم شد و در دفتر وزیر خارجه، به دنبال گفتگوهای بیشتر، یک رشته پیمان های دوستی و همکاری اقتصادی بین دو کشور به امضا رسید.

بحرین پس از امارات عربی متحده، دومین امیرنشین عرب بود که دست دوستی اسرائیل را فشرد و با این کشور پیمان دوستی امضا کرد.

در حالی که امارات عربی متحده یک کشور ثروتمند عرب محسوب می شود، بحرین امکانات مالی کمتری دارد و همیشه از جانب حکومت ایران مورد تهدید بوده و با حمایت عربستان سعودی است که توانسته است این تهدیدها را دفع کند و دوستی با اسرائیل، می تواند پشتوانه ای برای امنیت آن جزیره و گسترش همکاری در امور کشاورزی و صنعتی و شکوفایی داد و ستد بازرگانی باشد.

خبرنگاران از منامه گزارش دادند که رسانه های همگانی در بحرین، سفر وزیر خارجه آن امیرنشین به اورشلیم را در ابعاد گسترده مورد پوشش قرار دادند.

انتظار می رود که پروازهای مستقیم هوایی بین اسرائیل و بحرین از هفته آینده آغاز شود.

دولت عربستان به اسرائیل و امیرنشین ها اجازه داده در جریان پروازهای مستقیم بین دو کشور، از حریم هوایی عربستان بگذرند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا