جوانان

روزانه پنج کودک در افغانستان کشته یا زخمی می‌شوند

جنگ میان دولت افغانستان و گروه طالبان با وجود ادامه مذاکرات بین‌الافغانی ادامه دارد و تعداد زیادی از افراد غیرنظامی جان خود را از دست می‌دهند. طبق تازه‌ترین گزارش روزانه به طور متوسط پنج کودک قربانی این جنگ می‌شوند. …

در ۱۴ سال گذشته ۲۶ هزار کودک در جنگ افغانستان کشته یا معلول شده‌اند. موسسه «نجات کودکان» اعلام کرد که از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون هر روز به طور متوسط پنج کودک در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند.

داده‌های سازمان ملل نیز نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۵ تاکنون حداقل ۲۶ هزار و ۲۵کودک کشته یا معلول شده‌اند.

گزارش این موسسه در آستانه برگزاری نشست ژنو برای کمک به افغانستان منتشر شده و از کشورهای حمایت‌کننده می‌خواهد تا از آینده کودکان افغان محافظت کنند.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که مذاکرات صلح افغانستان متوقف شده و خروج نیروهای آمریکایی از این کشور افزایش یافته است.

بر اساس گزارش موسسه «نجات کودکان»، در میان یازده کشور خطرناک برای کودکان، افغانستان در رده نخست قرار دارد.

بیشترین تعداد قتل و نقض نقص عضو کودکان افغانستان در سال ۲۰۱۹ گزارش شده است. طبق گزارش این موسسه، در این سال ۸۷۴ کودک افغان کشته و ۲۲۷۵ کودک معلول شدند.

پیش از این هیئت نمایندگی ملل متحد در افغانستان (یوناما) گزارش داده بود که در نه ماه نخست سال روان میلادی مجموعاً ۵۹۳۹ فرد ملکی در افغانستان کشته و زخمی شده اند که ۳۱ درصد آن‌ها را کودکان تشکیل می‌دهند.

در عین زمان یک تحقیق سال ۲۰۱۹ سازمان نجات کودکان نشان می‌دهد که در میان ۱۱ کشوری که خطرناک‌ترین کشورها برای کودکان درجه بندی شده اند، افغانستان مرگبارترین کشور برای کودکان بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا